• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Turecký minister zahraničia má pochybnosti o spoľahlivosti Švédska v NATO, dôvodom je pálenie Koránu počas protestov

Turecký minister zahraničia má pochybnosti o spoľahlivosti Švédska v NATO, dôvodom je pálenie Koránu počas protestov

Turecko viní Švédsko, že nepodniklo konkrétne kroky na potlačenie skupín, ktoré Ankara označuje za teroristické organizácie alebo ktoré považuje za existenčné hrozby.

4.7.2023 (SITA.sk) - Neschopnosť švédskych úradov zabrániť protestom, počas ktorých v krajine pália Korán, vyvoláva bezpečnostné obavy a pochybnosti o spôsobilosti Švédska na prípadné členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO).

V utorok sa tak vyjadril turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan.

Záťaž alebo prínos

Zároveň však uviedol, že Turecko by aj tak schválilo členstvo Švédska v aliancii, ak si Štokholm „splní svoju domácu úlohu“ a bude pokračovať v úsilí o riešenie obáv Turecka.

„Skutočnosť, že švédsky bezpečnostný systém nedokáže zabrániť provokáciám a vytvára obraz (krajiny), ktorá do NATO prináša problémy - namiesto väčšej sily - nás núti zamyslieť sa nad strategickými a bezpečnostnými aspektmi,“ vyjadril sa Fidan na spoločnej tlačovej konferencii so svojím jordánskym náprotivkom.

Dodal pritom, že „pokiaľ ide o členstvo Švédska v NATO, otázka, či sa stane záťažou alebo prínosom, sa stala predmetom otvorenejšej diskusie“.

Fínsko už je v NATO

Švédsko a Fínsko sa vzdali desaťročia trvajúcej neutrality a vlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO.

Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli stalo 31. členskou krajinou aliancie, snahy o vstup Švédska zastavil odpor Turecka a Maďarska. NATO totiž vyžaduje na prijatie nových členov jednomyseľný súhlas.

Turecko viní Švédsko, že nepodniklo konkrétne kroky na potlačenie skupín, ktoré Ankara označuje za teroristické organizácie alebo ktoré považuje za existenčné hrozby, vrátane kurdských skupín.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie