• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Tarabov rezort žiada, aby na vysokohorských pasienkoch mohli aj naďalej rásť čučoriedky a brusnice

Tarabov rezort žiada, aby na vysokohorských pasienkoch mohli aj naďalej rásť čučoriedky a brusnice

Minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Ministerstvo životného prostredia žiada od rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, aby sa za trvalý trávnatý porast v polohách v nadmorskej výške nad 1 000 metrov nad morom považovali aj porasty čučoriedok a brusníc, ktoré možno obhospodarovať len extenzívnym pasením hospodárskych zvierat.

Ide o zásadnú pripomienku k návrhu nariadenia vlády, ktorým sa ustanovujú požiadavky na udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality.

Legislatíva sa zosúladí s EÚ

Rezort životného prostredia tak žiada akceptovať porasty čučoriedok a brusníc na plochách trvalých trávnych porastov. Samotné trvalé trávne porasty sú podľa ministerstva bohaté rastlinné spoločenstvá. V prípade prírodných trvalých trávnych porastov je ich charakteristickým znakom práve rozmanitosť druhového zloženia.

„Prítomnosť čučoriedok a brusníc je prirodzenou súčasťou najmä vysokohorských pasienkov. Čučoriedky a brusnice sú pritom bežne spásané hospodárskymi zvieratami,“ argumentuje envirorezort. Touto zmenou sa podľa ministerstva naša legislatíva zosúladí s legislatívou Európskej únie.

Zásadnú pripomienku majú aj zamestnávatelia

Podobnú zásadnú pripomienku rezortu pôdohospodárstva adresovali aj zamestnávatelia.


„Zmenou klimatických podmienok je nevyhnutné akceptovať na trvalo trávnych porastoch aj porasty ako napr. porasty čučoriedok, brusníc, zakrpatených kríkov a ďalších drevín,“ uviedla Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR. Porasty podľa zamestnávateľov zároveň slúžia pre zadržiavanie vlahy a úkryt zvierat na pastviskách.


„Rozmanitosťou trvalo trávnych porastov sú bohaté rastlinné spoločenstvá, ktoré dotvárajú neuveriteľný ráz krajiny,“ tvrdí zamestnávateľský zväz.


Navrhovaným nariadením vlády sa má zosúladiť vnútroštátna legislatíva pre oblasť priamych platieb a neprojektových podpôr s modifikovaným Strategickým plánom Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 až 2027.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie