• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

O koľko sa zvýšia ceny plynu pre domácnosti? Je rozdiel či plynom iba varíte alebo aj kúrite

O koľko sa zvýšia ceny plynu pre domácnosti? Je rozdiel či plynom iba varíte alebo aj kúrite

Účinnosť cien za dodávku plynu bude plošne uplatnená od 1. januára 2022.

Regulované ceny plynu sa v roku 2022 dostanú mierne nad úroveň regulovaných cien v roku 2020. Informoval o tom hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz s tým, že rok 2021 bol mimoriadny veľmi nízkymi cenami plynu z dôvodu pandémie COVID-19.

Modelový príklad

Domácnosti, ktoré vykurujú plynom, by mohli v roku 2022 zaplatiť mesačne viac v priemere od 9,66 eura do 19,18 eura v závislosti od spotreby plynu. Domácnosti, ktoré využívajú plyn len na varenie, zaplatia viac o približne 46 centov.

Úrad vypočítal modelový príklad so zmenou priemerných mesačných nákladov za dodávku plynu v roku 2022 v porovnaní s rokmi 2021 u troch najväčších dodávateľov plynu, ktorých trhový podiel pri dodávke plynu domácnostiam je sumárne vyše 80 %.


Účinnosť cien za dodávku plynu bude plošne uplatnená od 1. januára 2022. Výšku nákladov v tomto modelovom príklade zatiaľ neovplyvňujú ceny za distribúciu a prepravu plynu, lebo tieto cenové konania ešte nie sú ukončené.

Dramatický vývoj na trhu

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví podľa jeho predsedu Andreja Jurisa starostlivo skúmal tohtoročné cenové podklady od dodávateľov plynu v kontexte dramatického vývoja na trhu s energiami v Európe.


„Vplyv enormných nárastov trhových cien plynu na burzách za posledné mesiace tohto roka úrad minimalizoval spriemerovaním trhových cien plynu za posledných dvanásť mesiacov, v zmysle platnej metodiky regulácie. Úrad tak zabezpečuje stabilitu regulovaných cien pre zraniteľných odberateľov a dáva priestor aj pre dodávateľov plynu na lepšie riadenie rizika pri nákupe pre regulovaných zákazníkov,“ dodal Juris.


ÚRSO zároveň upozorňuje, že stanovuje maximálne ceny za dodávku plynu. Odberatelia môžu žiadať svojich dodávateľov o zľavu, prípadne môžu dodávateľa zmeniť.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie