• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

Žilinská Kia Motors Slovakia vyrobila asi o 20 percent menej automobilov ako v prechádzajúcom roku

Žilinská Kia Motors Slovakia vyrobila asi o 20 percent menej automobilov ako v prechádzajúcom roku

Napriek tomu sa však automobilke podarilo udržať zamestnanosť v roku 2020 na porovnateľnej úrovni ako v roku 2019.

1.1.2021 (Webnoviny.sk) - Žilinská Kia Motors Slovakia vyrobila v tomto roku podľa predbežných výsledkov o približne 20 % automobilov menej ako v roku 2019. Uplynulý rok hodnotí automobilka ako veľmi náročný.

"Hoci sme začali na úspešnej vlne z predchádzajúceho rekordného roka, keď sme vyrobili 344-tisíc vozidiel, od marca naše plnenie plánov negatívne ovplyvnil nový koronavírus a nastolil nám viaceré prekážky a výzvy," uviedol pre agentúru SITA hovorca fabriky Ján Žgravčák.

Fabrika ocenila snahu vlády

Spoločnosť pritom predpokladá, že situácia sa neupokojí ani v budúcom roku.

"Aj keď je veľmi ťažké predikovať ako koronakríza, Brexit a ďalšie skutočnosti ovplyvnia predaj automobilov Európe a v Rusku," doplnil Žgravčák.

Fabrika v súvislosti s končiacim rokom a dopadom pandémie ocenila snahy vlády zlepšiť podnikateľské prostredie a tiež znížiť ceny energií.

Dúfa, že rok 2021 ponúkne opäť možnosti na komunikovanie požiadaviek priemyslu priamo s vládou a jednotlivými ministerstvami s cieľom zlepšovať konkurencieschopnosť slovenského priemyslu v európskom meradle.

Spoločnosť zamestnáva viac ako tritisíc ľudí

Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. V súčasnosti na Slovensku zamestnáva viac ako 3 700 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych úpravách a športovo-úžitkový Kia Sportage.

Spoločnosť patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 opustilo výrobné brány závodu už viac ako 3,8 milióna vozidiel a 5,6 milióna motorov.

Viac k téme: Ekonomické dopady koronavírusu, koronakríza, Pandémia

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie