Pripomenul, že v uplynulom roku absolvovali vyše troch desiatok rezortných dní.
Rašiho ministerstvo má ambiciózne plány. Rok 2025 bude o regiónoch, digitalizácii aj čerpaní eurofondov
2.1.2025 (SITA.sk) - Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR plánuje aj v tomto roku pokračovať v práci pre regióny. Ako sa vyjadril šéf rezortu investícií Richard Raši (Hlas-SD), chcú byť predvídateľní a o rozhodnutiach včas informovať tých, ktorých sa týkajú.
„Rozhodnutia budeme prijímať iba v diskusii a na základe mandátu, ktorý máme z regiónov. Budeme pokračovať v stretávaní sa, diskusiách a spoločnom hľadaní riešení,“ uviedol Raši.
Hlavný cieľ rezortu v roku 2025
V pláne majú dobehnúť ostatné okresy a začať i ďalšie kolo výjazdov, aby si vedeli nastaviť plán práce s tými, ktorých sa týka ich agenda. Hlavným cieľom rezortu v roku 2025 bude splnenie záväzkov požadovaných Európskou komisiou z hľadiska čerpania európskych prostriedkov. V tomto roku potrebuje Slovensko vyčerpať 1,5 miliardy eur, ak sa tak nestane, časť peňazí by mohla prepadnúť.
„Čerpanie je pomalé, no neskoro sme nezačali my, ale naši predchodcovia. Keď sme na ministerstvo nastúpili koncom roka 2023, teda po takmer troch rokoch nového eurofondového obdobia, bolo vyhlásených iba 27 výziev. Nám sa ich za rok podarilo vyhlásiť celkovo 243. Suma, ktorá bola vo výzvach ku koncu októbra 2023 bola 1,3 mld. eur, teraz je to 8,5 mld. eur," vraví minister Raši a dodáva, že kým neboli podpísané výzvy, peniaze nebolo možné čerpať.
„Za našich predchodcov bol priemerný čas od vyhlásenia výzvy po úhradu prvej platby až 25 mesiacov,“ poukázal minister Raši.
22 centier zdieľaných služieb
Na sklonku uplynulého roka vláda schválila legislatívu z dielne MIRRI SR o prioritných okresoch, čoskoro by o ňom mala rokovať Národná rada SR. V pláne je tiež zákon o poplatku za rozvoj. Rovnako je v pláne aj presúvanie peňazí z eurofondov.
„V minulom roku sme na základe požiadaviek samospráv presunuli takmer 80 mil. eur, v tomto roku uskutočníme druhý presun v objeme takmer 140 mil. eur. Regióny ich budú môcť použiť na to, na čo potrebujú, nie na to, na čo im boli pôvodne úradníkmi určené. Za rok sme vo výzvach poskytli regiónom sumu 1,7 mld. eur,“ vraví Raši.
V roku 2025 chce rezort investícií naplno rozbehnúť 22 centier zdieľaných služieb, ktoré by mali poskytovať servis pre bezmála 500 obcí. Rovnako chce predstaviť takzvaný rodný list obce, ktorý by mal na jednom mieste priniesť všetky informácie o tom, čo sa nachádza v danej obci.
Národný plán stratégie regionálneho rozvoja
„Uvedieme aj plán agendy medzivládnych komisií a agendu mestského rozvoja. Aj naďalej budeme školiť našich seniorov v rámci projektu Digitálni seniori. Vyvrcholením spolupráce s regiónmi bude koncom roka veľký kongres s komunálnymi lídrami,“ avizuje ministerstvo.
Štátny tajomník MIRRI SR Michal Kaliňák uviedol, že v aktuálnom roku plánujú začať pracovať na národnom pláne stratégie regionálneho rozvoja, a tiež by po diskusii chceli nastaviť novelu zákona o regionálnom rozvoji.
„Príkladom rozvoja a pomoci regiónom bude napríklad Národný plán budovania verejných vodovodov a kanalizácií, ktorý tiež v krátkej dobe predstavíme. Budeme tiež svedkami toho, ako výrazne pomáhame nášmu pohraničiu spolu so susednými krajinami a pilotné projekty, ktoré sme rozbehli, budú systémové riešenia pre celé územie Slovenska,“ pokračoval Kaliňák.
Rozvoj digitalizácie a informatizácie
Štátny tajomník dodal, že začiatkom tohto roka by mali byť vyhlásené dve eurofondové výzvy, pričom jedna by sa bude týkať opustených priemyselných zón, takzvaných brownfieldov, druhá zas mapovania priemyselných parkov a prázdnych areálov, napríklad aj bývalých poľnohospodárskych družstiev.
MIRRI SR by sa v tomto roku malo venovať aj rozvoju digitalizácie a informatizácie. Zameria sa napríklad na dostupnosť internetového pripojenia tam, kde chýba, prípadne je nedostatočné.
„Budeme podporovať študentov a žiakov v domácnostiach, ktoré sú ohrozené digitálnou chudobou. Dodáme týmto domácnostiam sociálne poukážky na to, aby sa pripojili k internetu, a to v hodnote 20 eur na mesiac po dobu 2 rokov,” priblížil štátny tajomník Ivan Ivančin s tým, že podporiť by mali temer 50-tisíc domácností.
Najčítanejšia najnovšia správa
V budúcom roku čaká Bratislavu veľká modernizácia Šancovej ulice, primátor Vallo priblížil aj ďalšie plánované rekonštrukcie komunikácií
V budúcom roku čaká obyvateľov Bratislavy veľká modernizácia Šancovej ulice, v úseku od Smrečianskej až po Trnavské mýto. Ako uviedol v rozhovore pre agentúru SITA primátor Bratislavy Matúš Vallo, okrem pokládky tzv. tichého asfaltu tu vymenia aj podzemné inžinierske siete, aby do budúcna predišli poruchám a rozkopávkam vozovky. Oprava by sa mala začať koncom februára a kompletné ukončenie prác by malo byť do konca letných prázdnin 2025.
Ďalšie plánované rekonštrukcie
„V budúcom roku plánujeme pokračovať v skvalitňovaní verejného priestoru a modernizáciou by mali prejsť napríklad aj chodníky na Námestí SNP, Mýtnej ulici či Biskupickej ulici,“ priblížil primátor ďalšie plánované rekonštrukcie komunikácií. Plánujú tiež začať s realizáciou projektu prestupných uzlov, kde modernizáciou prejdú najviac frekventované zastávky MHD.
Modernizovať by mali napríklad zastávku MHD Pod stanicou na Šancovej ulici či zastávku MHD Nemocnica Kramáre na Limbovej. Primátor pripomenul tiež ukončené rekonštrukcie komunikácií, ktoré zrealizovali v tomto roku.
„Jedným z veľkých projektov tohto roka bola oprava Račianskej, ktorá patrí k najfrekventovanejším dopravným ťahom v Bratislave,“ poznamenal Vallo. V prípade Račianskej ide podľa neho o mimoriadne vyťaženú cestu, ktorá už bola na viacerých úsekoch vo veľmi zlom stave. S jej opravou začali koncom marca a práce na jej modernizácii ukončili ku koncu leta.
Rekonštrukcia vodovodu na Púchovskej
Na trojkilometrovom úseku od Legerského až po Železničnú stanicu Vinohrady položili tzv. tichý asfalt, ktorý znižuje hlučnosť vozovky a tým aj negatívne dopady hluku z cesty na okolie. V rámci modernizácie Račianskej opravovali aj samotnú križovatku Račianska – Pionierska. Rovnako obnovili aj Žitnú od Hybešovej po Detviansku.
Tento rok realizovali aj opravu Púchovskej, a to aj v spolupráci s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (BVS), ktorá v rovnakom úseku rekonštruovala vodovod. Oprava by mala byť hotová do konca roka. Od mája realizovali modernizáciu Trnavskej cesty, ktorú opravovali po etapách, v úseku od Tomášikovej ulice po križovatku so železničným priecestím na Ivánskej ceste.
Opravy počas letných prázdnin
Počas letných prázdnin vykonali aj veľkú opravu vozovky Hodonínskej cesty, v úseku od krematória po odbočenie k Markíze v Záhorskej Bystrici. Následne na novoopravenom povrchu vyznačili nové vodorovné dopravné značenie, pričom v smere do centra vznikol vyhradený pruh pre autobusy.
„K výraznému skvalitneniu verejného priestoru prispeli aj modernizácia chodníka na Vajnorskej, kde sme upravili a zároveň zväčšili výsadbové štvorce pre stromoradie a komplexná modernizácia Trenčianskej ulice v úseku od Miletičovej po Ružovú dolinu,“ doplnil primátor. Na chodníkoch položili Bratislavskú dlažbu, upravili stromové jamy a opravili vozovku v oboch smeroch. Išlo o prvú etapu opravy Trenčianskej ulice, pričom v nasledujúcich rokoch chcú kompletne dokončiť celý úsek až po Bajkalskú ulicu.