• Dnes je: Utorok 25. júna 2024 meniny má Tadeáš

Za teplo možno niektorí zaplatia menej, ÚRSO už u dodávateľov kontroluje náklady na nákup plynu

Za teplo možno niektorí zaplatia menej, ÚRSO už u dodávateľov kontroluje náklady na nákup plynu

Rovnako ako v teplárenstve, dodávatelia elektriny a plynu majú tiež možnosť aplikovať ceny, ktoré sú nižšie ako maximálne regulované.

Niektoré domácnosti a zraniteľní odberatelia by mohli mať lacnejšie teplo. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už inicioval z vlastného podnetu niekoľko desiatok cenových konaní u výrobcov tepla, ktorí nakupujú zemný plyn pre účely výroby tepla na krátkodobom trhu.

Úrad preskúma skutočné náklady teplární

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, keďže krátkodobé trhové ceny plynu v porovnaním s minulým rokom klesajú, úrad preskúma skutočné náklady dotknutých teplární za ostatné mesiace. Prípadné úspory následne zohľadní v nových maximálnych regulovaných cenách tepla. Podobné skúmanie nákladov na nákup energetických komodít inicioval regulačný úrad aj u dodávateľov elektriny a plynu.

Regulované teplárenské spoločnosti majú tiež možnosť fakturovať nižšiu cenu tepla ako je maximálna regulovaná cena a viaceré to aj podľa regulačného úradu robia.


„Zároveň majú všetky teplárenské subjekty legislatívnu povinnosť zohľadniť voči svojim odberateľom dosiahnuté úspory vo variabilných nákladoch (palivá, energie) a vo fixných nákladoch, a to po skončení kalendárneho roka,“ doplnil Igaz, podľa ktorého úrad skúma legislatívnu možnosť zavedenia povinného zúčtovania aj počas roka, a to v prípadoch, ak úspory v nákladoch presiahnu určitý limit.

Skontrolujú aj dodávateľov elektriny a plynu


Náklady na nákup energetických komodít kontroluje regulačný úrad aj u dodávateľov elektriny a plynu.

„Keďže medzi zraniteľných odberateľov sa prihlásili nové skupiny odberateľov v závere minulého roka, a niektorí dodávatelia umožňujú vstup do regulovanej dodávky aj v súčasnosti, dodávatelia pravdepodobne využívajú nižšie trhové ceny elektriny a plynu v posledných týždňoch na zníženie svojich nákladov na komoditu,“ vysvetlil Igaz.


Rovnako ako v teplárenstve, dodávatelia elektriny a plynu majú tiež možnosť aplikovať ceny, ktoré sú nižšie ako maximálne regulované. Avšak úrad podľa Igaza neeviduje cenové ponuky dodávateľov elektriny alebo plynu pre zraniteľných odberateľov, ktoré by odrážali tieto znížené náklady.


„Z týchto dôvodov si úrad vyžiadal podrobné údaje o objemoch a nákladoch nakupovanej elektriny pre jednotlivé skupiny zraniteľných odberateľov, ako aj o zazmluvnených objemoch a uplatnených cenách pre odberateľov. Po preskúmaní predložených podkladov zvážime ďalšie kroky, včítane možnosti úpravy maximálnych regulovaných cien za dodávku, s cieľom ochrany odberateľov,“ dodal Igaz.

Väčšia ochrana odberateľov energií

Regulačný úrad pre väčšiu ochranu odberateľov energií navrhol niektoré úpravy legislatívy s cieľom posilniť konkurenciu na trhu dodávky elektriny a plynu.

„Zároveň robíme všetko preto, aby sa dnes platné veľmi priaznivé ceny energií podarilo zabezpečiť pre slovenských odberateľov aj na rok 2024. Ako už bolo uvedené, domácnosti a viaceré skupiny zraniteľných odberateľov majú v súčasnosti jednu z najpriaznivejších cien energií v celej EÚ,“ konštatoval Igaz.


ÚRSO upozorňuje, že aj napriek značnému poklesu trhových cien elektriny a zemného plynu v ostatných mesiacoch sú cenové úrovne stále oveľa vyššie ako ceny elektriny a plynu, ktoré v súčasnosti platia slovenské domácnosti a mnohí zraniteľní odberatelia.

Ceny sú stále veľmi nepredvídateľné

Regulačný úrad, ako aj regulované subjekty môžu iniciovať cenové konanie aj počas roka, najmä ak sa výrazne zmenia výnosové a nákladové parametre vstupujúce do regulovaných cien energií. V prípade maximálnych cien za dodávku elektriny alebo plynu pre zraniteľných odberateľov to neplatí, nakoľko podľa zákona o regulácii v sieťových odvetviach cenové rozhodnutie pre regulovaný subjekt, ktorý vykonáva dodávku elektriny alebo plynu pre zraniteľných odberateľov, platí jeden kalendárny rok.


Dodávateľ elektriny alebo plynu pre zraniteľných odberateľov je povinný podľa tohto zákona predložiť ÚRSO návrh ceny na nasledujúci kalendárny rok do 31. októbra.


„Platí, že napriek značnému poklesu trhových cien elektriny a zemného plynu v ostatných mesiacoch, by aj tak z týchto súčasných nižších trhových cien energií na burzách vyplývali pre slovenské domácnosti a mnohých zraniteľných odberateľov mimo domácností oveľa vyššie konečné regulované ceny za elektrinu a plyn oproti tomu, čo platia dnes. Zároveň upozorňujeme, že trhové ceny energií sú naďalej veľmi volatilné a nepredvídateľné,“ uzavrel Igaz.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 25. jún 2024

horoskopy na dnes utorok 25 jun 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Dávajte si pozor na omyly, mali by ste potom veľa práce s ich nápravou. Možno vás potrápi trochu bolesť hlavy. Neprepínajte svoje sily, ak sa necítite vo forme, poproste o pomoc.

Býk 21.4. - 21.5.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaši známi budú potrebovať radu a vy nesklamete. Asi pôjde o oblasť, v ktorej vynikáte. Podvečer dobre sledujte každého, kto vám vojde do cesty.

Rak 22.6. - 22.7.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.
Všetky Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie