• Dnes je: Štvrtok 02. decembra 2021 meniny má Bibiána

Biely Dom sa obáva Delty: Kedy sa teda otvoria hranice USA pre Európu?

Biely Dom sa obáva Delty: Kedy sa teda otvoria hranice USA pre Európu?

Cestovanie mimo EÚ nie je stále také jednoznačné

Covid-19 neustále ovplyvňuje cestovný ruch. Variant Delta neustále rastie z týždňa na týždeň. Zároveň pomer očkovaných obyvateľov na celom svete rastie, a preto krivka úmrtí nie je tak hrozivá ako pominulé mesiace či roky. V lete 2021 sa vďaka vysokej miere očkovanosti otvorila väčšia časť Európy americkým cestovateľom, obzvlášť plne očkovaným s certifikátmi o očkovaní. Kanada sa k zoznamu pridala 9. Augusta 2021.

Hranica z EU do USA ale zostala zatvorená

"Trváme na tom, aby sa na prílety v oboch smeroch uplatňovali porovnateľné pravidlá," uviedla na tlačovej konferencii predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Týka sa to najmä obyvateľov, ktorí sa podrobili očkovaniu v 2 plných dávkach a tým pádom by sa nemuseli podrobiť testovaniu na hraniciach či v príletových krajinách.

Cestovanie mimo EÚ nie je stále také jednoznačné

Predstavitelia európskeho bloku nakoniec i navrhli opätovné zavedenie cestovných obmedzení voči americkým cestujúcim, aj keď sa neočakáva prudká zmena, pretože mnohé krajiny váhajú riskovať ďalšie zničenie letného turizmu. Príjmy z turizmu amerických občanov nepredstavuje gro príjmov turizmu, no vie byť veľmi nápomocný v tejto ťažkej situácii.

Pravidlá sa menia, zdravie je prvoradé

Biely dom 26. júla potvrdil, že v súčasnej dobe nemá v pláne zmeniť existujúci zákaz cestovania a Spojené štáty americké „zachovajú existujúce cestovné obmedzenia“. Ako dôvod uviedol denník The Telegraph obavy z variantu Delta v USA i v zámorí.


Ak sa rozhodnete cestovať do medzinárodných destinácií, zvážte i zdravotné riziká. Taktiež odporúčame aktívne sledovať príletové pravidlá krajín, nakoľko národy môžu svoje pravidlá kedykoľvek zmeniť. Možno budete musieť dodržiavať prísne zákazy vychádzania a maskovať mandáty. Za ich porušenie môžu byť uložené vysoké pokuty a dokonca v niektorých krajinách aj väzenie.


Ak chcete odborný vstup do svojho rozhodnutia, cestovná agentúra Esta visa zameraná na vydávanie cestovného povolenia do USA vám určite poradí. Veľmi užitočné informácie nájdete aj na webe ministerstva zahraničných vecí a Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb poskytujú hodnotenia rizika ochorenia Covid-19 podľa krajín. Obe agentúry hodnotia mnohé krajiny otvorené pre cestovateľov z USA na úrovni 4, čo je najvyššie riziko Covid-19. Nezabudnite tiež, že všetci cestujúci v lietadle 2 a starší musia na vstup do USA preukázať negatívny test na Covid-19, ktorý nie je starší ako tri dni.


Počasie