• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Univerzita Komenského vo viacerých oblastiach dosahuje výsledky porovnateľné so svetovou úrovňou

Univerzita Komenského vo viacerých oblastiach dosahuje výsledky porovnateľné so svetovou úrovňou

Hlavná budova Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave.

Takmer štvrtina všetkých svetových výstupov slovenskej vedy pochádza z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Vyplýva to z periodického hodnotenia výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti, ktoré inicioval rezort školstva.

UK sa okrem toho podieľala na medzinárodných výstupoch sedemnástimi percentami a jej podiel na významných medzinárodných výstupoch bol 17,5 percenta.

Kvalitný výskum

„Naša univerzita dosiahla výsledky porovnateľné so svetovou úrovňou v neporovnateľných podmienkach,“ skonštatoval rektor UK Marek Števček. Viaceré odbory dosiahli dobré výsledky i napriek nedostatočnosti financovania a podpory od štátu. Hodnotenie ale potvrdilo i nízku úroveň pedagogických vied, ktorá má viacero príčin. Podľa Števčeka výsledky ukázali, že UK je vo viacerých oblastiach porovnateľná s vedecko-výskumnými inštitúciami v zahraničí.

„Nabúrali tiež mýtus, že kvalitný výskum na UK sa robí najmä v prírodných vedách. Nie je to pravda, aj spoločenské vedy dosiahli veľmi dobré hodnotenie,“ dodal. Univerzita o tom informovala v tlačovej správe.

Získala aj najlepšie hodnotenie

UK podala v 21 oblastiach dohromady 39 žiadostí o hodnotenie pracovísk. V ôsmich oblastiach získala najlepšie hodnotenie. Išlo o environmentalistické a ekologické vedy, fyzikálne vedy, klinické lekárske vedy, základné lekárske vedy, matematické vedy, politické vedy, sociológiu a sociálnu antropológiu, a taktiež aj o vedy o Zemi.

Jednotlivé odbory len ťažko možno porovnávať medzi sebou, keďže pre každý odbor boli stanovené iné kritériá, no možno urobiť porovnanie medzi jednotlivými slovenskými pracoviskami. Výsledky hodnotenia by mohli ovplyvniť i budúcoročné financovanie verejných vysokých škôl.


Odbory boli v rámci hodnotenia rozdelené do siedmich skupín a 28 oblastí. Hodnotené výstupy boli rozdelené do piatich kategórií, a to svetovej, významnej medzinárodnej, medzinárodnej, národnej, a tiež do kategórie nezaradené.

„Odborné komisie, zložené predovšetkým zo zahraničných expertov, hodnotili 308 žiadostí. Z nich 253 pochádzalo z vysokých škôl a 55 zo Slovenskej akadémie vied. Spolu hodnotili 10 036 vedcov, ktorí boli v období 2014 – 2019 zamestnaní na hodnotenej inštitúcii aspoň polovicu času,“ uviedla univerzita. Je to prvé hodnotenie tohto druhu na Slovensku, a hoci jestvujú výhrady voči jeho objektivite, UK skonštatovala, že patrí medzi najobjektívnejšie, aké boli na Slovensku realizované.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie