• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Úradnícka vláda navrhuje vytiahnuť viac peňazí aj od živnostníkov, stúpli by im dane aj odvody

Úradnícka vláda navrhuje vytiahnuť viac peňazí aj od živnostníkov, stúpli by im dane aj odvody

Negatívne by to postihlo subjekty so zdaniteľným príjmom do 49 790 eur, čo je hranica registrácie DPH. Zníženú sadzbu môžu využívať ako firmy, tak aj živnostníci.

Ozdravovať verejné financie navrhuje úradnícka vláda Ľudovíta Ódora aj cez vyšší výber daní a odvodov od živnostníkov a ostatných samostatne zárobkovo činných osôb.

Jedným z navrhovaných opatrení, ktoré by pomohli konsolidovať verejné financie, je totiž zníženie paušálnych výdavkov pre živnostníkov, ako aj zrušenie daňového zvýhodnenia pre tzv. mikrodaňovníkov.

Fenomén „fiktívnych živnostníkov”

Živnostníci majú na Slovensku podľa rezortu financií výrazne nižšie daňové zaťaženie ako pracovníci na trvalý pracovný pomer. Upozorňuje na to, že podľa Najvyššieho kontrolného úradu SR máme fenomén “fiktívnych živnostníkov”, teda takých, ktorí majú len jedného klienta. Podľa odhadov ich je okolo 100-tisíc.


V súčasnosti si môžu živnostníci uplatňovať paušálne výdavky vo výške 60 percent z úhrnu príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Maximálna suma paušálnych výdavkov je pritom obmedzená na 20-tisíc eur.


Rezort financií navrhuje, aby paušálne výdavky s rastúcim hrubým príjmom postupne klesali. Do hrubého príjmu 10-tisíc eur by boli naďalej vo výške 60 percent, pri hrubom príjme od 10-tisíc eur do 15-tisíc eur by sa znížili na 40 percent, pri hrubých zárobkoch od 15-tisíc eur do 20-tisíc eur by klesli na 20 percent a pri príjme od 20-tisíc eur do 30-tisíc eur na 10 percent.


Pri hrubom príjme od 30-tisíc eur do do 49 790, teda do hranice pre registráciu na daň z pridanej hodnoty (DPH), by bola pevná hranica paušálnych výdavkov v sume 10-tisíc eur. Napríklad pri ročnom hrubom príjme 20-tisíc eur by paušálne výdavky klesli z terajších 12- tisíc eur na 9-tisíc eur.

Platili by vyššie dane aj odvody


Takéto opatrenie by negatívne postihlo 165-tisíc živnostníkov, ktorí si uplatňujú paušálne výdavky s príjmom nad 10-tisíc. Kvôli nižším paušálnym výdavkom by živnostníci platili vyššie dane, ale aj vyššie sociálne a zdravotné odvody. Nižšie paušálne výdavky totiž zvýšia základ dane, z ktorého sa počíta vymeriavací základ na platenie odvodov.


Vyššie dane by pritom živnostníci platili aj po schválení ďalšieho opatrenia, ktoré taktiež navrhuje prijať vláda Ľudovíta Ódora. Ide o zrušenie daňového zvýhodnenia pre mikrodaňovníkov v podobe zníženej, 15-percentnej sadzby dane z príjmov.


Negatívne by to postihlo subjekty so zdaniteľným príjmom do 49 790 eur, čo je hranica registrácie DPH. Zníženú sadzbu môžu využívať ako firmy, tak aj živnostníci. Podľa rezortu financií ju využíva približne 37 percent, teda 65-tisíc daňovníkov.


Selektívna podpora mikrodaňovníkov môže podľa rezortu financií viesť k rastu šedej ekonomiky s cieľom spĺňať kritéria pre zaradenie do zvýhodnenej daňovej kategórie pre mikrodaňovníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie