• Dnes je: Streda 22. marca 2023 meniny má Beňadik

Máte radi mačky? Viete o nich tieto veci?

Máte radi mačky? Viete o nich tieto veci?

Mačky sú skutočne úžasné zvieratá a ich jedinečné vlastnosti nás stále fascinujú.

Mačky sú jedinečné zvieratá, ktoré sú schopné vytvoriť úzke a trvalé väzby s ľuďmi. Niektorí ľudia si myslia, že mačky sú chladné a nezávislé, ale to je ďaleko od pravdy.

V skutočnosti sú mačky považované za skvelých spoločníkov a priateľov pre ľudí.

Mačky sú fascinujúce zvieratá a existuje veľa zaujímavých faktov o nich, ktoré mnohí ľudia možno nepoznajú.

Tu je niekoľko takýchto faktov:

1. Mačky majú oveľa viac kostí ako ľudia. Konkrétne majú mačky asi 244 kostí, zatiaľ čo ľudia majú len 206 kostí.

2. Mačky vedia vidieť vo šere. Ich zrak sa prispôsobil k nočnému lovu a dokážu rozlíšiť farby v šere.

3. Mačky majú vynikajúcu rovnováhu a orientačné schopnosti. To im umožňuje padnúť z výšky a vždy sa pristaviť na nohách.

4. Mačky majú pružné chrbátne svaly, ktoré im umožňujú prehýbať sa do nezvyčajných polôh a tvarov.

5. Mačky sú mimoriadne čistotné zvieratá a trávia až 50% svojho času starostlivosťou o svoju srsť.

6. Mačky sa môžu prebudiť zo spánku v priebehu sekundy, ak zaznamenajú zvuk potenciálneho ohrozenia.

7. Mačky majú oveľa lepší sluch ako ľudia a dokážu počuť zvuky s frekvenciou až do 65 kHz (v porovnaní s frekvenciou 20 kHz, ktorú dokážu počuť väčšina ľudí).

8. Mačky majú na spodnej strane jazyka malé háčiky, ktoré im pomáhajú roztrhať mäso z kostry.

9. Mačky sú zvyčajne schopné sa pohybovať rýchlosťou až 50 km/h a vyskočiť až 7 krát svoju výšku.

10. Mačky sú často predmetom mýtov a povier. Napríklad v starovekých Egyptoch boli mačky považované za posvätné zvieratá a boli uctievané ako bohyne.

Toto je len zopár zaujímavých faktov o mačkách, ktoré môžu byť pre niektorých ľudí prekvapujúce. Mačky sú skutočne úžasné zvieratá a ich jedinečné vlastnosti nás stále fascinujú.Najčítanejšia najnovšia správa

Demokrati odsúdili vyhrážky ruského veľvyslanectva. Žilinka má podľa Hegera preskúmať, či nejde o trestný čin

demokrati odsudili vyhrazky ruskeho velvyslanectva zilinka ma podla hegera preskumat ci nejde o trestny cin

21.3.2023 (SITA.sk) - Strana Demokrati žiada veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, aby okamžite skončilo s konaním v podobe neprijateľných vyhrážok, ktoré uverejnilo na sociálnych sieťach. Podľa veľvyslanectva môže mať pomoc Slovenska smerom k Ukrajine za následok eskaláciu konfliktu, za čo budú niesť zodpovednosť iniciátori prijímaných rozhodnutí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Demokrati súčasne žiadajú slovenské politické strany, aby takéto neprijateľné vyhrážky rovnako verejne odsúdili. Strana Demokrati o tom informovala v tlačovej správe.

Cielené šírenie nenávisti, zla a strachu

Demokrati sú názoru, že ide o cielené šírenie nenávisti, zla a strachu. Podľa nich to len potvrdzuje, že Rusko nemá záujem o štandardné diplomatické vzťahy, ako v rámci svojej propagandy vyhlasuje. V strane sú presvedčení, že tí, ktorí zodpovedajú za agresiu a eskaláciu násilia voči vlastnému susedovi, vraždia a spôsobujú bolesť nevinným a páchajú vojnové zločiny, budú jedného dňa niesť plnú zodpovednosť v zmysle medzinárodného práva.

„Moskva si môže byť istá, že takéto neprijateľné vyhrážky neodradia tých, ktorí podporujú Ukrajinu v jej spravodlivej obrane proti ruskej vojenskej agresii. Som presvedčený, že Ukrajina si aj s našou pomocou ubráni svoju slobodu a teritoriálnu integritu,” uviedol predseda strany Eduard Heger s tým, že Slovensko pomáha Ukrajine spoločne s ďalšími vyše 60 krajinami, a to na základe medzinárodného práva, Charty OSN a na základe morálnych a hodnotových princípov.

Heger adresoval výzvu Žilinkovi

Heger dôrazne vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preskúmal, či v tomto prípade nie je naplnená skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrážania.


„Domnievam sa totiž, že generálny prokurátor by mal konečne začať vážne riešiť ochranu Slovenska a všetkých občanov, pred rôznymi druhmi nekalých aktivít, ktoré na Slovensku realizujú ruské spravodajské služby, veľakrát pod diplomatickým krytím” doplnil Heger.

Jasný neúspech Ruska

„Nervózne vyjadrenia z Kremľa sú dôkazom jasného neúspechu Ruska, v súvislosti s pred vyše rokom avizovanou ‚trojdňovou špeciálnou operáciou‘," vyhlásil podpredseda Demokratov Jaroslav Naď.


Dodal, že neprijateľné vyhrážky ruského veľvyslanectva považuje za prejav „frustrácie zo zlyhania rozhodnutí Putinovej administratívy, podpriemerného vojenského velenia, chabosti ruskej techniky." Na druhej strane táto frustrácia podľa Naďa plynie z pohľadu na to, ako celý demokratický svet pomáha Ukrajine.

Neprijateľné vyhrážanie sa

Šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer (Demokrati) je názoru, že práve Rusko je tou stranou konfliktu, ktorá má niesť všetku zodpovednosť za smrť nevinných Ukrajincov.

„Dobrým začiatkom na vyvodenie zodpovednosti je zatykač Medzinárodného trestného súdu v Haagu na Putina. Verím, že medzinárodný trestný tribunál pre zločiny spáchané moskovským režimom na Ukrajine vyvodí konkrétnu trestnú zodpovednosť voči všetkým predstaviteľom režimu a ich domácim a zahraničným kolaborantom," vyhlásil Káčer a doplnil, že je neprijateľné, aby sa akákoľvek ambasáda vyhrážala vláde krajiny, v ktorej pôsobí a šírila dezinformácie, klamstvá či vojnovú propagandu.

Vyhrážky o eskalácii konfliktu

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR 17. marca uverejnilo na svojej domovskej stránke komentár, v ktorom uvádza, že by v súvislosti s odovzdaním stíhačiek MiG-29 a systému KUB Ukrajine chcelo opätovne zdôrazniť stanovisko Ruska. Ako sa uvádza v komentári, podľa Ruska dodávky zbraní a vojenskej techniky kyjevskému režimu majú za následok len predlžovanie bojov, zvyšovanie počtu obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom. „Vôbec neprispievajú k vyriešeniu krízy na Ukrajine, ako tvrdí Bratislava," dodalo veľvyslanectvo.


„Bratislava si musí jasne uvedomiť, že čoraz aktívnejšie zapájanie do vojenskej podpory kyjevského režimu môže mať za následok nepredvídateľnú a nebezpečnú eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí," uzavrelo veľvyslanectvo.


Počasie