• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Uspeje vo voľbách skôr koalícia alebo opozícia? Niekoľkým stranám už klesá voličská podpora

Uspeje vo voľbách skôr koalícia alebo opozícia? Niekoľkým stranám už klesá voličská podpora

Politológ Ján Ruman vidí šance koalície a opozície v komunálnych a regionálnych voľbách pol na pol.

15.2.2022 (Webnoviny.sk) - Voličská podpora koaličných strán z pohľadu prieskumov verejnej mienky klesá. Regionálne a komunálne voľby sú však špecifické v tom, že voliči kandidátov podporených stranami lepšie poznajú, keďže kandidujú, aby politicky reprezentovali konkrétny región. Z tohto titulu sú šance na úspech koaličných strán vyváženejšie, ako keby sa teraz konali len parlamentné voľby.

Pre agentúru SITA to uviedol politológ Ján Ruman z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach s tým, že v regionálnych a komunálnych voľbách kandidujú aj nezávislí kandidáti, ktorí podľa jeho slov tiež zamiešajú karty. Za nemenej dôležitý faktor označil aj jednokolovosť voľby.

Úspech strán závisí od kandidátov

Na otázku, ktorá z koaličných strán má v týchto voľbách najväčšiu šancu uspieť, politológ odpovedal, že to závisí od kandidátov, ktorých politické subjekty „nasadia", respektíve podporia.

„A či budú mať títo kandidáti vo svojom pláne riešiť najpálčivejšie problémy a výzvy daného regiónu. Pri Bratislavskom kraji to vidím skôr na úspech Progresívneho Slovenska alebo strany SaS. Iné to bude na strednom a východnom Slovensku, kde sú tie šance vyrovnané medzi Smerom, Hlasom a v rámci koalície medzi OĽaNO, Sme rodina či mimoparlamentného KDH," myslí si Ruman.

Sme rodina môže spolupracovať s kýmkoľvek

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár sa nedávno nechal počuť, že Sme rodina môže na tejto úrovni volieb spolupracovať s kýmkoľvek, aj so stranami Hlas-SD, Smer-SD či Republika. Politológ to považuje za signál do parlamentných volieb, a toho, čo by mohlo byť po nich.

„Kollárova Sme rodina je typologicky pántovou stranou, čiže má koaličný potenciál a môže sa prikloniť takmer ku komukoľvek naľavo či napravo. Spojením síl sa každopádne zvýšia šance na úspech v rámci regionálnych a komunálnych volieb," mieni Ruman.

Súboj medzi koalíciou a opozíciou

Na otázku, či vo voľbách uspeje viac opozícia ako koalícia, odpovedal, že to závisí od charizmy a skúseností kandidátov a ich programu, ktorým budú chcieť voličov osloviť a tiež od možných straníckych konštelácii, teda kto sa s kým spojí a o konkrétne ktorý región pôjde.

„Myslím si, že to môže byť pol na pol, respektíve trošku viac získa opozícia," dodal Ruman.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie