• Dnes je: Pondelok 20. mája 2024 meniny má Bernard

Šutaj Eštok o zmene v policajnej inšpekcii: Odteraz sa bude vyšetrovať bez krytia vlastných zadkov a čurillovcov (video)

Šutaj Eštok o zmene v policajnej inšpekcii: Odteraz sa bude vyšetrovať bez krytia vlastných zadkov a čurillovcov (video)

Šéf policajnej inšpekcie tiež informoval, že opätovne zaviedol odbory tak, ako tomu bolo kedysi.

18.4.2024 (SITA.sk) - Policajná inšpekcia si odteraz bude robiť svoju robotu, nebude nikoho kryť a bude vyvodzovaná zodpovednosť. Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), ktorý vo štvrtok spolu s riaditeľom Úradu inšpekčnej služby Branislavom Zurianom prezentoval záverečnú správu za rok 2023.

Do nástupu Zuriana na post riaditeľa bol podľa ministra úrad nefunkčný, pričom politická zodpovednosť smeruje do opozičných lavíc. Úlohou Úradu inšpekčnej služby nebolo podľa neho v rokoch 2020-2023 vyšetrovanie podozrení z páchania trestnej činnosti policajtov, ale „kryť vlastné zadky a kryť čurillovcov,", preto bol podľa ministra zrušený aj tím Oblúk a odvolaný bývalý minister vnútra Ivan Šimko.

Mal viacero požiadaviek

„Bol proti tomu, aby jeden z podozrivých stál pomaly na čele Úradu inšpekčnej služby. Toto všetko je zodpovednosť vlád, ktoré tu boli, a ich nominantov," uviedol minister.

Ako šéf rezortu vnútra pripomenul, pri nástupe Zuriana na post riaditeľa mal viacero požiadaviek.

„Kľúčové bolo, aby zákon platil rovnako pre všetkých policajtov. Druhou požiadavkov bolo, aby si Úrad inšpekčnej služby plnil svoje povinnosti a robil robotu, ktorú robiť má, a teda aby vyšetrovali podozrenia z potenciálnej trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru," uviedol minister.

Ciele riaditeľa policajnej inšpekcie

Tiež požadoval, aby sa prispelo k ukončeniu vojny v branno-bezpečnostných zložkách. Riaditeľ policajnej inšpekcie konštatoval, že po vyhodnotení štatistických ukazovateľov a samotného chodu úradu zistil veľké nedostatky, preto začal pracovať na naštartovaní a zefektívnení úradu.

Ako priblížil, podarilo sa mu úrad personálne zastabilizovať. Jeho cieľom je vytvoriť policajtom na úrade také podmienky, aby patril k popredným útvarom z hľadiska výsledkov. Zurian priblížil, že na úrade sa končilo málo vecí, zhoršila sa zákonnosť a kvalita vyšetrovania.

„Neprideľovali sa spisy, umelo sa držali v skrini. Niekoľko spisov nebolo pridelených. Manipulovalo sa s utajenými skutočnosťami nezákonným spôsobom. Tieto veci všetky boli a sú riešené ďalej, niektoré sú aj v trestnom konaní," informoval Zurian.

Oddelenie prevencie a analytiky

„Bývalé vedenie úradu zrušilo jednotlivé odbory po Slovensku, ako bol odbor Bratislava, odbor Banská Bystrica, odbor Košice a vytvorili samostatné oddelenia, kde vedúci bol len vedúci oddelenia, ktorému zobrali kompetencie a právomoci na podpisovanie utajovaných či citlivých materiálov," vysvetlil Zurian s tým, že materiály tak podpisoval len jediný riaditeľ v Bratislave na novovzniknutom odbore, a to odbore ochrany a prevencie.

„Bol to odbor o dvoch ľuďoch a mal prístup ku všetkým dátam. Môžeme si len myslieť, prečo to tak robili, čoho sa báli, lebo na túto otázku bývalí funkcionári nevedeli odpovedať a sami povedali, že im to nevyhovovalo," dodal Zurian. Preto opätovne zriadil odbory, ktoré riadi riaditeľ s plnou zodpovednosťou za chod odboru a je zodpovedný za riadenie a kontrolu činnosti. Zurian odštartoval aj organizačné oddelenie, na ktorom vzniklo oddelenie prevencie a analytiky.

Najčastejšie trestné činy

Ministerstvo priblížilo, že celkový objem vyšetrovania Úradu inšpekčnej služby v roku 2023 bol 1 385 spisov, pričom v roku 2022 to bolo 1 506. Vyšetrovatelia v uplynulom roku ukončili 988 prípadov, v priemere jeden vyšetrovateľ ukončil približne 16 spisov. Ministerstvo podotklo, že v roku 2022 to bolo 1 126 prípadov.

„Najčastejším spôsobom ukončenia vyšetrovania bolo odmietnutie, to znamená, že po preverení všetkých informácií uzatvoril vyšetrovateľ vec tak, že nešlo o trestný čin," informovalo ministerstvo s tým, že výsledky v zákonnosti vyšetrovania boli minulý rok horšie ako v predchádzajúcom roku a nastal pokles o 1,3 percenta. Ministerstvo ďalej spresnilo, že najčastejšími trestnými činmi boli zneužívanie právomoci verejného činiteľa, prijímanie úplatku, ohrozenie pod vplyvom návykovej látky a ublíženie na zdraví.

„Som presvedčený, že keď budeme prezentovať správu z Úradu inšpekčnej služby za rok 2024, krivka bude stúpajúca, lebo dnes si úrad robí svoju robotu, vyšetrujú podozrenia z páchania trestnej činnosti všetkých policajtov bez rozdielu," uzavrel Šutaj Eštok s tým, že celá správa za rok 2023 je zverejnená na webovom sídle rezortu vnútra.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 20. máj 2024

horoskopy na dnes pondelok 20 maj 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nadišiel čas, aby ste splnili sľuby, ktoré sa od vás očakávajú. Ak budete ich splnenie odďaľovať, prestanú vás brať vážne. To by vás iste veľmi mrzelo. Naplno sa vo veci angažujte.

Býk 21.4. - 21.5.

Váš zmysel pre povinnosť vás núti k plnému nasadeniu. Podriaďte vaše záujmy len existenčnej nutnosti. Nenechajte sa strhnúť k nepremysleným činom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozhýbte sa, mali by ste riešiť nejakú chúlostivú otázku. Poobede sa vo vašej blízkosti objaví osoba, ktorá vás neobyčajne priťahuje.

Rak 22.6. - 22.7.

Tak ľahko, ako by ste si to predstavovali, to predsa len zatiaľ nepôjde. Nejaký čas budete musieť ešte vydržať nápor útokov, ktoré sa budú na vás valiť z rôznych strán.
Všetky Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie