• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Národný ústav detských chorôb bude ako prvá nemocnica na Slovensku využívať robota pri operáciách detí

Národný ústav detských chorôb bude ako prvá nemocnica na Slovensku využívať robota pri operáciách detí

Roboticky asistovaná chirurgia je v súčasnosti veľmi rýchlo rozvíjajúca sa oblasť operačných odborov.

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) bude ako prvá detská nemocnica na Slovensku využívať na operačné zákroky robotický chirurgický systém da Vinci.

Robotická operačná sála

Ústav splnil podmienky vo výzve na financovanie malých investičných projektov na podporu výstavby a rekonštrukcie nemocníc z plánu obnovy a odolnosti. Finančné prostriedky v sume 4,6 milióna eur použije na rekonštrukciu a modernizáciu lôžkovej časti oddelenia detskej neurochirurgie a zriadenie robotickej operačnej sály. Informovala o tom hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická.

„Roboticky asistovaný chirurgický prístup nachádza uplatnenie v mnohých chirurgických odboroch – v urológii, všeobecnej chirurgii, hrudnej chirurgii, onkochirurgii a iných a som veľmi rád, že naša nemocnica sa stane prvou detskou nemocnicou na Slovensku, kde našim pacientom budeme môcť tento typ zdravotnej starostlivosti poskytnúť,“ povedal riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.

Modernizácia nových priestorov

V súčasnosti je pracovisko detskej neurochirurgie situované v priestoroch Kliniky detskej chirurgie Lekárskej fakulty UK a NÚDCH. Rekonštrukciou a modernizáciou nových priestorov pre toto pracovisko chce NÚDCH zvýšiť komfort poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

V rámci lôžkovej časti NÚDCH plánuje pre neurochirurgických pacientov vybudovať nové moderne riešené izby pre jedného pacienta, maximálne dvoch na jednej izbe a so sociálnym zázemím. Nové a moderné budú tiež ambulancie, ošetrovňa, jedáleň pre pacientov a rovnako zázemie pre personál.

Roboticky asistovaná chirurgia je v súčasnosti veľmi rýchlo rozvíjajúca sa oblasť operačných odborov. Robotická operatíva umožňuje dosiahnuť veľmi dobré výsledky operačných výkonov a jej benefitmi sú predovšetkým možnosť miniinvazívneho prístupu, menšie krvné straty, rýchlejšia rekonvalescencia, menšia bolesť pre pacientov a s tým súvisiace aj skrátenie hospitalizácií.


V pediatrickej operatíve sa robotická chirurgia úspešne používa takmer vo všetkých špecializáciách pediatrickej chirurgie vrátane urológie, všeobecnej chirurgie, chirurgie hrudníka, onkochirurgie a ORL chirurgie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie