• Dnes je: Streda 21. februára 2024 meniny má Eleonóra

Zmluva, šetrenie aj adresná pomoc. SaS predstavila sedem opatrení na boj s drahými energiami (video)

Zmluva, šetrenie aj adresná pomoc. SaS predstavila sedem opatrení na boj s drahými energiami (video)

Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík (vľavo) a podpredseda strany Karol Galek (vľavo)

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) prichádza so siedmimi opatreniami, ktoré majú zabrániť rapídnemu zdražovaniu energií pre domácnosti v budúcom roku.

„Máme sedem jednoduchých riešení, ktoré dávame do priestoru za jediným účelom. Aby domácnostiam nezdraželi energie,“ povedal na stredajšej tlačovej besede podpredseda SaS Karol Galek s tým, že ich opatrenia nemajú negatívny vplyv na štátny rozpočet.

Kde odchádza elektrina z vodných elektrární?

V prvom rade je podľa liberálov dôležité dotiahnuť implementačnú zmluvu so Slovenskými elektrárňami o dodávke zastropovanej silovej elektriny za 61 eur za megawatthodinu. Štát by sa mal podľa Galeka pozrieť aj na to, kde odchádza elektrina vyrobená v štátom vlastnených vodných elektrárňach.

Napríklad štátny podnik Vodohospodárska výstavba aj vďaka Vodnej elektrárne Gabčíkovo vlani vyprodukoval a predal na trhoch 2,4 terawatthodiny elektriny. Aj táto elektrina by mala byť podľa Galeka poskytnutá za zvýhodnenú cenu domácnostiam či ostatným slovenským odberateľom.


Liberáli sú presvedčení, že v boji s drahými energiami je potrebné hovoriť o šetrení. „Najlacnejšia energia je tá, ktorá sa nespotrebuje,“ zdôraznil Galek. Podľa neho by mali odberatelia dostať elektrinu so zastropovanou cenou silovej elektriny len do určitej výšky spotreby.

Adresná pomoc s cenami energií

Strana SaS tiež presadzuje, aby sa zaviedla adresná pomoc s cenami energií. Ak budú mať liberáli možnosť hovoriť do chodu štátu aj po predčasných septembrových parlamentných voľbách, chcú konečne zaviesť do praxe pojem energetickej chudoby.


Pri zabezpečení prijateľných cien tepla pre odberateľov je podľa SaS potrebné zefektívniť a sfunkčniť schémy pomoci, ktoré sú určené pre teplárenstvo. „Musíme uľahčiť čerpanie prostriedkov z eurofondov pre teplárenstvo,“ myslí si Galek.


Aj pri plyne sa dá podľa SaS zabrániť rapídnemu zdražovaniu, a to bez negatívneho vplyvu na štátny rozpočet. Štát by sa mal sústrediť viac na využívanie lacného plynu, ktorý má Slovensko uskladnený v českých Bojanoviciach.


Extrémnemu nárastu cien plynu pre domácnosti v budúcom roku má podľa liberálov zabrániť aj skladovacia povinnosť plynu v zásobníkoch pre dodávateľov plynov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie