• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Turecko neplánuje prijať snahy Grécka o rozšírenie teritoriálnych vôd

Turecko neplánuje prijať snahy Grécka o rozšírenie teritoriálnych vôd

Turecko bude naďalej pokračovať v snahách o hľadanie nerastného bohatstva v oblastiach východného Stredomoria.

9.9.2021 (Webnoviny.sk) - Turecký minister obrany vo štvrtok zopakoval, že jeho krajina nikdy neprijme žiadne snahy Grécka o rozšírenie jeho teritoriálnych vôd v Egejskom mori, pričom akékoľvek pokusy Atén v tomto smere označil za „prázdne sny“.

Počas sympózia v Istanbule sa Hulusi Akar zároveň vyjadril, že Turecko bude naďalej pokračovať v snahách o hľadanie nerastného bohatstva v oblastiach východného Stredomoria, na ktoré majú podľa neho nárok Ankara a tureckí Cyperčania.

Dlhodobé spory

Susedia a zároveň členovia NATO Grécko a Turecko sa dlhodobo sporia pre teritoriálne nároky v Egejskom mori i práva na energetický prieskum vo východnom Stredomorí. Napätie opäť vzplanulo vlani, keď Ankara vyslala prieskumné plavidlo do vôd, ktoré považujú za svoje Gréci a Cyperčania.

Budeme pokračovať v našich aktivitách v oblastiach, kde nám (tureckí Cyperčania) dali povolenie a kde máme práva,“ skonštatoval Akar.

Rozdelený Cyprus

Cyprus je od roku 1974 rozdelený na grécku a tureckú časť, pričom medzinárodne uznávaná grécko-cyperská vláda obviňuje Turecko, že vrtmi v blízkosti ostrova zasahuje do jeho výlučnej ekonomickej zóny.

Grécko zase trvá na tom, že má právo rozšíriť svoje teritoriálne vody zo súčasných šesť na 12 námorných míľ v okolí svojich ostrovov v Egejskom mori.

Turecko však tento zámer, ktorý by mu zablokoval prístup do Egejského mora, dlhodobo kritizuje a vyjadrilo sa, že by ho považovalo za dôvod k vojne. V januári už grécky parlament schválil rozšírenie svojich teritoriálnych vôd pozdĺž západného pobrežia, teda na opačnej strane krajiny.

Premrhaná príležitosť

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa účastníkom sympózia prihovoril prostredníctvom prednahratého videa.

V ňom konštatoval, že jeho krajina ostala sama na to, aby si poradila s miliónmi sýrskych utečencov a susedné Grécko obvinil z „premrhania historickej príležitosti“ na spoluprácu s Ankarou v prípade utečencov.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie