• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Ukrajinci sa v Záporožskej oblasti priblížili k ďalšej sérii ruských obranných pozícií, uviedol Inštitút pre štúdium vojny

Ukrajinci sa v Záporožskej oblasti priblížili k ďalšej sérii ruských obranných pozícií, uviedol Inštitút pre štúdium vojny

Dosiahli ďalšie takticky významné zisky na západe Záporožskej oblasti.

27.8.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské sily majú v Záporožskej oblasti „na dosah ďalšiu sériu pripravených ruských obranných pozícií", uviedli analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa vojenských analytikov Ukrajinci dosiahli ďalšie takticky významné zisky na západe Záporožskej oblasti. Správa ISW konštatuje, že nasledujúca séria ruských obranných pozícii je pravdepodobne slabšia, ale stále predstavuje významný problém. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

ISW ďalej cituje ukrajinské zdroje, podľa ktorých ruská armáda presunula relatívne elitnú formáciu z oblasti mesta Kremnina v Luhanskej oblasti do blízkosti obce Robotyne na západe Záporožskej oblasti. Inštitút však zároveň poznamenáva, že nepravidelné ruské formácie naďalej hrozia jednostranným stiahnutím sa napriek najnovšej snahe ruského vojenského velenia o čistky a potlačenie neposlušnosti.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k téme: Ruskí vojaci, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská protiofenzíva, Záporožie
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinci sa v Záporožskej oblasti priblížili k ďalšej sérii ruských obranných pozícií, uviedol Inštitút pre štúdium vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie