• Dnes je: Streda 22. marca 2023 meniny má Beňadik

Ako začať s otužovaním?

Ako začať s otužovaním?

Otužovanie sa zvyčajne považuje za bezpečnú aktivitu, ak sa vykonáva správne a postupne.

Otužovanie je proces postupného zvykania vašeho organizmu na chlad. Je to technika, ktorá vám umožňuje zlepšiť svoje zdravie a zvýšiť odolnosť voči chorobám.

Otužovanie má mnoho pozitívnych účinkov na vaše telo, ako napríklad zlepšenie krvného obehu, zvýšenie energie a zlepšenie imunity.

Ak chcete začať s otužovaním, je dôležité dodržiavať niekoľko základných krokov.

1. Zistite svoj limit: Predtým, ako začnete s otužovaním, je dôležité zistiť, ako dobre znášate chlad. Skúste sa vykúpať v teplej vode, potom v chladnejšej a sledujte, ako sa cítite. Ak sa cítite príliš zima, zmeňte teplotu vody a skúste to znova.

2. Začnite postupne: Keď zistíte svoj limit, začnite postupne zvyšovať čas, ktorý strávite v chladnej vode. Začnite s krátkymi časmi a postupne ich predlžujte.

3. Používajte teplú a chladnú vodu: Skúste sa kúpať v kontrastnej teplote, teda striedať teplú a chladnú vodu. Toto vám pomôže zlepšiť vašu cirkuláciu a zvýšiť vašu odolnosť voči chladu.

4. Zvýšte intenzitu: Keď sa stanete zvyknutými na kúpanie sa v chladnejšej vode, môžete zvýšiť intenzitu tým, že sa budete kúpať v ľadovej vode.

5. Dbajte na bezpečnosť: Otužovanie môže byť bezpečné, ale je dôležité dodržiavať určité bezpečnostné opatrenia. Nepoužívajte veľmi chladnú vodu po dlhšom cvičení alebo v prípade, že ste unavení. tiež by ste mali byť opatrní pri kúpaní sa v ľadovej vode, pretože to môže viesť k hypotermii.

Je otužovanie bezpečné?

Otužovanie sa zvyčajne považuje za bezpečnú aktivitu, ak sa vykonáva správne a postupne. Avšak, ako pri každej fyzickej aktivite, existujú aj určité riziká, ktoré by sa mali brať do úvahy.


1. Riziko prechladnutia: Kontakt s chladnou vodou môže spôsobiť prechladnutie, ak nie ste dostatočne pripravení na náhlu zmenu teploty. Preto je dôležité, aby ste postupne zvyšovali expozíciu chladnej vody.

2. Riziko infekcie: Kúpanie v nečistých vodách môže spôsobiť infekcie. Preto by ste sa mali vyhnúť kúpaniu v riekach alebo jazerách, ktoré sú znečistené.

3. Riziko srdcových problémov: Otužovanie môže byť škodlivé pre ľudí s srdcovými chorobami alebo vysokým krvným tlakom. Pred začatím otužovania by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

4. Riziko úrazu: Otužovanie by sa nemalo vykonávať v nebezpečných prostrediach, ako sú klziská alebo hlboké vody, kde hrozí riziko úrazu.


Napriek týmto rizikám môže byť otužovanie užitočným a zdravým zdrojom pre ľudí, ktorí sú zdraví a vykonávajú ho správne. Je dôležité, aby ste sa vždy riadili pokynmi svojho lekára a aby ste vedeli rozoznať, kedy je potrebné prestať.Najčítanejšia najnovšia správa

Demokrati odsúdili vyhrážky ruského veľvyslanectva. Žilinka má podľa Hegera preskúmať, či nejde o trestný čin

demokrati odsudili vyhrazky ruskeho velvyslanectva zilinka ma podla hegera preskumat ci nejde o trestny cin

21.3.2023 (SITA.sk) - Strana Demokrati žiada veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, aby okamžite skončilo s konaním v podobe neprijateľných vyhrážok, ktoré uverejnilo na sociálnych sieťach. Podľa veľvyslanectva môže mať pomoc Slovenska smerom k Ukrajine za následok eskaláciu konfliktu, za čo budú niesť zodpovednosť iniciátori prijímaných rozhodnutí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Demokrati súčasne žiadajú slovenské politické strany, aby takéto neprijateľné vyhrážky rovnako verejne odsúdili. Strana Demokrati o tom informovala v tlačovej správe.

Cielené šírenie nenávisti, zla a strachu

Demokrati sú názoru, že ide o cielené šírenie nenávisti, zla a strachu. Podľa nich to len potvrdzuje, že Rusko nemá záujem o štandardné diplomatické vzťahy, ako v rámci svojej propagandy vyhlasuje. V strane sú presvedčení, že tí, ktorí zodpovedajú za agresiu a eskaláciu násilia voči vlastnému susedovi, vraždia a spôsobujú bolesť nevinným a páchajú vojnové zločiny, budú jedného dňa niesť plnú zodpovednosť v zmysle medzinárodného práva.

„Moskva si môže byť istá, že takéto neprijateľné vyhrážky neodradia tých, ktorí podporujú Ukrajinu v jej spravodlivej obrane proti ruskej vojenskej agresii. Som presvedčený, že Ukrajina si aj s našou pomocou ubráni svoju slobodu a teritoriálnu integritu,” uviedol predseda strany Eduard Heger s tým, že Slovensko pomáha Ukrajine spoločne s ďalšími vyše 60 krajinami, a to na základe medzinárodného práva, Charty OSN a na základe morálnych a hodnotových princípov.

Heger adresoval výzvu Žilinkovi

Heger dôrazne vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preskúmal, či v tomto prípade nie je naplnená skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrážania.


„Domnievam sa totiž, že generálny prokurátor by mal konečne začať vážne riešiť ochranu Slovenska a všetkých občanov, pred rôznymi druhmi nekalých aktivít, ktoré na Slovensku realizujú ruské spravodajské služby, veľakrát pod diplomatickým krytím” doplnil Heger.

Jasný neúspech Ruska

„Nervózne vyjadrenia z Kremľa sú dôkazom jasného neúspechu Ruska, v súvislosti s pred vyše rokom avizovanou ‚trojdňovou špeciálnou operáciou‘," vyhlásil podpredseda Demokratov Jaroslav Naď.


Dodal, že neprijateľné vyhrážky ruského veľvyslanectva považuje za prejav „frustrácie zo zlyhania rozhodnutí Putinovej administratívy, podpriemerného vojenského velenia, chabosti ruskej techniky." Na druhej strane táto frustrácia podľa Naďa plynie z pohľadu na to, ako celý demokratický svet pomáha Ukrajine.

Neprijateľné vyhrážanie sa

Šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer (Demokrati) je názoru, že práve Rusko je tou stranou konfliktu, ktorá má niesť všetku zodpovednosť za smrť nevinných Ukrajincov.

„Dobrým začiatkom na vyvodenie zodpovednosti je zatykač Medzinárodného trestného súdu v Haagu na Putina. Verím, že medzinárodný trestný tribunál pre zločiny spáchané moskovským režimom na Ukrajine vyvodí konkrétnu trestnú zodpovednosť voči všetkým predstaviteľom režimu a ich domácim a zahraničným kolaborantom," vyhlásil Káčer a doplnil, že je neprijateľné, aby sa akákoľvek ambasáda vyhrážala vláde krajiny, v ktorej pôsobí a šírila dezinformácie, klamstvá či vojnovú propagandu.

Vyhrážky o eskalácii konfliktu

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR 17. marca uverejnilo na svojej domovskej stránke komentár, v ktorom uvádza, že by v súvislosti s odovzdaním stíhačiek MiG-29 a systému KUB Ukrajine chcelo opätovne zdôrazniť stanovisko Ruska. Ako sa uvádza v komentári, podľa Ruska dodávky zbraní a vojenskej techniky kyjevskému režimu majú za následok len predlžovanie bojov, zvyšovanie počtu obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom. „Vôbec neprispievajú k vyriešeniu krízy na Ukrajine, ako tvrdí Bratislava," dodalo veľvyslanectvo.


„Bratislava si musí jasne uvedomiť, že čoraz aktívnejšie zapájanie do vojenskej podpory kyjevského režimu môže mať za následok nepredvídateľnú a nebezpečnú eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí," uzavrelo veľvyslanectvo.


Počasie