• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

Takéto niečo by si nedovolili ani Mečiar, Fico a Danko. Saskári upozorňujú na ohýbanie legislatívneho procesu (video)

Takéto niečo by si nedovolili ani Mečiar, Fico a Danko. Saskári upozorňujú na ohýbanie legislatívneho procesu (video)

Žiadny poslanec s morálnym kompasom nemôže takéto jasné porušenie pravidiel legislatívneho procesu akceptovať.

22.6.2023 (SITA.sk) - Parlament obchádza podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) rokovací poriadok skracovaním legislatívneho procesu. Liberáli upozorňujú na to, že celé štvrťstoročie platilo, že vládne i poslanecké zákony sa v štandardnom legislatívnom procese prijímajú na dvoch schôdzach.

Porušenie pravidiel legislatívneho procesu

Poslanci OĽaNO, Sme rodina, tarabovci - a na moje prekvapenie aj za smutnej asistencie strany Demokrati - schválili, že 26 zákonov, ktoré boli v prvom čítaní schválené 13. júna, majú byť prerokované v druhom a treťom čítaní ešte na tejto istej schôdzi,“ povedal vo štvrtok na tlačovej besede Marián Viskupič z klubu SaS.

Takéto niečo si podľa neho nedovolili ani Mečiar, Fico a Danko. Dodal, že žiadny poslanec s morálnym kompasom nemôže takéto jasné porušenie pravidiel legislatívneho procesu akceptovať.

Spomedzi 26 zákonov pochádza najviac od hnutia OĽaNO. Do tohto balíka sa dostali aj dva Viskupovičove návrhy, jeden o ochrane vkladov a druhý o majetku vyšších územných celkov.

Skrátené legislatívne konanie

Neviem však akceptovať, aby môj, hoc aj dobrý zákon, bol prijatý za pomoci bezprecedentného ohýbania pravidiel, preto som sa rozhodol, že ak by mali byť prerokované v druhom čítaní, stiahnem svoj podpis,“ povedal.

Zákon o rokovacom poriadku neumožňuje prerokovať zákon vo všetkých troch čítaniach počas jednej schôdze. Jedinou možnosťou je skrátené legislatívne konanie, na ktoré je ale potrebné splniť zákonné dôvody.


To, že majú poslanci OĽaNO pocit krivdy, že sa na májovej schôdzi nerokovalo o ich návrhoch zákonov, nie je dôvodom pre skrátené legislatívne konanie,“ skonštatoval Ondrej Dostál zo SaS. Na jeho návrh ústavnoprávny výbor Národnej rady SR preskúma zákonnosť tohto rozhodnutia.

Precedens do budúcnosti


Ústavnoprávny výbor sa tým však bude zaoberať až v pondelok, čo bude podľa Dostála neskoro. Upriamil tiež pozornosť na to, že predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák z OĽaNO opakovane hovorí, že legislatívny proces nemá byť taký rýchly a treba zabrániť obchádzaniu pravidiel.


Platí to však pre neho iba v teoretickej rovine. Keď ide o to, že potrebujeme prerokovať naše návrhy čo najskôr, tak sa na to vykašle,“ podotkol. Dodal, že parlament vytvára takýmto konaním nebezpečný precedens do budúcnosti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 28. november 2023

horoskopy na dnes utorok 28 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 28. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

V práci pôjde všetko ani po masle. Dokážete sa dokonale sústrediť. Využite to na vyriešenie záležitostí, do ktorých ste doteraz nemali odvahu sa pustiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaša optimistická nálada poteší okolie. Zistíte, že to nie je s vašimi možnosťami také zlé, len sa treba zbaviť predsudkov a skúšať nové spôsoby.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neberte tragicky, ak budete musieť urobiť niečo, o čo vás požiada partner. Radi by ste si poleňošili, ale zrejme sa vám to len tak ľahko nepodarí. Nechcete iste počúvať výčitky partnera.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše narábanie s financiami nie je práve najhospodárnejšie. Mal by sa vám prihlásiť človek, ktorý vám má čo povedať. Nechajte si dostatok času na rozhovor s ním.Všetky Horoskopy pre Utorok 28. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie