• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Návrat zamestnancov z home-office do kancelárií pokračuje

Návrat zamestnancov z home-office do kancelárií pokračuje

Zamestnanci v Európe sú v globálnom meradle dlhodobo najmenej angažovaní.

18.9.2023 (SITA.sk) - Podľa najnovšieho prieskumu Gallup dosahuje miera angažovanosti na starom kontinente len 13%, kým celosvetovo sa tento ukazovateľ pohybuje na úrovni 23% a medziročne sa zlepšil. Zvýšila sa však úroveň stresu, ktorému sú zamestnanci v práci vystavení. Ten pociťuje až 44% zamestnancov. Domohol tomu aj home-office s jeho menej predvídateľným a dlhším pracovným harmonogramom a stieraním rozdielov medzi prácou a oddychom. Stres sa pritom spája s fyzickými a psychickými zdravotnými ťažkosťami, a môže viesť aj k nižšej produktivite.

Najnovší stredoeurópsky prieskum CBRE o obsadenosti kancelárií (CEE Office Occupier Sentiment Survey) zistil, že až 87% firiem v regióne strednej a východnej Európy chce, aby ich zamestnanci pracovali v kancelárii aspoň tri dni v týždni. "Momentálne sa miera fyzickej obsadenosti kancelárií pohybuje medzi 26 až 60%, pričom záleží od mnohých faktorov, vrátane sektoru a typu spoločnosti, platnej home office politiky, či prístupu manažmentu k riadeniu zamestnancov," hovorí Peter Gróf, riaditeľ oddelenia Workplace stratégií CBRE Slovensko.

Očakáva sa, že návrat do kancelárií bude pokračovať, a to už v tomto roku

Dôvodov pre návrat do kancelárií je niekoľko. Na strane zamestnancov sú to najmä často nevyhovujúce pracovné podmienky doma, nižšia viditeľnosť v prípade záujmu o kariérny rast a náročnejší nábeh a zaúčanie sa u nováčikov. "Najväčšiu výhodu práce z kancelárie vidíme pri činnostiach vyžadujúcich kolaboráciu, spoločné rozmýšľanie a sociálny kontakt. Osobné stretnutia sú obvykle efektívnejšie ako online. Som presvedčená, že budúcnosť práce je hybridná a zdravý pomer medzi prácou z kancelárie a domu je nevyhnutný pre rozvoj firemnej kultúry a udržanie spokojnosti zamestnancov. Kancelárie preto budú mať svoje nezastupiteľné miesto aj v budúcnosti," hovorí Pavla Krauspe, riaditeľka prevádzky a HR spoločnosti GoHealth Slovakia.

Home office znižuje produktivitu

Podľa štúdií vedcov z Massachusetts Institute of Technology, a tiež z University of California v Los Angeles mali pracovníci zodpovední za zadávanie údajov do systémov pri práci z domu produktivitu zníženú až o 18 percentuálneho bodu. Dôvodom je podľa nich sťažená spolupráca s kolegami, vrátane absencie možnosti obrátiť sa na kolegu/kolegyňu o radu. Aj vedci sa preto domnievajú, že budúcnosť práce bude hybridná.

Pre zamestnancov je najdôležitejšia dobrá dostupnosť

Návrat zamestnancov do kancelárií má podporiť aj ich redizajn. Firmy chcú, aby kancelárie pôsobili útulnejšie, otvorenejšie a podporovali spoluprácu a sociálny kontakt. Niekedy však redizajn nestačí a firmy sú nútené zmeniť aj lokalitu. Podľa európskeho prieskumu CBRE je dĺžka dochádzania do práce najdôležitejším faktorom pri výbere zamestnávateľa hneď po plate a kompenzáciách. Dostupnosť sa stáva kľúčom pri výbere kancelárskej budovy aj pre firmy na Slovensku. Žiadané sú okrem toho kvalitné služby priamo v budove alebo blízkom okolí. Medzi ďalšie dôležité kritériá patrí čoraz častejšie aj udržateľnosť samotnej budovy, ktorá je dôležitá pre takmer 60% účastníkov prieskumu.

Dobrá správa pre investorov realitných fondov

Tento vývoj praje realitným fondom s kvalitnými kancelárskymi nehnuteľnosťami a ich investorom. Napríklad prémiové kancelárske budovy Investičného Realitného Fondu HB Reavis, ktoré sa nachádzajú v novom downtowne hlavného mesta, spĺňajú všetky tieto nároky. "Naše kancelárske budovy majú zelený certifikát, poskytujú výbornú dostupnosť a všetky potrebné služby. Výsledkom je, že sú obsadené v priemere na 90%, pričom nájomné zmluvy sú uzatvorené väčšinou na štyri roky," hovorí Jakub Hromada, investičný manažér Investičného Realitného Fondu HB Reavis. Podľa odborníkov na reality zostane dopyt po kancelárskych budovách v štandarde A a A+ v Bratislave naďalej silný. "Očakávame, že tento vývoj bude naďalej podporovať atraktívne výnosy z nášho fondu. Od jeho založenia pred takmer dvanástimi rokmi sme dokázali našim investorom zabezpečiť celkový výnos očistený od poplatkov vo výške 167,5%," dodáva J. Hromada. Do fondu môžete investovať do konca septembra bez vstupného poplatku.

Disclaimer: S investovaním je spojené riziko kolísania aktuálnej hodnoty investovanej čiastky a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej čiastky. Ciele investičnej politiky investičných fondov nemusia byť dosiahnuté aj napriek vynaloženiu odbornej starostlivosti. Pred každou investíciou do investičných fondov je žiaduce prečítať si prospekt, kľúčové informácie pre investorov a polročnú a ročnú správu o hospodárení. Doterajší ani propagovaný výnos (HB Reavis Real Estate Investment Fund, podfondu HBR CE REIF) nie je zárukou budúceho výnosu. Viac informácii tu: https://cereif.hbreavis.com/sk/pravne-informacie/

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie