• Dnes je: Streda 22. marca 2023 meniny má Beňadik

Ako využiť kávovú usadeninu?

Ako využiť kávovú usadeninu?

Kávová usadenina má mnoho rôznych využití a môže vám pomôcť ušetriť peniaze a zároveň urobiť niečo dobré pre životné prostredie.

Kávové usadeniny sú odpadovým produktom z prípravy kávy, no môžu byť skvelým zdrojom pre mnohé ďalšie účely.

Existuje množstvo spôsobov, ako využiť túto usadeninu a nechať ju pracovať pre vás.

Toto je len zopár nápadov na využitie kávovej usadeniny. Existuje veľa ďalších spôsobov, ako ju môžete využiť, takže ak máte kávovú usadeninu, neváhajte ju vyskúšať na niektorý z týchto spôsobov.

Ako môžete využiť kávovú usadeninu na domáce použitie.


1. Dočistenie riadu a kuchynských povrchov Kávová usadenina je prirodzeným abrazívnym prostriedkom, ktorý môže pomôcť pri čistení povrchov. Ak teda máte zafarbené riady alebo nečistoty na kuchynskom pulte, môžete si vyskúšať kávovú usadeninu ako alternatívu k bežným čistiacim prostriedkom.


2. Aromatizovanie chladničky Ak máte v chladničke nepríjemný zápach, kávová usadenina môže pomôcť s jeho odstránením. Stačí umiestniť misku s usadeninou do chladničky a nechať ju tam niekoľko hodín. Káva absorbuje pachy a uvoľní príjemnú vôňu.


3. Hnojenie rastlín Kávová usadenina obsahuje veľa živín, ktoré môžu byť prospešné pre vaše rastliny. Stačí usadeninu jednoducho zmiešať s pôdou alebo použiť ako hnojivo na povrch pôdy. Uistite sa však, že usadenina nie je príliš kyslá, pretože niektoré rastliny ju môžu mať radi len v malých množstvách.


4. Masky na vlasy Kávová usadenina môže byť aj skvelým prírodným zdrojom pre vaše vlasy. Zmiešajte ju s olejom alebo vlažnou vodou a nanesie na vlasy. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom opláchnite. Káva pomôže stimulovať rast vlasov a zlepší ich textúru.


5. Protihlukové prostriedky Kávová usadenina môže byť aj účinným prostriedkom proti hluku. Stačí ju použiť ako plniaci materiál do vankúšov alebo do iných predmetov, ktoré chcete zvukovo izolovať.

Kávová usadenina má teda mnoho rôznych využití a môže vám pomôcť ušetriť peniaze a zároveň urobiť niečo dobré pre životné prostredie.Najčítanejšia najnovšia správa

Demokrati odsúdili vyhrážky ruského veľvyslanectva. Žilinka má podľa Hegera preskúmať, či nejde o trestný čin

demokrati odsudili vyhrazky ruskeho velvyslanectva zilinka ma podla hegera preskumat ci nejde o trestny cin

21.3.2023 (SITA.sk) - Strana Demokrati žiada veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, aby okamžite skončilo s konaním v podobe neprijateľných vyhrážok, ktoré uverejnilo na sociálnych sieťach. Podľa veľvyslanectva môže mať pomoc Slovenska smerom k Ukrajine za následok eskaláciu konfliktu, za čo budú niesť zodpovednosť iniciátori prijímaných rozhodnutí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Demokrati súčasne žiadajú slovenské politické strany, aby takéto neprijateľné vyhrážky rovnako verejne odsúdili. Strana Demokrati o tom informovala v tlačovej správe.

Cielené šírenie nenávisti, zla a strachu

Demokrati sú názoru, že ide o cielené šírenie nenávisti, zla a strachu. Podľa nich to len potvrdzuje, že Rusko nemá záujem o štandardné diplomatické vzťahy, ako v rámci svojej propagandy vyhlasuje. V strane sú presvedčení, že tí, ktorí zodpovedajú za agresiu a eskaláciu násilia voči vlastnému susedovi, vraždia a spôsobujú bolesť nevinným a páchajú vojnové zločiny, budú jedného dňa niesť plnú zodpovednosť v zmysle medzinárodného práva.

„Moskva si môže byť istá, že takéto neprijateľné vyhrážky neodradia tých, ktorí podporujú Ukrajinu v jej spravodlivej obrane proti ruskej vojenskej agresii. Som presvedčený, že Ukrajina si aj s našou pomocou ubráni svoju slobodu a teritoriálnu integritu,” uviedol predseda strany Eduard Heger s tým, že Slovensko pomáha Ukrajine spoločne s ďalšími vyše 60 krajinami, a to na základe medzinárodného práva, Charty OSN a na základe morálnych a hodnotových princípov.

Heger adresoval výzvu Žilinkovi

Heger dôrazne vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preskúmal, či v tomto prípade nie je naplnená skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrážania.


„Domnievam sa totiž, že generálny prokurátor by mal konečne začať vážne riešiť ochranu Slovenska a všetkých občanov, pred rôznymi druhmi nekalých aktivít, ktoré na Slovensku realizujú ruské spravodajské služby, veľakrát pod diplomatickým krytím” doplnil Heger.

Jasný neúspech Ruska

„Nervózne vyjadrenia z Kremľa sú dôkazom jasného neúspechu Ruska, v súvislosti s pred vyše rokom avizovanou ‚trojdňovou špeciálnou operáciou‘," vyhlásil podpredseda Demokratov Jaroslav Naď.


Dodal, že neprijateľné vyhrážky ruského veľvyslanectva považuje za prejav „frustrácie zo zlyhania rozhodnutí Putinovej administratívy, podpriemerného vojenského velenia, chabosti ruskej techniky." Na druhej strane táto frustrácia podľa Naďa plynie z pohľadu na to, ako celý demokratický svet pomáha Ukrajine.

Neprijateľné vyhrážanie sa

Šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer (Demokrati) je názoru, že práve Rusko je tou stranou konfliktu, ktorá má niesť všetku zodpovednosť za smrť nevinných Ukrajincov.

„Dobrým začiatkom na vyvodenie zodpovednosti je zatykač Medzinárodného trestného súdu v Haagu na Putina. Verím, že medzinárodný trestný tribunál pre zločiny spáchané moskovským režimom na Ukrajine vyvodí konkrétnu trestnú zodpovednosť voči všetkým predstaviteľom režimu a ich domácim a zahraničným kolaborantom," vyhlásil Káčer a doplnil, že je neprijateľné, aby sa akákoľvek ambasáda vyhrážala vláde krajiny, v ktorej pôsobí a šírila dezinformácie, klamstvá či vojnovú propagandu.

Vyhrážky o eskalácii konfliktu

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR 17. marca uverejnilo na svojej domovskej stránke komentár, v ktorom uvádza, že by v súvislosti s odovzdaním stíhačiek MiG-29 a systému KUB Ukrajine chcelo opätovne zdôrazniť stanovisko Ruska. Ako sa uvádza v komentári, podľa Ruska dodávky zbraní a vojenskej techniky kyjevskému režimu majú za následok len predlžovanie bojov, zvyšovanie počtu obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom. „Vôbec neprispievajú k vyriešeniu krízy na Ukrajine, ako tvrdí Bratislava," dodalo veľvyslanectvo.


„Bratislava si musí jasne uvedomiť, že čoraz aktívnejšie zapájanie do vojenskej podpory kyjevského režimu môže mať za následok nepredvídateľnú a nebezpečnú eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí," uzavrelo veľvyslanectvo.


Počasie