• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Vláda schválila zmeny v zákone o štátnej podpore nájomného bývania, týkajú sa fungovania agentúry

Vláda schválila zmeny v zákone o štátnej podpore nájomného bývania, týkajú sa fungovania agentúry

Diskutovaná právna úprava zákona je podľa úradu vlády problematická aj z toho dôvodu, že zakladatelia agentúry Úrad vlády SR a Ministerstvo financií SR, ktorí tvoria najvyšší orgán agentúry, nemajú žiadnu kreačnú právomoc voči členom predstavenstva.

Vláda schválila zmeny v zákone o štátnej podpore nájomného bývania aj návrh na ich zrýchlené prerokovanie v parlamente. Členov predstavenstva Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) bude po novom vymenúvať a odvolávať jej členská schôdza.

Zo zákona chce kabinet vypustiť sedemročné funkčné obdobie členov predstavenstva a taxatívny výpočet odvolacích dôvodov, čo sú podľa Úradu vlády SR neštandardné prvky ohrozujúce funkčnosť agentúry.

Tieto zmeny by sa mali týkať aj súčasných členov predstavenstva agentúry. Novela zákona má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.

Neštandardné a nesystémové zmeny v orgánoch agentúry

Navrhované zmeny reagujú na „neštandardné a nesystémové zmeny v orgánoch agentúry“ schválené v tomto roku, ako aj na „aktuálnu neštandardnú a nesystémovú právnu úpravu,“ podľa ktorej členov predstavenstva agentúry volí a odvoláva Národná rada SR.


Neštandardná úprava orgánov agentúry, uviedol úrad vlády, je dôsledok novelizácie tohto zákona, v ktorom cez pozmeňujúci a doplňujúci návrh v parlamente schválili viaceré podstatné zmeny.

Podľa platného znenia zákona sú členovia predstavenstva agentúry volení a odvolávaní Národnou radou SR na návrh aspoň pätnástich poslancov na sedemročné funkčné obdobie. Členov predstavenstva agentúry je pritom možné odvolať len z taxatívne vymedzených dôvodov.

Prezidentka novelu vrátila

Prezidentka SR Zuzana Čaputová novelu zákona o štátnej podpore nájomného bývania v máji tohto roka vrátila. Zdôvodnila to tým, že voľbou členov predstavenstva agentúry v parlamente získavajú silnú legitimitu a mandát v právnickej osobe, ktorá nie je kontrolným orgánom verejnej moci, ani nie je zložkou systému bŕzd a protiváh v rámci deľby moci.

Hlava štátu zároveň uviedla, že takúto právnu úpravu možno považovať za „ústavne nesystémový krok zákonodarcu, ktorý môže vytvárať nebezpečný precedens, kedy výkonná zložka moci (vláda) bude zákonodarcom oberaná o personálne rozhodnutia v ústredných orgánoch štátnej správy alebo v iných vládnych organizáciách a štátnych podnikoch“.


Diskutovaná právna úprava zákona je podľa úradu vlády problematická aj z toho dôvodu, že zakladatelia agentúry Úrad vlády SR a Ministerstvo financií SR, ktorí tvoria najvyšší orgán agentúry, nemajú žiadnu kreačnú právomoc voči členom predstavenstva.


Tým je prakticky znemožnené, aby zakladatelia agentúry mohli realizovať svoj vplyv na zloženie štatutárneho orgánu agentúry, ktorý riadi všetku činnosti agentúry a koná v jej mene.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie