• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Zamestnanci ZSSK sa aj v tomto roku dočkajú zvýšenej mzdy, nadpriemerne si prilepšia rušňovodiči

Zamestnanci ZSSK sa aj v tomto roku dočkajú zvýšenej mzdy, nadpriemerne si prilepšia rušňovodiči

Napriek tomu, že štúdium na škole so zameraním na dopravu má potenciál a absolventi nemajú problém nájsť uplatnenie, ma prekvapuje, že trápi tento sektor nedostatok odborníkov.

Zamestnanci štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) si aj v tomto roku finančne prilepšia. Ich priemerná mesačná mzda by podľa odhadu mala v tomto roku dosiahnuť približne 1 575 eur.

Vzrast o 4 percentá

Národný osobný vlakový dopravca zároveň očakáva, že jeho rušňovodiči zarobia priemerne takmer dvetisíc eur. V porovnaní s minulým rokom by mala priemerná mzda zamestnancov spoločnosti vzrásť o takmer 60 eur, alebo o 4 %. V prípade rušňovodičov sa môže zvýšiť zhruba o 116 eur, čiže o 6 %. ZSSK pripomenula, že už vlani zvýšila mzdy zamestnancom na základe kolektívneho vyjednávania s odborovými centrálami.

„Tento trend pokračuje aj v tomto roku. Hlavne platy rušňovodičov sa od 1. januára 2022 zvýšili až o 180 eur,“ informoval riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Zároveň s účinnosťou od 1. mája tohto roka vzrástli mzdy všetkým zamestnancom spoločnosti o ďalších 150 eur mesačne.

Študuj dopravu

V doprave je na rôznych pozíciách naďalej nedostatok pracovníkov a odborníkov. Ministerstvo dopravy SR spolu so zamestnávateľmi v rámci ministerstva, strednými a vysokými školami hľadajú možných budúcich zamestnancov aj medzi žiakmi a študentmi základných a stredných škôl. Tradičné podujatie Študuj dopravu bude vo štvrtok 7. septembra vo Vrútkach na parkovisku pri železničnej stanici od 9:00 do 13:00.


„Napriek tomu, že štúdium na škole so zameraním na dopravu má potenciál a absolventi nemajú problém nájsť uplatnenie, ma prekvapuje, že trápi tento sektor nedostatok odborníkov. Spomenúť môžem chýbajúcich rušňovodičov, ale aj ďalších pracovníkov na železnici či v letectve,“ uviedol poverený minister dopravy Pavol Lančarič. Podľa neho uvedenou akciou chcú ukázať, že doprava ponúka možnosť kariérneho rastu a oplatí sa ju študovať.

Novootvorený odbor

ZSSK ako spoluorganizátor predstaví aj duálne vzdelávanie. To ponúka na šiestich stredných odborných školách v študijnom odbore mechanik-elektrotechnik pre silnoprúdovú techniku, pričom na dopravnej škole v Martine je aj novootvorený odbor rušňovodič.


„Hlavným zámerom duálneho vzdelávania je rozvíjať žiakov systematickým spôsobom, aby boli hneď po ukončení štúdia pripravení pre praktický život a tiež plnohodnotní zamestnanci pre potreby spoločnosti. Absolventi duálneho vzdelávania sa v ZSSK môžu uplatniť na pozíciách rušňovodič, elektromechanik, mechanik elektronických zariadení a mechanik,“ priblížil Kováč.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie