• Dnes je: Utorok 26. októbra 2021 meniny má Demeter

Zbrojári chcú viac zapojiť slovenské zbrojárenské firmy do výroby obrnených vozidiel, žiadajú 50-percentný podiel

Zbrojári chcú viac zapojiť slovenské zbrojárenské firmy do výroby obrnených vozidiel, žiadajú 50-percentný podiel

Vláda vo zverejnenom pláne pôvodne počítala so 40-percentným zapojením domácich zbrojoviek pri objednávkach obrnených vozidiel s pohonom 8x8.

9.9.2021 (Webnoviny.sk) - Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu SR (ZBOP SR) požaduje 50-percentné zapojenie slovenských zbrojárskych firiem do dodávok bojových obrnených vozidiel pre Slovensko. ZBOP SR to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal výkonný riaditeľ spoločnosti W.R.P.R. Michal Krajčír.

Zbrojári tak reagovali na zverejnenie zámeru vlády, ktorá chce do výroby bojových obrnených vozidiel s pohonom 8x8, ktoré si objednala, zapojiť aj slovenské zbrojárske firmy ich 40-percentným podielom.

Stovky nových pracovných miest

„Našou pripomienkou v medzirezortnom konaní bolo, aby zapojenie domáceho priemyslu dosiahlo minimálne 50 percent. Prioritou Slovenska by malo byť, aby sa hlavné časti obrnených vozidiel vyrábali priamo na území SR,” povedal Tibor Straka, prezident ZBOP SR.

Pre Slovensko by zapojenie domáceho obranného priemyslu podľa ZBOP SR prinieslo nielen oživenie strojárenského priemyslu, ale tiež stovky nových pracovných miest v regiónoch, ako aj obrovský prínos do hrubého domáceho produktu (HDP).

Výrobná a servisná nezávislosť Slovenska

„S výrobou na Slovensku sa vytvorí aj reťazec subdodávateľov a logistiky, ktorá vytvorí ďalšie pracovné miesta. Pri zachovaní časti alebo celej výroby na Slovensku môžeme tiež hovoriť o výrobnej a servisnej nezávislosti Slovenska, čo je pre našu krajinu ďalšia z výhod,” dodal Straka.

Slovenskí zbrojári preto budú trvať na tom, aby sa podiel domácich zbrojárskych spoločností na výrobe obrnených vozidiel, ktoré si krajina objednala, zvýšil na 50 percent.

Viac k téme: obrnené vozidlo, zbrojári

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie