Skutočným problémom je nelegálny hazard, ktorý cez internet, sociálne siete a mobilné aplikácie dokáže cielene oslovovať najmä maloletých a iné zraniteľné skupiny.
Inštitút pre reguláciu hazardných hier reaguje na vyjadrenia KDH a poukazuje na nelegálny hazard

7.4.2025 (SITA.sk) - Inštitút pre reguláciu hazardných hier (IPRHH) reagoval na minulotýždňové vyjadrenia Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) o neprimeranej dostupnosti hazardných hier a ohrození detí a mladistvých. Riaditeľ IPRHH Dávid Lenčéš v reakcii uviedol, že rozumie politikom získať si sympatie ľudí, avšak vo vyjadreniach zazneli viaceré zavádzajúce tvrdenia.
„Mladiství majú k reklame na hazardné hry prístup doslova vo svojom vrecku, a to v mobile. Práve tam majú nelegálni prevádzkovatelia hazardných hier priestor bez akýchkoľvek zákonov a pravidiel pôsobiť na mladých ľudí. Vyzývame preto politikov, aby sústredili svoju legislatívnu iniciatívu na skutočný problém. Tento nelegálny hazard a prichádzali s opatreniami, ako ho minimalizovať,“ konštatoval Lenčéš.
Kamenné herne sú v nevýhode
V praxi už majú obce dnes možnosť prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení (VZN) zakázať umiestnenie herne vo vzdialenosti kratšej ako 500 metrov od škôl, zariadení pre liečbu závislostí či ubytovní mládeže. Zároveň je podľa platných právnych predpisov do legálnych herní a kasín prísne zakázaný vstup osobám do 18 rokov veku, ako aj osobám v registri vylúčených osôb (RVO).
Lenčéš zdôraznil, že skutočný problém spočíva v nelegálnom hazarde, ktorý cez internet, sociálne siete a mobilné aplikácie dokáže cielene oslovovať najmä maloletých a iné zraniteľné skupiny.
„Práve regulované kamenné herne, kasína či licencované online prevádzky sú pritom povinné dodržiavať zákonné povinnosti, ktoré nelegálni prevádzkovatelia nedodržiavajú,“ objasnil Lenčéš s tým, že práve neprimeraná fiškálna záťaž pre legálnych prevádzkovateľov vedie k prechodu hráčov k nelegálnym prevádzkovateľom, kde neexistuje žiadna regulácia, nie je zabezpečená ochrana zraniteľných skupín a absentuje akýkoľvek dohľad.
Stanovili si prísnejšie pravidlá
IPRHH tiež upozornilo, že vyššie zdanenie alebo iné obmedzenia legálnych prevádzkovateľov automaticky nebráni rozvoju hazardu, ako tvrdí KDH. „Dokazujú to skúsenosti z iných európskych krajín,“ dodal Lenčéš.
IPRHH poukázal aj na to, že od 1. januára 2023 na Slovensku funguje Kódex zodpovednej reklamy, ku ktorému sa pripojilo viac ako 95 percent legálnych prevádzkovateľov hazardných hier.
„Trh hazardných hier si tak dobrovoľne stanovil prísnejšie pravidlá reklamy, než vyžaduje zákon. Usiluje o to, aby reklama nebola agresívna ani cielená na zraniteľné skupiny, vrátane mladistvých. Kódex zodpovednej reklamy je príkladom dobrej samoregulácie nad rámec zákona, ktorá prináša výsledky,“ uzavrel Lenčéš, pričom zdôraznil, že pozornosť politikov by sa mala upriamiť na obmedzenie nelegálneho hazardu, zodpovedné hranie a ochranu maloletých a rizikových osôb.
KDH predložilo novelu zákona
Kresťanskodemokratické hnutie predložilo do parlamentu návrh novely zákona, ktorá upravuje minimálnu vzdialenosť na reklamu upozorňujúcu na existenciu herne, herne v kasíne, alebo nabádajúcu na účasť k hazardnej hre v herni alebo v kasíne, zákazu umiestňovať informáciu o výhre v hazardnej hre a vzájomnú vzdialenosť herní zo súčasných 200 metrov na 500 metrov.
Zvýšenie vzdialenosti by podľa kresťanských demokratov malo znížiť pravdepodobnosť, že tieto skupiny, najmä deti a mladiství, budú vystavené reklamám a prispieva k vytváraniu bezpečnejšieho prostredia. „Väčšia vzdialenosť od frekventovaných miest zníži viditeľnosť reklamy, a tým aj mieru jej vplyvu na obyvateľstvo, čo je dôležité pri prevencii patologického hráčstva,“ konštatuje KDH.
Slováci za rok 2024 uzatvorili stávky vo výške 24,2 miliardy eur. Odvod do štátneho rozpočtu z hazardných hier za rok 2024 dosiahol úroveň 347,3 milióna eur, čo medziročne predstavuje nárast o 45,8 milióna eur. „KDH nejde prioritne o väčší výber poplatkov z hazardu v prospech štátneho rozpočtu. Sme za to, aby sa hazard nerozvíjal, lebo má nebezpečné dosahy na všetkých obyvateľov, na rodiny a na naše deti. Aj preto navrhujeme jeho väčšie zdanenie,“ dodáva hnutie.
Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené
Najčítanejšia najnovšia správa
Aké bude počasie na Slovensku? Meteorológovia upozornili na nezvyčajný úkaz

Počasie na Slovensku počas víkendu zmenil studený arktický vzduch, ktorý priniesol mrazivé teploty, vietor a na niektorých miestach aj nasnežilo.
V nedeľu bolo na juhu maximálne 9 a na severe to bolo pod nulou – mínus 3 stupne Celzia.
Koncom tohto týždňa však môže padnúť aj dvadsiatka. Meteorológovia upozornili na nezvyčajný jav a vydali aj žlté varovanie.
Ako v relácii Najlepšie počasie na TV Joj uviedla meteorologička Miriam Jarošová, v pondelok, utorok aj stredu budeme v chladnom vzduchu.
„V pondelok v priebehu dňa treba počítať na severe so snežením aj snehovými prehánkami, na juhu bude zrážok menej a budú prechádzať do zrážok tekutých,“ priblížila s tým, že vietor sa už bude upokojovať.
Ako ukazuje grafická predpoveď počasia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), zrážky sa môžu vyskytnúť aj v utorok a potom vo štvrtok. Dobrou správou je, že budú stúpať aj denné teploty a koncom týždňa môže padnúť aj dvadsiatka. „V noci sa to bude stále motať okolo nuly,“ uviedla Jarošová v spomínanej predpovedi počasia.
Grafická predpoveď počasia SHMÚ na sedem dní. Foto: www.shmu.sk.
Výstraha prvého stupňa
Meteorológovia zo SHMÚ vydali aj výstrahu prvého stupňa pred mrazom vo vegetačnom období. „Miestami sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu,“ upozorňujú.
V noci z pondelka na utorok sú žltou farbou označené okresy Malacky, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Prievidza, Trenčín, Gelnica, Košice mesto, Košice okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Bardejov, Humenné, Medzilaborce, Prešov, Snina, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou.
Nasledujúcu noc meteorológovia vydali varovanie pre Bratislavský, Trnavský aj Nitriansky kraj a tiež okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Prievidza, Trenčín, Gelnica, Košice mesto, Košice okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Bardejov, Humenné, Medzilaborce, Prešov, Snina, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou.
Výstraha prvého stupňa pred mrazom vo vegetačnom období je vydaná pre okresy označené žltou farbou. Foto: www.shmu.sk
Bolo až mínus 18,5 stupňa Celzia
Na Veľkej Poľane v Národnom parku Slovenský raj padol v pondelok ráno aj teplotný rekord. Presne o 5:29 na tamojšej meracej stanici namerali teplotu mínus 18,5 stupňa Celzia.
Ako na sociálnej sieti ďalej informuje správa národného parku, ide o historicky najnižšiu nameranú teplotu na Slovensku v mesiaci apríl v nadmorskej výške do 1 000 metrov. Doterajšiu najnižšiu aprílovú teplotu, mínus 17,3 stupňa Celzia, zaznamenali v Oravskej Lesnej v roku 2013.
Veľmi nezvyčajný úkaz
Meteorológovia upozornili veľmi nezvyčajný úkaz viditeľný na radarových a družicových snímkach. „Na južnom Slovensku a v Maďarsku vznikla rozsiahla oblasť s malou oblačnosťou bez zrážok, no priamo v jej strede bolo naopak zrážok veľa, dokonca trvalých,“ uviedol SHMÚ na sociálnej sieti.
Na južnom Slovensku a v Maďarsku vznikla rozsiahla oblasť s malou oblačnosťou bez zrážok, no priamo v jej strede bolo naopak zrážok veľa, dokonca trvalých. Foto: www.facebook.com.
Meteorológovia tiež vysvetlili, ako k tomu vzniklo. „V prúdení studenej labilnej arktickej vzduchovej hmoty od severozápadu až severu vznikali početné prehánky, ktorých vznik bol navyše podporený výstupným pohybom vzduchu na návetrí na severnej strane Karpát. Labilná vrstva siahala do výšky zhruba 2,5 kilometra, čo na prehánky v studenom vzduchu bežne stačí. Za Karpatami naopak dochádzalo k zostupným pohybom, ktoré vzduch otepľujú a vysúšajú. Tým sa rozpadávala aj oblačnosť so zrážkami,“ uviedli.
Podobne vysvetlili aj to, ako vznikla oblasť trvalých zrážok na Gemeri a v priľahlom Maďarsku. „V labilnej vzduchovej hmote, ktorú sme tu mali v nedeľu, pohoria nemajú výrazný vplyv na prúdenie. To znamená, že ho poľahky prekonávajú (i keď s efektami popísanými vyššie). Ale malý vplyv najmä vyšších pohorí tam trochu je, čo stačí na mierne vychýlenie smeru prúdenia. To dnes začínalo už tesne za Tatrami, pričom tento efekt pokračoval smerom na juh na Gemer, až do Maďarska. Práve v tejto oblasti sa tak výsledne stretávalo prúdenie od severozápadu až západu s prúdením od východu. V oblasti vzniklo zbiehavé, resp. konvergentné prúdenie, následkom čoho sa vzduch už nemal kam inam pohybovať, len hore. Dôsledkom tak bola podpora výstupných pohybov, a tvorba oblačnosti a zrážok. A keďže tento efekt vyplýva z interakcie pohorí a poveternostnej situácie, je stabilný v čase aj priestore, teda vzniknutá oblačnosť sa nepohybuje a zrážky sú trvalé,“ doplnili.