• Dnes je: Nedeľa 08. septembra 2024 meniny má Miriama

Záchytný systém BAK-12 v Kuchyni pre stíhačky F-16 je pripravený, uskutočnil sa jeho certifikačný test (video+foto)

Záchytný systém BAK-12 v Kuchyni pre stíhačky F-16 je pripravený, uskutočnil sa jeho certifikačný test (video+foto)

BAK-12 dokáže efektívne zabrzdiť lietadlo do minimálnej nominálnej hmotnosti 22 680 kilogramov.

10.7.2024 (SITA.sk) - Záchytný systém BAK-12 pre stíhačky F-16 je pripravený. V stredu sa na leteckej základni Malacky - Kuchyňa uskutočnil jeho certifikačný test a slávnostné odovzdanie. Na letisko prileteli aj dve americké lietadlá F-16, pričom jedno z nich vykonalo test záchytného systému.

Na odovzdaní systému BAK-12 sa zúčastnil štátny tajomník Ministerstva obrany (MO) SR Martin Vojtašovič, americký veľvyslanec pre SR Guatam A. Rana, veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl (OS) SR Róbert Tóth a tiež zástupcovia amerických vzdušných síl.

Významný míľnik

Ministerstvo obrany priblížilo, že BAK-12 je záchytný systém lietadiel, ktorého cieľom je zvýšenie bezpečnosti lietadiel na leteckej dráhe. Zariadenie bude slúžiť na zabezpečenie zachytenia lietadla, ktoré je vybavené záchytným hákom, a to v núdzových situáciách, pri prerušenom štarte alebo pri poruchách brzdového systému.

Ako uviedol Vojtašovič, ide o významný míľnik pre prijatie slovenských stíhačiek F-16. „Tento systém je potrebný na to, aby sa zvýšila bezpečnosť lietadiel, ktoré pristávajú na plochu. Inštaláciu vykonali príslušníci amerického letectva zo základne Ramstein," priblížil štátny tajomník.

Dokončený za deväť mesiacov

Ministerstvo spresnilo, že životnosť zariadenia BAK-12 je desať rokov do technického rekurzu. Veliteľ Vzdušných síl OS SR spresnil, že BAK-12 je záchytný lanový systém pre lietadlá F-16, F-22 a F-35. Systém, zjednodušene, pozostáva z lana, ktoré zachytí hák vzadu na lietadle a pribrzdí ho.

Americký veľvyslanec pre SR ocenil posily zo slovenských a amerických vzdušných síl pri príprave certifikácie systému.

Takýto projekt trvá zvyčajne najmenej rok, ale tu bol dokončený za deväť mesiacov. Je to dôkazom tvrdej práce a odhodlania oboch krajín. Spojené štáty sú hrdé na to, že na inštaláciu systému BAK-12 prispeli sumou takmer 880-tisíc dolárov z prostriedkov Európskej iniciatívy odstrašenia," uviedol Guatam A. Rana.

Stíhačky F-16 sa premiestnia na Sliač

Zariadenie bude prevádzkované na letisku v Kuchyni, kam už koncom júla priletia prvé dve slovenské stíhačky F-16 Block 70. Ďalšie lietadlo by malo prísť do konca tohto roku.

Vojtašovič doplnil, že letisko v Kuchyni je pripravené pre prijatie nadzvukových lietadiel v plnej miere. Akonáhle bude zrekonštruované vojenské letisko Sliač, stíhačky sa premiestnia tam, no dovtedy budú dočasne umiestnené v Kuchyni.

Certifikácia systému BAK-12 je krokom, ktorým zabezpečíme plnú pripravenosť našich leteckých základní prijať a prevádzkovať tieto moderné stíhačky. Sme zameraní na bezpečnosť, efektivitu a plnenie najvyšších štandardov operačnej pripravenosti," dodal Vojtašovič.

Ministerstvo obrany súčasne pripomenulo, že v roku 2016 bol systém BAK-12 úspešný na letisku Sliač. Zariadenie zachytilo v núdzi počas medzinárodných leteckých dní SIAF lietadlo Eurofighter Typhoon, čím sa predišlo havárii lietadla a smrti jeho pilota. Podľa ministerstva to svedčí o tom, že záchytné zariadenie bude mať z hľadiska bezpečnosti na letisku v Kuchyni významný prínos.

Viac k téme: Letecká základňa Kuchyňa, Stíhačky F-16, Záchytný systém BAK-12
Zdroj: SITA.sk - Záchytný systém BAK-12 v Kuchyni pre stíhačky F-16 je pripravený, uskutočnil sa jeho certifikačný test (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia

vesmirna lod starliner sa vratila na zem cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj unik helia

7.9.2024 (SITA.sk) - Prvá misia vesmírnej lode Starliner spoločnosti Boeing s astronautmi sa v piatok v noci skončila jej návratom na Zem, no bez posádky. Šesť hodín po tom, čo loď opustila Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), pristála na raketovej strelnici White Sands v Novom Mexiku.

Zlyhanie trysky a únik hélia

Ako konštatuje agentúra AP, bol to pokojný záver drámy, ktorá sa začala júnovým štartom dlho odkladaného debutu posádky a rýchlo prerástla do zdĺhavej misie.

Ich cestu k vesmírnej stanici komplikovalo zlyhanie trysky a úniky hélia, a preto americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) rozhodol, že ich návrat loďou Starliner by bol príliš riskantný.

Časť starého vybavenia z ISS

Starliner tak v piatok na Zem priviezol len časť starého vybavenia z ISS. Dvojicu astronautov domov dopraví až vo februári vesmírna loď Dragon spoločnosti SpaceX Elona Muska.

Loď sa na polročnú expedíciu vydá tento mesiac len s dvomi astronautmi, pretože dve miesta sú rezervované pre Wilmorea a Williamsovú.

Viac k téme: Starliner, Vesmírna loď
Zdroj: SITA.sk - Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie