• Dnes je: Sobota 04. februára 2023 meniny má Veronika

Výhoda systému automatického brzdenia? Podľa štúdie môže znížiť počet zrážok áut zozadu o viac ako 40 percent

Výhoda systému automatického brzdenia? Podľa štúdie môže znížiť počet zrážok áut zozadu o viac ako 40 percent

Systém automatického núdzového brzdenia (AEB) dokáže zredukovať počet zrážok osobných áut zozadu o zhruba polovicu a havárie dodávkových vozidiel môže znížiť o viac ako 40 percent.

Ukázali to dve nové americké štúdie. Jednu z nich uskutočnilo partnerstvo vlády a automobilového sektora a druhú poisťovacie odvetvie.

Výsledky štúdie hovoria jasne

Štúdia Partnerstva pre analytický výskum bezpečnosti dopravy porovnala údaje o vybavení áut v prípade 12 miliónov havárií hlásených políciou v 13 štátoch USA. Štúdia dospela k záveru, že počet zrážok zozadu je nižší o 49 percent v prípade, ak vozidlo, ktoré spôsobilo zrážku, má systém automatického brzdenia.

Štúdia Inštitútu poisťovní pre bezpečnosť cestnej premávky (IIHS) zistila, že AEB redukuje počet zrážok zozadu spôsobených dodávkovými vozidlami o 43 percent.

General Motors je na tom najhoršie

Automobilky Mitsubishi, Ford, Mercedes-Benz, Stellantis, Volkswagen a Honda tento rok americkej vláde predložili dokumenty, v ktorých uviedli, že systém automatického núdzového brzdenia sa u nich stal štandardom pre najmenej 90 percent ich modelov.

Výrobca áut General Motors informoval, že touto technológiou bolo do záveru modelového roku 2022 vybavených len 73 percent jeho modelov. Hovorca automobilky však povedal, že do konca tohto modelového roka bude mať AEB 90 percent jej modelov.


BMW, Hyundai, Mazda, Subaru, Tesla, Toyota a Volvo podľa IIHS mali AEB vo viac ako 90 percentách svojich modelov už vlani.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Na diaľnici D1 sa stala reťazová nehoda, zrazilo sa osem áut

na dialnici d1 sa stala retazova nehoda zrazilo sa osem aut

4.2.2023 (Webnoviny.sk) - Na diaľnici D1 smere od Popradu na Prešov v 365. kilometri hlási polícia reťazovú dopravnú nehodu. Ako pre agentúru SITA potvrdila prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, ide o zrážku asi ôsmich vozidiel. Podľa jej slov zatiaľ nie sú hlásené vážne zranenia, úsek je ale neprejazdný.

Polícia na sociálnej sieti informovala, že na miesto sa aktuálne presúvajú záchranné zložky.


Počasie