• Dnes je: Streda 17. júla 2024 meniny má Bohuslav

Florida sa teší z historicky prvého Stanleyho pohára, Edmonton nenapodobnil kúsok Toronta spred 82 rokov (video)

Florida sa teší z historicky prvého Stanleyho pohára, Edmonton nenapodobnil kúsok Toronta spred 82 rokov (video)

Rozhodujúci duel „rozsekol“ na konci druhej tretiny Sam Reinhart.

25.6.2024 (SITA.sk) - Hokejisti Floridy Panthers oslavujú premiérový zisk Stanleyho pohára.

Po minuloročnom neúspešnom finále proti Vegas Golden Knights si napravili chuť v tohtosezónnom finále play-off proti Edmontonu Oilers a hoci v sérii s „olejármi“ stratili vedenie 3:0, v rozhodujúcom siedmom dueli na domácom ľade v Sunrise triumfovali 2:1 a dosiahli historický úspech. Rozhodujúci duel „rozsekol“ na konci druhej tretiny Sam Reinhart.

Historický „comeback" Edmontonu sa nekonal

Panteri“ inkasovali v predchádzajúcich troch dueloch až osemnásť gólov, pričom sami sa strelecky presadili iba päťkrát, čím dovolili Edmontonu pomýšľať na historický „comeback“.

Ten sa však napokon nekonal. Aj vďaka brankárovi Sergejovi Bobrovskému, ktorý v zápase číslo sedem pustil za svoj chrbát iba jednu z 24 striel, ktoré naňho smerovali.

Nebolo to ľahké, ale stálo to za to. Chcem si to užiť,“ okomentoval víťazstvo 35-ročný rodák z ruského Novokuznecka.

Motivácia navyše

Už to nie je sen. Konečne je to realita. Nemôžem tomu uveriť,“ vyhlásil útočník Floridy Matthew Tkachuk, syn legendárneho Keitha Tkachuka.

Ten mal proti Edmontonu o motiváciu navyše, keďže pred pôsobením na Floride hrával v tíme Calgary Flames. A to je odveký rival Edmontonu.

Pozdravujem mojich fanúšikov v Calgary. Viete, že som nemohol dovoliť, aby to Edmonton vyhral.“

Kapitán Edmontonu smútil

Keďže Edmonton nedotiahol siedmy duel do úspešného konca, nestal sa po Toronte druhým tímom v histórii súťaže, ktorý dokráčal k zisku Stanleyho pohára po otočke z 0:3 na 4:3. Maple Leafs to dokázali ešte v roku 1942. „Olejári“ zároveň neukončili 31-ročné čakanie kanadského tímu na zisk najcennejšej hokejovej zámorskej trofeje. Zatiaľ posledný kanadský šampión bol Montreal v roku 1993.

Krátko predtým, ako sme dostali gól na 1:2, sme sa mohli ujať vedenia my,“ smútil kapitán Oilers Connor McDavid, pre ktorého mohlo byť slabšou náplasťou aspoň to, že ho vyhlásili na najužitočnejšieho hráča play-off. McDavid sa stal iba druhým korčuliarom po Reggiem Leachovi z Philadelphie Flyers v roku 1976, ktorý dostal Trofej Conna Smythea po tom, ako so svojím tímom prehral vo finále play-off.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Novozvolený europarlament potvrdil pokračujúcu vojenskú a humanitárnu podporu Ukrajine

novozvoleny europarlament potvrdil pokracujucu vojensku a humanitarnu podporu ukrajine

17.7.2024 (SITA.sk) - Novozvolený Európsky parlament v stredu potvrdil svoju silnú podporu Ukrajine. Ako uviedol v uznesení na svojom oficiálnom webe, Európska únia musí aktívne pracovať na udržaní medzinárodnej podpory pre Ukrajinu. Podľa poslancov musí EÚ poskytovať vojenskú podporu Ukrajine tak dlho a v takej forme, ako to bude potrebné.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Uznesenie, ktoré predstavuje prvé oficiálne stanovisko novozvoleného Európskeho parlamentu k ruskej agresii na Ukrajine opätovne potvrdzuje pokračujúcu podporu poslancov pre nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc. Vyzýva EÚ, aby zachovala a rozšírila svoju politiku sankcií voči Rusku a Bielorusku, monitorovala a preskúmala jej účinnosť a vplyv a systematicky riešila problém obchádzania sankcií spoločnosťami so sídlom v EÚ, tretími stranami a krajinami,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Parlament zároveň odsudzuje nedávnu návštevu maďarského premiéra Viktora Orbána v Moskve. „Parlament odsudzuje ruský barbarský raketový útok na detskú nemocnicu Ochmadyt v Kyjeve a nedávnu návštevu maďarského premiéra Viktora Orbána v Ruskej federácii, v rámci ktorej nezastupoval EÚ a flagrantne porušil zmluvy a spoločnú zahraničnú politiku EÚ. V texte sa uvádza, že Maďarsko by malo za tieto kroky čeliť následkom. Vzhľadom na to, že po takzvanej „mierovej misii“ maďarského premiéra bezprostredne nasledoval útok na detskú nemocnicu, to podľa uznesenia ukazuje irelevantnosť údajného Orbánovho mierového úsilia,“ dodal europarlament.

Poslanci Európskeho parlamentu opätovne potvrdili svoje pevné presvedčenie, že Rusko musí finančne kompenzovať škody, ktoré spôsobilo na Ukrajine, pričom vítajú nedávne snahy EÚ smerovať príjmy pochádzajúce zo zmrazených ruských aktív na podporu ukrajinskej obrany. Parlament zároveň víta výsledok nedávneho summitu NATO a opätovne potvrdzuje svoj postoj, že Ukrajina je na nezvratnej ceste k členstvu v NATO.


Počasie