• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Anketu Atlét roka 2023 vyhrala prekážkarka Viktória Forster, ovládla tiež mládežnícku kategóriu (foto)

Anketu Atlét roka 2023 vyhrala prekážkarka Viktória Forster, ovládla tiež mládežnícku kategóriu (foto)

Za objav roka vyhlásili výškara Roberta Ruffíniho mladšieho, medzi veteránmi obhájil prvenstvo spred roka Milan Belianský.

9.11.2023 (SITA.sk) - Prekážkarská špecialistka Viktória Forster sa stala víťazkou domácej ankety Atlét roka 2023 pod hlavičkou Slovenského atletického zväzu (SAZ), cenu jej odovzdali vo štvrtok počas galavečera v Bratislave.

Forster v ankete triumfovala pred šprintérom Jánom Volkom, tretia skončila bežkyňa na 800 m Gabriela Gajanová. Dvadsaťjedenročná Forsterová v roku 2023 ovládla aj kategóriu mládeže.

Dlhá a náročná sezóna

"Sezóna bola dlhá a náročná, ale zároveň aj krásna. Okúsila som v nej, aké to je byť na vrchole a takisto ako pekne spadnúť - s prepáčením - na "hubu". V halovej sezóne som si na majstrovstvách Slovenska vybojovala miestenku na HME v Istanbule, kde to, bohužiaľ, nedopadlo dobre. Hlavnú sezónu som odštartovala takým spomaleným štýlom.

Ako zvyčajne mi chvíľu trvalo dostať sa do pretekového nastavenia, no dočkala som sa. Prišli osobáky a následne prvé vrcholné podujatie ME do 23 rokov v Espoo. Išla som do Fínska s odhodlaním podať čo najlepší výkon. Šampionát mi, žiaľ, nevyšiel, čo ma dlho mrzelo. Na mítingu P-T-S som nabrala veľké sebavedomie vďaka pokoreniu 55-ročného slovenského rekordu na 100 m a vyrovnaniu slovenského rekordu na 100 m prekážok. Takto nabudená som prišla na Svetovú univerziádu do Číny, kde som zažila najemotívnejšie chvíle v letnej sezóne a splnila som si niekoľko snov. Získala som striebro na stovke, čo ma pravdupovediac veľmi prekvapilo. Vzápätí prišlo zlato na 100 m prekážok a spolu s ním aj vysnívaná miestenka na moje prvé OH v kariére v roku 2024 v Paríži. Premiéra na veľkých MS v Budapešti mi priniesla veľké sklamanie. Ani teraz nechápem, prečo som spravila takú obrovskú chybu. Viem však, že táto sezóna bola úžasná, hoci som ňou prešla ako po horskej dráhe. Budúci rok bude náročný, čaká ma viacero vrcholných podujatí, ale najväčšie bude moja vysnívaná olympiáda. Verím, že do Paríža pôjdem s úsmevom a odhodlaním bojovať. Dúfam, že aj olympijský rok 2024 mi prinesie ďalšie pekné chvíle,“ vyhlásila víťazka, cituje ju tlačová správa SAZ.

Belianský opäť najlepším veteránom

Medzi trénermi dospelých získala ocenenie Katarína Adlerová, ktorá vedie Forster aj Danielu Ledeckú. Medzi mládežou za najlepších koučov dostala najviac trojica Naďa Bendová, Róbert Kresťanko a Andrej Benda.

Za objav roka vyhlásili výškara Roberta Ruffíniho mladšieho, medzi veteránmi obhájil prvenstvo spred roka Milan Belianský.

Do Siene slávy slovenskej atletiky vo štvrtok uviedli ďalšie dve významné osobnosti: bývalého chodca a najmä úspešného trénera Jozefa Malíka aj výborného vytrvalca a trojnásobného olympionika Róberta Štefka.

Atlét roka 2023

  • výsledky ankety (zdroj SAZ):

DOSPELÍ

1. Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra, šprinty a prekážky) 664 bodov

2. Ján Volko (Naša atletika Bratislava, šprinty) 642

3. Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin, 800 m) 606

4. Peter Fraňo (AK Mostáreň Brezno, trailové behy) 393

5. Dominik Černý (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, chôdza) 390

6. Peter Ďurec (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, dlhé behy) 238

7. Matej Baluch (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, 400 m prek.) 237

8. Daniela Ledecká (ŠK ŠOG Nitra, 400 m prek.) 189

9. Hana Burzalová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, chôdza) 177

10. Mária Katerinka Czaková (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, chôdza) 154

MLÁDEŽ

1. Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra, šprinty a prekážky) 153

2. Robert Ruffíni ml. (Slávia UK Bratislava, výška) 132

3. Filip Federič (Naša atletika Bratislava, šprinty) 116

Tréner roka - dospelí: 1. Katarína Adlerová (šprinty a prekážky) 160, 2. Naďa Bendová/Róbert Kresťanko (šprinty) 152, 3. Louis Heyer (stredné trate) 53

Tréner roka - mládež: 1. Naďa Bendová/Andrej Benda/Róbert Kresťanko (šprinty) 147, 2. Robert Ruffíni st. 110, 3. Katarína Adlerová (šprinty a prekážky) 105

Objav roka: 1. Robert Ruffíni ml. (Slávia UK Bratislava, výška) 132, 2. Filip Federič (Naša atletika Bratislava, šprinty) 107, 3. Peter Ďurec (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, dlhé behy) 52

Veterán roka: 1. Milan Belianský (AK Veterán Bratislava, prekážky) 184, 2. Jarmila Longauerová (TJ Veterán klub Banská Bystrica, vrhačské disciplíny) 37, 3. Miroslav Bajner (AC Stavbár Nitra, žrď) 36

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 29. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 29 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nenechajte sa znechutiť momentálnou situáciou a pokračujte v nasadenom tempe. Nakoniec dobre viete, že čím viac prekážok máte pred sebou, tým viac vás to priťahuje.

Býk 21.4. - 21.5.

Intrigovanie a podráždenosť v komunikácii vám nepristane. Potlačte v sebe zlosť a mlčte, inak sa nepríjemne popálite. Očakáva vás príjemné prekvapenie vo vzťahoch.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Prestanete si všímať drobné problémy a sústredíte sa na vážne kroky v oblasti vášho profesionálneho záujmu. Niekto by chcel ťažiť z vašej nevedomosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Môžete dosiahnuť veľa, ale zrieknite sa tvrdohlavosti. Snažte sa riešiť úlohy diplomaticky. Je na mieste opatrnosť pri styku s kontrolórom alebo revízorom.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie