• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Včelári varujú pred falšovateľmi medu z Ázie. Ako sa nenechať oklamať?

Včelári varujú pred falšovateľmi medu z Ázie. Ako sa nenechať oklamať?

Rozoznať med od rôznych napodobenín je na prvý pohľad nemožné.

Slovenskí včelári zažívajú jednu z najťažších sezón za posledných 20 rokov. Spôsobili to výkyvy počasia, pre ktoré vyprodukovali asi len štvrtinu celoročnej produkcie. To sa hodí mnohým podvodníkom, ktorí sú rýchlejší a vynaliezavejší ako laboratóriá Európskej únie.

Ako informovala TV Joj na svojom webe Noviny.sk, ich neférové produkty končia aj v našich obchodoch. Hlavne medovicový med, ktorý u nás chýba.

Hoci v ázijských krajinách nestúpol počet včelstiev, produkciu medu tam zdvojnásobili.

Med je aj liečivo

„A preto je veľmi zvláštne, že sa rozmohol alebo zvýšil počet tých predajcov, ktorí ponúkajú spotrebiteľom veľké množstvá medovicového medu,“ povedala Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárske a potravinárskej komory.

Jej slová potvrdzuje aj Slovenský zväz včelárov. Nárast predajcov nastal, keď je ho nedostatok na trhu. Je to tiež dôkazom toho, že med patrí medzi najviac falšované potraviny.


„Med nie je len potravina, ale aj liečivo. Zdravotné, kladné účinky isto budú chýbať. Sú umelo vytvorené v kategórií umelých sladidiel,“ ozrejmil Pavol Fiľo, predseda Slovenského zväzu včelárov.


Včelár Viktor Šepeľa z Nižných Ladičkoviec dodal, že pravý med má antibakteriálne, antivírusové a antimykotické vlastnosti.

Vyvíjajú sa aj falšovateľské technológie

Včelári spolu s odborníkmi vyzývajú na obozretnosť pred falšovateľmi medu, predovšetkým pred produktmi z východnej Ázie.


Svoju produkciu zvýšili dvojnásobne tým, že pridávajú ryžové sirupy a dofarbujú ho rôznymi umelými farbivami. Zároveň sa postupne vyvíjajú aj falšovateľské technológie.


„Toto je posledná, na ktorú systém kontroly EÚ nestihol legislatívne reagovať. Máme možnosť kontroly nukleárnu magnetickú kontrolu, ktorá to odhalí, ale nie je to schválená certifikovaná metodika,“ dodal Fiľo.

V súčasnosti je na obaloch zmiešaných medov uvedená len informácia, či je produkt z Európskej únie alebo mimo nej. Tá by však mala byť nahradená údajom o všetkých krajinách pôvodu. Preto je ideálne kupovať med priamo od včelára, ktorého človek pozná.

Pozor na nízku cenu

Spozornieť treba pri nízkej cene medu, pretože rozoznať ho od rôznych napodobenín je na prvý pohľad nemožné.


„Momentálne sa cena medovicového medu pohybuje nad 10 eur, teda každý jeden medovicový med výrazne lacnejší určite nebude pravý,“ informovala Holéciová.


Ako vysvetľuje včelár, medzi falošným a pravým medom sú aj fyzické rozdiely. „Pravý med ani po rokoch nezmení chuť, na rozdiel od pančovaného, ktorý po čase chutí ako slivkový lekvár.“

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie