• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

ÚKOZP bude aj tento rok zisťovať bezbariérovosť prístupu do volebných miestností

ÚKOZP bude aj tento rok zisťovať bezbariérovosť prístupu do volebných miestností

Oproti minulosti sa bude prieskum líšiť v tom, že respondenti budú môcť do dotazníka vložiť aj fotografiu vstupu do volebnej miestnosti či do budovy, v ktorej sa volebná miestnosť nachádza.

26.9.2023 (SITA.sk) - V deň volieb spustí Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím (ÚKOZP) celoslovenský internetový Prieskum architektonickej prístupnosti volebných miestností. Do dotazníka môžu voliči pridať aj fotografiu parkovacieho miesta pre držiteľa preukazu ŤZP.

Dotazník respondenti môžu vyplniť do 31. októbra na webstránke www.komisar.sk. Fotografie bude možné posielať aj na e-mail media@komisar.sk alebo do Messengeru na Facebooku na stránke ÚKOZP, alebo do správy na instagramovom účte komisar_zp. Informoval o tom ÚKOZP.

Cieľom prieskumu je získať odpovede a informácie o bezbariérovosti volebných miestností v porovnaní so spojenými regionálnymi voľbami v roku 2022. Do prieskumu sa vtedy zapojilo 344 respondentov a vyplynulo z neho, ze zhruba v dvoch tretinách prípadov chýbali parkovacie miesta pre držiteľov ŤZP preukazov a približne v dvoch tretinách prípadov chýbal bezbariérový prístup do volebnej budovy alebo miestnosti, a bezbariérový interiér chýbal približne v tretine prípadov.

Najviac bezbariérové sú školy

Z prieskumu vyplynulo, že najviac bariérové boli budovy škôl, a to dve tretiny z nich. „V uplynulom roku sme naše zistenia z prieskumu a z nich plynúce odporúčania komunikovali všetkým zainteresovaným subjektom a inštitúciám, ktoré participujú na organizovaní volieb, a uskutočnili sme niekoľko rokovaní. Ceníme si veľký záujem najmä zo strany samosprávnych krajov,“ uviedla komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská a doplnila, že organizovaním prieskumu chcú docieliť, aby si inštitúcie a verejnosť uvedomovali bariéry, aké musia počas volieb prekonávať voliči s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Možnosť prenosnej volebnej schránky

ÚKOZP upozornil, že voliči s obmedzenou schopnosťou pohybu môžu požiadať, aby za nimi prišli na adresu trvalého pobytu vyslaní členovia okrskovej komisie s prenosnou volebnou schránkou. Podľa Stavrovskej to však nie je ideálne riešenie.

Nedôstojné spôsoby voľby

„Každý človek má právo zúčastňovať sa na verejnom a spoločenskom živote na rovnakom základe s ostatnými, v tomto prípade zažiť atmosféru volieb a volebných miestností. Ak má byť pre ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu jedinou možnosťou hlasovanie do prenosnej volebnej schránky doma, naplní sa síce ich volebné právo, ale v izolácii a vylúčení,“ vysvetlila komisárka, podľa ktorej nie je dôstojné, keď volič s obmedzenou schopnosťou pohybu musí čakať pod schodmi budovy a musí požiadať niekoho iného, aby informoval okrskovú komisiu, aby za ním prišli pod schody s prenosnou schránkou.

„V takom prípade nie je zaručená ani tajnosť hlasovania, pretože tam nie je paraván,“ dodala Stavrovská a vysvetlila, že to nie je problém iba ľudí na invalidnom vozíku, ale je to problém aj starších občanov či občanov, ktorým sa ťažšie chodí a tiež voličov s kočíkmi.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie