• Dnes je: Sobota 25. septembra 2021 meniny má Vladislav

Svetový deň astmy: Ako astmatikov ovplyvnil COVID-19? Môžu sa nechať zaočkovať? Odpovedá primár z Hágov

Svetový deň astmy: Ako astmatikov ovplyvnil COVID-19? Môžu sa nechať zaočkovať? Odpovedá primár z Hágov

Astmatikom sa odporúča, aby boli očkovaní v zdravotníckych zariadeniach, najlepšie v nemocniciach, v ktorých je možné okamžite zareagovať v prípade anafylaktickej, teda alergickej reakcie na niektorú zo zložiek vakcíny.

Astma, alebo ako sa tomuto ochoreniu kedysi ľudovo hovorilo „záduch“, podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) z roku 2019 postihuje na Slovensku viac ako 100-tisíc ľudí. Ich počet sa každoročne zvyšuje.

Pre túto neliečiteľnú chorobu sú typické záchvaty kašľa, respektíve dýchavičnosť, ktorá môže mať rôzne príčiny. Najčastejšie sú spúšťačom alergény, infekcia, chemické a fyzikálne faktory či mikroorganizmy.

Najčastejšie sa lekári stretávajú s prieduškovou, respektíve bronchiálnou astmou. Ide o chronické zápalové ochorenie dolných dýchacích ciest s charakteristickými variabilne sa opakujúcimi symptómami.

Astma a COVID-19

Práve preto sa v poslednom roku o astme hovorilo najmä v súvislosti s ochorením COVID-19, nakoľko obe tieto ochorenia sťažujú dýchanie. Ako sa však ukázalo, napriek prvotným obavám odborníkov, astmatikom väčšie riziko pri koronavíruse nehrozí.

Štúdie hovoria, že u nich nie je ani vyššie riziko ťažkého priebehu či úmrtia spôsobeného ochorením COVID-19, ani nie sú nachýlnejší na nakazenie sa. Viac portálu vZdravotníctve.sk povedal Ivan Solovič, primár oddelenia pneumológie a ftizeológie.


Doktor Solovič sa už viac ako 30 rokov venuje liečbe pacientov v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch. Za toto obdobie sa v prístupe k liečbe astmy veľa zmenilo.

Kedysi vs. dnes

„Kedysi pacienti v nemocniciach boli dušní, mali záchvaty. Teraz, keď je k dispozícii adekvátna liečba, sú vhodne liečení inhalačnou liečbou. Ak ju užívajú a neprerušujú, tak v podstate nie je dôvod, aby boli hospitalizovaní,“ vysvetľuje primár.


Samozrejme, pokiaľ nemajú nejaké iné, pridružené ochorenie. Astmatici teda v súčasnosti už do nemocníc nechodia v takom počte. Jednak preto, že zvládame liečbu, a tiež preto, že máme k dispozícii najnovšie inhalačné lieky.

Inhalovanie je pre astmatikov extrémne dôležité, a to nielen preto, že sa im uľaví, ale aj preto, že liečba sa nesmie prerušiť, aj keď vyliečiť sa úplne nedá. Sú astmatici zodpovední pacienti?


„Astmatik, narozdiel od pacienta s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP), teda od tých nezodpovedných fajčiarov, tak astmatik keď sa dusí, inhalátor používa,“ uvádza doktor Solovič.

Čo sa zmenilo v COVID roku?

Aj keď sa astmatici dnes už do nemocníc často nedostávajú, pandémia ochorenia COVID-19 poznačila liečebné postupy pri mnohých diagnózach. Ovplyvnil vírus SARS-CoV-2 aj liečbu astmatikov? Zdá sa, že veľmi nie.


V roku 2020 došlo v mnohých krajinách k zníženiu exacerbácií, teda zhoršení či opätovných prepuknutí astmy a chorôb súvisiacich s chrípkou, ako uvádza organizácia nazvaná Celosvetová iniciatíva pre astmu (GINA).


„Dôvody nie sú presne známe, ale zrejme za to môže častejšie umývanie rúk, nosenie rúšok a respirátorov a sociálny, teda fyzický dištanc. To všetko znižuje výskyt infekcií dýchacích ciest vrátane chrípky,“ myslí si Solovič aj GINA.

GINA v tomto náročnom období odporúča „pľúciarom“ aj naďalej pokračovať v manažovaní liečby astmy so zameraním na udržanie kontroly príznakov, zníženie rizika závažných exacerbácií a minimalizáciu potreby používanie OCS, teda perorálnych kortikosteroidov.

Astma a očkovanie

Ďalšou veľkou otázkou, ktorú doktor Solovič s kolegami po celom svete riešia, je aj to, či sa pacienti s diagnostikovanou astmou môžu očkovať proti ochoreniu COVID-19. Boli v tomto smere urobené nejaké štúdie?


„Áno. Boli realizované klinické štúdie s viacerými vakcínami. V súčasnosti GINA odporúča očkovanie pre ľudí s astmou na základe zváženia všetkých rizík a prínosov,“ uvádza sa v materiáloch organizácie.

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa odhaduje sa, že do roku 2025 bude na celom svete 400 miliónov astmatikov. Momentálne má nejakú formu astmy diagnostikovaných viac ako 262 miliónov ľudí (údaj z roku 2019).


Aj preto je očkovanie astmatikov dôležitou témou vzhľadom na globálnu snahu o porazenie ochorenia COVID-19. Existuje však niekoľko obmedzení, ktoré by astmatici pri očkovaní mali dodržať.

Všeobecné rady pre astmatikov, ktorí sa chcú zaočkovať proti ochoreniu COVID-19

Astmatikom sa odporúča, aby boli očkovaní v zdravotníckych zariadeniach, najlepšie v nemocniciach, v ktorých je možné okamžite zareagovať v prípade anafylaktickej, teda alergickej reakcie na niektorú zo zložiek vakcíny.


Takisto by sa biologická liečba a vakcína proti ochoreniu COVID-19 nemali podávať v ten istý deň, aby bolo možné ľahšie rozlíšiť prípadné nežiaduce účinky oboch látok. GINA v odporúčaniach spomína vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech alebo spoločnosti Moderna.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odporúča aj plne zaočkovaným astmatikom, teda takým, ktorí dostali obe dávky vakcíny (v prípade Johnson & Johnson, aby naďalej nosili medzi ostatnými ľuďmi rúško či respirátor, a to nielen v interiéri.


CDC, rovnako ako GINA, každoročne odporúčajú pacientom s astmou, aby sa nechali zaočkovať aj proti chrípke. V súvislosti s tým radia, aby medzi očkovaniami proti chrípke a COVID-19 bol odstup aspoň 14 dní.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie