• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Záborská nerozhoduje o tom, kto dostane dotácie, ohradzuje sa Fórum života voči vyjadreniam Bittó Cigánikovej

Záborská nerozhoduje o tom, kto dostane dotácie, ohradzuje sa Fórum života voči vyjadreniam Bittó Cigánikovej

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková uviedla, že považuje za diskriminačné a neprípustné, aby Úrad vlády SR finančne podporoval výhradne také organizácie, ktorých hlavnou činnosťou je bojovať proti ženským právam a interrupciám.

14.4.2023 (SITA.sk) - Občianske združenie Fórum života sa ohradzuje voči vyjadreniam poslankyne Národnej rady SR Jany Bittó Cigánikovej (SaS) a združenia Možnosť voľby, ktoré považuje za lži a osočovanie. Vyjadrenia sa týkali návrhu poslankyne Anny Záborskej (OĽaNO), ktorá v rámci novely zákona o príspevku pri narodení dieťaťa navrhovala vytvoriť právny základ na to, aby sa právnické osoby venujúce sa pomoci tehotným ženám mohli uchádzať o dotácie z Úradu vlády SR.

Ženské práva a interrupcie

Plénum napokon 28. marca návrh neschválilo. Poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková uviedla, že považuje za diskriminačné a neprípustné, aby Úrad vlády SR finančne podporoval výhradne také organizácie, ktorých hlavnou činnosťou je bojovať proti ženským právam a interrupciám.

Politologička Adriana Mesochoritisová zastupujúca pro-choice združenie Možnosť voľby upozornila na konflikt záujmov, keďže jednou z organizácií, ktoré by po schválení mali na takéto dotácie od štátu nárok, je Fórum života, ktorej členkou predsedníctva je Záborská. Fórum života sa voči ich vyjadreniam ohradzuje a zdôrazňuje, že dotačné mechanizmy štátu majú prísne pravidlá.

Záborskej dosah na rozhodnutia komisie

O pridelení dotácií rozhodujú nezávislí hodnotitelia a komisie a nie poslanci, ktorí predkladajú zákony. Politik, ktorý predkladá návrhy zákonov bez ohľadu na to, o akú všeobecne prospešnú oblasť dotačného mechanizmu ide, teda z princípu nemôže byť v konflikte záujmov,“ uviedlo vo svojom stanovisku občianske združenie Fórum života s dodatkom, že Anna Záborská nemá nijaký dosah na rozhodnutia komisie ani hodnotiteľov o tom, kto dotácie dostane.


Podčiarkuje, že verejné výzvy o pridelení a použití verejných prostriedkov sú dostupné pre každú právnickú osobu, ktorá splní podmienky.


„Poslankyňa Záborská nemá žiadnu moc ani schopnosť financovať cez úrad vlády ‚svoje spriatelené organizácie‘, ako tvrdí Bittó Cigániková. Je to hrubé zavádzanie a dokonca až obviňovanie z korupčného správania bez toho, aby sa skutok vôbec stal alebo by o ňom existoval akýkoľvek dôkaz,“ konštatuje Fórum života.

Pomoc pre tehotné ženy

Mesochoritisová z Možnosti voľby v tlačovej správe uviedla, že to, čo Záborská nazýva pomocou pre tehotné ženy, je v skutočnosti útokom na práva žien.

Hrozí, že odsúhlasia zmeny, ktoré umožnia dotovať zo štátnych peňazí organizácie, ktorých cieľom je presviedčať ženy, aby nepodstupovali interrupcie,“ napísala.

Podľa predsedníčky Fóra života Marcely Dobešovej to nie je pravda. „Odmietame osočovanie a klamstvá, že presviedčame ženy, aby nešli na interrupciu. Ak chce neplánovane tehotná žena podstúpiť interrupciu, môže sa obrátiť na Možnosť voľby, ak ju nechce, môže sa obrátiť na nás,“ prízvukovala.

Financie z úradu vlády

Podľa jej slov sú obeťami takýchto útokov napokon samotné ženy, ktoré by pomoc Fóra života možno uvítali, no boja sa, pretože sú im podsúvané klamstvá.


Fórum života žiada poradné orgány vlády a Platformu pre demokraciu o stanovisko k verejným útokom, ktoré poškodzujú dobré meno Fóra života. Zároveň žiada prezidentku Čaputovú, aby sa zasadila za zmiernenie napätia medzi rôznymi názorovými spektrami v spoločnosti.


Poslankyňa Záborská pri rokovaní o návrhu v pléne uviedla, že návrh nešpecifikuje, ktoré organizácie dostanú finančnú podporu z kapitoly Úradu vlády SR.


Návrh hovorí o všetkých mimovládnych organizáciách, ktoré pomáhajú tehotným ženám v núdzi. Ľutujem, že SaS nemá blízke organizácie, ktoré by pomáhali tehotným ženám," povedala.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie