• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Žilinská Kia plánuje výrazne rozšíriť produkciu elektromobilov, avizuje investíciu za viac ako sto miliónov eur

Žilinská Kia plánuje výrazne rozšíriť produkciu elektromobilov, avizuje investíciu za viac ako sto miliónov eur

Pohľad na areál závodu Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom.

Kia Slovakia plánuje na Slovensku v rozmedzí rokov 2024 až 2028 investovať do výroby elektromobilov takmer 108 mil. eur. Automobilka pritom na rozšírenie svojej produkcie žiada aj pomoc štátu.

Možný investičný stimul

Podľa materiálu predloženého na medzirezortné pripomienkové konanie by fabrika mohla získať investičný stimul vo forme úľavy na dani z príjmov vo výške takmer 30 mil. eur. O jeho konečnej podobe bude rozhodovať vláda.

„Spoločnosť plánuje rozšíriť kapacitu existujúcej prevádzkarne úpravou a doplnením aktuálnej výrobnej linky pre výrobu všetkých modelov automobilov tak, aby umožňovala výrobu súčasných modelov vozidiel Ceed a jeho karosárske verzie (Ceed, XCeed, ProCeed a Ceed Sportswagon), Sportage a jeho elektrifikované verzie a zároveň výrobu dvoch nových, plne elektrických modelov vozidiel, jedného v nižšej strednej triede a jedného v triede SUV,“ píše sa v materiáli.

Plánovaný vzrast produkcie automobilky

Modifikácia výrobnej linky, teda prevádzky lisovne, zvarovne, lakovne a montáže, je nutná pre umožnenie súbežnej výroby automobilov so spaľovacími motormi a automobilov s plne elektrickým pohonom. Vďaka investícii by mala produkcia automobilky vzrásť o 36 %.

„Priemerná výrobná kapacita súčasnej produkcie v hodnotovom vyjadrení za roky 2020 až 2022 bola 5,6 mld. eur. Plánovaný objem rozšírenej produkcie by mal v roku 2028 dosiahnuť 7,6 mld. eur,“ avizuje fabrika.

Začiatok prác na investičnom zámere bol naplánovaný na január 2024, ukončenie prác na december 2028. Začatie výroby odhaduje Kia Slovakia na jún roku 2025 a dosiahnutie plnej plánovanej kapacity na december 2028. V priamej súvislosti s investičným zámerom pritom spoločnosť neplánuje vytvoriť nové pracovné miesta. Má však povinnosť zachovať 3 510 existujúcich pracovných miest.

Kia Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov ako aj motorov bola spustená v decembri 2006. Kia Slovakia má dlhodobo stabilný počet 3 700 zamestnancov a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych verziách – Ceed, Sportswagon, ProCeed a XCeed. Druhým modelom je športovo-úžitkový Kia Sportage.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie