• Dnes je: Streda 22. marca 2023 meniny má Beňadik

Je minerálna voda pre izbové rastliny najlepšia ?

Je minerálna voda pre izbové rastliny najlepšia ?

Pre väčšinu izbových rastlín je bežná čistá voda z vodovodu alebo destilovaná voda dostatočná.

Minerálna voda môže byť pre niektoré izbové rastliny dobrá voľba, ale nie vždy je to nutne najlepšia voľba.

Všeobecne platí, že rastliny potrebujú vodu na rast a prežitie. Avšak, rôzne druhy rastlín majú rôzne nároky na množstvo a kvalitu vody, ktorú potrebujú. Niektoré rastliny môžu byť citlivé na prítomnosť soli alebo minerálov v minerálnej vode, čo môže spôsobiť hromadenie soli v pôde a poškodenie koreňov.

Pre väčšinu izbových rastlín je bežná čistá voda z vodovodu alebo destilovaná voda dostatočná. Ak sú však rastliny vystavené tvrdej vode, ktorá obsahuje vysoké množstvo minerálov a solí, môže byť lepšie použiť filter alebo používať zmäkčovač vody.

Ak sa však rozhodnete použiť minerálnu vodu, odporúča sa, aby ste si vybrali minerálnu vodu s nízkym obsahom minerálov a solí, aby ste minimalizovali riziko poškodenia rastlín. Okrem toho, môžete sa snažiť používať minerálnu vodu iba občas, a nie ako hlavný zdroj vody pre vaše rastliny.


V každom prípade, dôležité je monitorovať zdravie vašich rastlín a prispôsobiť zdroj vody a množstvo vody, ktoré poskytujete, aby bolo pre vaše rastliny najlepšie.

Ako často polievať izbové rastliny ?

Frekvencia polievania izbových rastlín závisí od rôznych faktorov, vrátane druhu rastliny, veľkosti hrnca, typu pôdy, intenzity osvetlenia, vlhkosti vzduchu a teploty. Tu je niekoľko všeobecných odporúčaní, ktoré môžu pomôcť určiť, kedy a ako často by ste mali polievať vaše izbové rastliny:

1. Skontrolujte pôdu: Pred polievaním skontrolujte vlhkosť pôdy. Vložte prst alebo palicu do pôdy asi 2-3 cm hlboko. Ak je pôda suchá, je čas ju zalievať. Ak je pôda stále vlhká, počkajte ešte niekoľko dní a skontrolujte ju znova.

2. Prispôsobte sa druhu rastliny: Rôzne druhy rastlín majú rôzne nároky na množstvo vody. Napríklad, rastliny, ktoré majú hrubé listy alebo sukulentné rastliny, môžu zadržať viac vody a potrebujú menej frekventované zalievanie ako rastliny s tenkými listami.

3. Veľkosť hrnca: Väčšie hrnce môžu zadržať viac vody a môžu potrebovať menej časté polievanie. Menšie hrnce naopak vysychajú rýchlejšie a potrebujú častejšie zalievanie.

4. Osvetlenie a teplota: Rastliny umiestnené v oblastiach s jasným osvetlením a vyššími teplotami môžu potrebovať viac vody ako rastliny v tieni alebo v chladnejších miestnostiach.

5. Vyvarujte sa nadmernému polievaniu: Príliš časté alebo príliš veľké množstvo vody môže spôsobiť poškodenie koreňov rastlín. Nenechávajte rastliny v mokrej pôde.

Platí, že izbové rastliny je potrebné zalievať pravidelne, ale nie príliš často a nie príliš málo. Odporúča sa zalievať rastliny, keď je pôda suchá na dotyk, ale nie úplne vyschnutá. V lete môže byť potrebné zalievanie častejšie ako v zime, keď sú rastliny v stave pokoja.Najčítanejšia najnovšia správa

Demokrati odsúdili vyhrážky ruského veľvyslanectva. Žilinka má podľa Hegera preskúmať, či nejde o trestný čin

demokrati odsudili vyhrazky ruskeho velvyslanectva zilinka ma podla hegera preskumat ci nejde o trestny cin

21.3.2023 (SITA.sk) - Strana Demokrati žiada veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, aby okamžite skončilo s konaním v podobe neprijateľných vyhrážok, ktoré uverejnilo na sociálnych sieťach. Podľa veľvyslanectva môže mať pomoc Slovenska smerom k Ukrajine za následok eskaláciu konfliktu, za čo budú niesť zodpovednosť iniciátori prijímaných rozhodnutí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Demokrati súčasne žiadajú slovenské politické strany, aby takéto neprijateľné vyhrážky rovnako verejne odsúdili. Strana Demokrati o tom informovala v tlačovej správe.

Cielené šírenie nenávisti, zla a strachu

Demokrati sú názoru, že ide o cielené šírenie nenávisti, zla a strachu. Podľa nich to len potvrdzuje, že Rusko nemá záujem o štandardné diplomatické vzťahy, ako v rámci svojej propagandy vyhlasuje. V strane sú presvedčení, že tí, ktorí zodpovedajú za agresiu a eskaláciu násilia voči vlastnému susedovi, vraždia a spôsobujú bolesť nevinným a páchajú vojnové zločiny, budú jedného dňa niesť plnú zodpovednosť v zmysle medzinárodného práva.

„Moskva si môže byť istá, že takéto neprijateľné vyhrážky neodradia tých, ktorí podporujú Ukrajinu v jej spravodlivej obrane proti ruskej vojenskej agresii. Som presvedčený, že Ukrajina si aj s našou pomocou ubráni svoju slobodu a teritoriálnu integritu,” uviedol predseda strany Eduard Heger s tým, že Slovensko pomáha Ukrajine spoločne s ďalšími vyše 60 krajinami, a to na základe medzinárodného práva, Charty OSN a na základe morálnych a hodnotových princípov.

Heger adresoval výzvu Žilinkovi

Heger dôrazne vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preskúmal, či v tomto prípade nie je naplnená skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrážania.


„Domnievam sa totiž, že generálny prokurátor by mal konečne začať vážne riešiť ochranu Slovenska a všetkých občanov, pred rôznymi druhmi nekalých aktivít, ktoré na Slovensku realizujú ruské spravodajské služby, veľakrát pod diplomatickým krytím” doplnil Heger.

Jasný neúspech Ruska

„Nervózne vyjadrenia z Kremľa sú dôkazom jasného neúspechu Ruska, v súvislosti s pred vyše rokom avizovanou ‚trojdňovou špeciálnou operáciou‘," vyhlásil podpredseda Demokratov Jaroslav Naď.


Dodal, že neprijateľné vyhrážky ruského veľvyslanectva považuje za prejav „frustrácie zo zlyhania rozhodnutí Putinovej administratívy, podpriemerného vojenského velenia, chabosti ruskej techniky." Na druhej strane táto frustrácia podľa Naďa plynie z pohľadu na to, ako celý demokratický svet pomáha Ukrajine.

Neprijateľné vyhrážanie sa

Šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer (Demokrati) je názoru, že práve Rusko je tou stranou konfliktu, ktorá má niesť všetku zodpovednosť za smrť nevinných Ukrajincov.

„Dobrým začiatkom na vyvodenie zodpovednosti je zatykač Medzinárodného trestného súdu v Haagu na Putina. Verím, že medzinárodný trestný tribunál pre zločiny spáchané moskovským režimom na Ukrajine vyvodí konkrétnu trestnú zodpovednosť voči všetkým predstaviteľom režimu a ich domácim a zahraničným kolaborantom," vyhlásil Káčer a doplnil, že je neprijateľné, aby sa akákoľvek ambasáda vyhrážala vláde krajiny, v ktorej pôsobí a šírila dezinformácie, klamstvá či vojnovú propagandu.

Vyhrážky o eskalácii konfliktu

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR 17. marca uverejnilo na svojej domovskej stránke komentár, v ktorom uvádza, že by v súvislosti s odovzdaním stíhačiek MiG-29 a systému KUB Ukrajine chcelo opätovne zdôrazniť stanovisko Ruska. Ako sa uvádza v komentári, podľa Ruska dodávky zbraní a vojenskej techniky kyjevskému režimu majú za následok len predlžovanie bojov, zvyšovanie počtu obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom. „Vôbec neprispievajú k vyriešeniu krízy na Ukrajine, ako tvrdí Bratislava," dodalo veľvyslanectvo.


„Bratislava si musí jasne uvedomiť, že čoraz aktívnejšie zapájanie do vojenskej podpory kyjevského režimu môže mať za následok nepredvídateľnú a nebezpečnú eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí," uzavrelo veľvyslanectvo.


Počasie