Už dnes je isté, že otvárací ceremoniál Európskeho hlavného mesta kultúry sa bude konať v dňoch 19.
Titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 má Európanom povedať, kde je mesto Trenčín
8.11.2024 (SITA.sk) - Titul Európske hlavné mesto kultúry Trenčín 2026 má do metropoly Považia priniesť nielen kultúrne zážitky, ale aj pomôcť oživiť miesta, vytvoriť príležitosti pre vzdelávanie aj prácu a prepojiť región s Európou.
Infraštruktúrne? projekty viditeľne zmenia tvár krajského mesta, príkladom je prebiehajúca rekonštrukcia Hviezdoslavovej ulice. Tá sa stane? modernou pešou zónou so zeleňou, mobiliárom a?vodnými prvkami, s priestorom pre kultúru aj oddych.
Výsledok má stáť za to
S titulom Európskeho hlavného mesta kultúry prišlo podľa primátora Richarda Rybníčka množstvo práce, ale výsledok bude stáť za to. „Je to ťažký projekt, ale najdôležitejšie čo prináša je, že značka Európanom a mnohým ľuďom vo svete povie, kde je mesto Trenčín,“ povedal Rybníček.
V súvislosti s titulom Európskeho hlavného mesta kultúry prichádza do Trenčína z európskych fondov na kapitálové investície 34 miliónov eur, spolu so spolufinancovaním z mesta a štátneho rozpočtu tak bude preinvestovaných zhruba 40 miliónov eur.
Čerpať ich bude nielen samotné mesto, ale aj Trenčiansky samosprávny kraj a rôzne ďalšie organizácie. Podľa Richarda Rybníčka sú všetci na čerpanie týchto peňazí dobre pripravení.
„Čo sa, samozrejme, môže stať je, že niektoré stavby nebudú dokončené v roku 2025, ale budú prebiehať aj v roku 2026. Pokiaľ pôjdeme napríklad do rekonštrukcie Zeleného mosta, tak už dnes viem povedať, že sa bude robiť aj v roku 2026,“ povedal primátor Richard Rybníček s tým, že aj počas prác by sa na tomto moste zrejme mohli konať niektoré z plánovaných aktivít.
Príležitosť pre celý kraj
V Trenčíne bude podľa neho v budúcom roku zrekonštruovaná autobusová stanica a počas roku 2026 by mala prebiehať aj obnova železničnej stanice.
Už dnes je isté, že otvárací ceremoniál Európskeho hlavného mesta kultúry sa bude konať v dňoch 19. až 22. marca 2026. Ešte predtým a aj počas celého roku 2026 bude nielen v Trenčíne, ale aj v celom regióne množstvo kultúrnych a umeleckých aktivít. Do ich príprav sa zapojil aj Trenčiansky samosprávny kraj, jeho inštitúcie a spolupracovať budú aj ďalšie mestá v kraji.
„Titul Európske hlavné mesto kultúry je príležitosťou nielen pre samotné mesto Trenčín, ale aj pre celý náš kraj. Veríme, že tento prestížny titul nám pomôže prilákať viac návštevníkov, a zároveň významne podporí cestovný ruch, prispeje k posilneniu našej regionálnej ekonomiky. Prienik vidím aj vo vzájomnej spolupráci so susedným Zlínskym krajom, s ktorým nás spájajú napríklad obľúbené cyklotrasy, no čoskoro to budú aj kultúrne mosty,“ povedal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.
Trenčín aj priľahlý región má ambíciu z?oživenia kultúrneho života a?rozvojových aktivít profitovať aj po roku 2026. „Pripravujeme stratégiu rozvoja kultúry, kreatívneho priemyslu, turizmu trenčianskeho regiónu pre roky 2027 – 2031. Ale napríklad aj podporu pre ľudí, ktorí? kultúru v meste a kraji už tvoria alebo by chceli. Tí sa o financie budú môcť uchádzať už na budúci rok cez nové grantové schémy a otvorené výzvy,“ dodal riaditeľ tímu Trenčín 2026 Ján Sudzina.
Najčítanejšia najnovšia správa
Pijete „čistú“ vodu z vodovodu? Výskumy ukazujú, že nemusí byť bezpečná
Ak sa z inej ako kohútikovej vody ani nenapijete, pretože „piť čistú vodu je predsa to najlepšie, čo môžeme spraviť pre naše zdravie,“ možno bude tento článok pre vás prekvapením.
Áno, čistá voda je síce to najlepšie, čoho sa môžete napiť, avšak číra tekutina, ktorá nám tečie z vodovodov nemusí byť tou najlepšou voľbou.
Ani zďaleka nie je taká čistá, ako sa často nazdávame a okrem H2O v nej nájdeme aj iné látky, ktoré síce voľným okom nevidíme, no môžu byť pre náš organizmus toxické.
Odkiaľ pochádza naša voda?
Zdrojmi pitnej vody na Slovensku sú najmä podzemné vody (cca 82 %). Povrchové vody sa na zásobovanie verejnými vodovodmi používajú vo výrazne nižšej miere (cca 18 %).
„Zdroje vody prechádzajú kontrolou a musia spĺňať určité kritériá. Podzemné vody sú kvalitnejšie a obvykle nevyžadujú žiadne ďalšie úpravy. Na druhej strane, úprava povrchových vôd je pri výrobe pitnej vody bežná,” informuje Úrad verejného zdravotníctva SR.
Výsledky monitoringu Najvyššieho kontrolného ústavu SR z roku 2021 však ukázali, že kontrola kvality podzemných zdrojov pitnej vody na Slovensku je nedostatočná a zdraviu ohrozujúca.
Ako príklad toho, že naša voda nemusí byť vždy bezpečná, uvedieme prípad z roku 2019. Vodná nádrž Bukovec zásobuje pitnou vodou Košice a okolie, čiže tisíce obyvateľov.
Košický environmentalista a župný poslanec Michal Kravčík apeloval na nevyhovujúci stav vodárenskej nádrže, v ktorej v tom čase boli sinice a slúžila ako liaheň žiab, čo je podľa jeho slov absolútne neprípustné, keďže ide o zásobáreň pitnej vody. Zároveň upozorňoval na 40-násobné prekročenie povolenej hladiny arzénu v nádrži, čo podľa WHO spôsobuje kožné ochorenia, periférnu neuropatiu a je zodpovedný za vznik viacerých druhov rakoviny.
Látky, ktoré pre nás predstavujú hrozbu
Vo vode, ktorá nám tečie z vodovodných kohútikov často nájdeme látky, ktoré by tam nemali čo robiť a ak je im naše telo dlhodobo vystavované, pre naše zdravie môžu predstavovať hrozbu. V slovenskej vode môžete nájsť aj zmes týchto toxických látok:
Pesticídy
Až 80 percent zásob našej pitnej vody sa nachádza v podzemných zdrojoch. Rozsiahle používanie pesticídov v poľnohospodárstve výrazne ovplyvnilo kvalitu podzemných vôd a tie sa cez vodovodný kohútik dostávajú aj do nášho tela, no pre náš organizmus sú toxické – poškodzujú nervovú sústavu, najčastejšie vyvolávajú poškodenie obličiek a pečene.
Antibiotiká
Antibiotiká vo vode sú jedným z najväčších rizík pre zdravie. Ako je možné, že nájdeme vo vode antibiotiká? Sú podávané hospodárskym zvieratám, tým sa dostávajú do pôdy, cez ktorú putujú do vodných tokov.
Hormonálne disruptory
Endokrinné alebo hormonálne disruptory sú chemické látky, ktoré môžu narúšať endokrinný systém ľudského tela a vyvolať nepriaznivé účinky (vývojové, reprodukčné, nervové a imunitné). Môžeme ich nájsť aj v mnohých každodenných predmetoch, ako sú plastové fľaše, plechovky, konzervy, čistiace prostriedky, hračky, kozmetika a pesticídy, dokonca aj voda.
Tieto látky môžu napodobňovať prirodzené hormóny, viazať sa na hormonálne receptory, a tým spúšťať príslušné chemické mechanizmy v bunke, väzbou na receptory môžu narúšať prirodzenú činnosť hormónov. Vo väčšine prípadov napodobňujú úlohu ženského pohlavného hormónu estrogénu a vážne narušujú rovnováhu endokrinného systému.
Je preukázané, že sa rozhodujúcim spôsobom podieľajú na veľmi znepokojujúcom poklese plodnosti mužov a na výraznom náraste počtu prípadov rakoviny semenníkov a prostaty u mužov a prsníkov žien.
Lieky a antikoncepcia
Lieky taktiež často končia v odpadových vodách a časť z nich môže prejsť procesom čistenia a stopové množstvá týchto látok prenikajú aj do vodovodného potrubia. Antikoncepcia je ďalšou zložkou, ktorú nájdeme v našej vode. Podobne ako lieky, dostáva sa tam prostredníctvom ľudského moču, ktorý spláchneme do toalety a stopové prvky antikoncepcie sa uchovajú aj vo vyčistenej vode. Boli zdokumentované prípady, keď estrogény z hormonálnej antikoncepcie viedli k premene pohlavia rýb. Predstavte si, ako dávky antikoncepcie dokážu ovplyvniť ľudské hormóny.
Ťažké kovy
Ťažké kovy sú považované za veľmi toxické látky pre životné prostredie a aj náš organizmus. Medzi najznámejšie, vo vode sa vyskytujúce, patria: olovo, arzén a kadmium. Olovo je škodlivé pre nervový systém a obličky. Kadmium môže spôsobiť poškodenie obličiek, kostí alebo pečene. Ich koncentrácia vo vode obvykle nie je dostatočne vysoká na vyvolanie akútnej otravy, avšak predstavujú riziko chronickej otravy.
Chlór
Používanie chlóru na dezinfekciu vody je celosvetovo, ale aj u nás najčastejšou metódou dezinfekcie pitnej vody. Práve dezinfekciou vody sa zabezpečuje jej nezávadnosť. Niet pochýb o tom, že chlórovanie vody je fantastický pokrok a uchránilo nás od mnohých epidémií a problémov, keďže ničí baktérie a vírusy.
Voda s chlórom má často typický zápach, ktorý však nespôsobuje samotný chlór, ale látky zvané chloramíny, ktoré vznikajú pri jeho reakciách s rôznymi látkami a organizmami vo vode. Hoci chlór účinne dezinfikuje vodu, niektoré jeho vedľajšie produkty, napríklad trihalometány, stále podliehajú výskumu, aby sa zistilo, či sú pre zdravie bezpečné.
Mnohým ľuďom navyše voda z kohútika práve pre prítomnosť chlóru nechutí, čo môže ovplyvniť ich pravidelný pitný režim. Ľudia s citlivou pokožkou tiež často pociťujú, že chlór im pri sprchovaní vysušuje pokožku a môže vyvolávať ekzémy.
Podľa výskumov priemerný človek prijme 100 000 kusov, čo sa rovná 250 gramom mikroplastov ročne. Štúdia od Orb Media zistila, že 94 % vody z vodovodu v USA a 72 % v Európe obsahovalo mikroplasty. Mikroplasty zatiaľ nie sú nijak regulované, a preto vodohospodárske podniky nie sú povinné testovať ich výskyt. Zdravotné riziká mikroplastov zatiaľ nie sú úplne známe, no existujú dôkazy o tom, že mikroplasty a zmäkčovadlá z plastových obalov narušujú naše hormóny.
Podľa publikácie Shanna Swan, profesorky environmentálnej vedy a verejného zdravia na Icahn School of Medicine na Mount Sinai v New Yorku, vystavenie plastom a chemikáliám radikálne ovplyvňuje hladiny spermií a vývojové cykly detí. Jedným z hlavných nebezpečenstiev sú ftaláty, chemikálie používané na zvýšenie odolnosti plastov. Často sa nazývajú aj zmäkčovadlá.
Aké sú alternatívy vody z vodovodu?
Minerálky
Zatiaľ čo voda z vodovodu nemá pre náš organizmus žiadne benefity, minerálka nášmu telu dodá dôležité stopové prvky – minerály. Dajte si však pozor, akú vodu kupujete, pretože narozdiel od pramenitej vody je obyčajná balená voda iba prefiltrovaná voda z vodovodu a nemá žiadne ďalšie benefity, nanajvýš je bezpečnejšia. Pramenitá voda je však voda z prírodného zdroja, je mikrobiologicky bezchybná a výrobcovia majú prísne zakázané ju akýmkoľvek spôsobom upravovať alebo ju dezinfikovať.
Filtre
Ďalším jednoduchým riešením je vodný filter, ktorý sa dá namontovať priamo na kohútik. Odstráni z vody väčšinu zo spomínaných toxických látok, a tak ju môžete bez problémov piť. Kvalitný vodný filter pre celý dom odstráni z vody kontaminanty bez toho, aby ju zbavili základných minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre optimálne zdravie. Filtre na vodu sa ľahko používajú a inštalácia väčšinou trvá len niekoľko minút. Po niekoľkých mesiacoch používania stačí vymeniť vložku filtra, aby naďalej stopercentne fungoval.