• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Súdny proces v kauze Očistec sa v decembri nezačne, dôvodom je dočasné preloženie člena senátu

Súdny proces v kauze Očistec sa v decembri nezačne, dôvodom je dočasné preloženie člena senátu

Súdna rada SR rozhodla o dočasnom preložení sudcu na Najvyšší súd SR.

27.11.2023 (SITA.sk) - Súdny proces v kauze známej ako Očistec sa mal na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici začať v pondelok 4. decembra. Ako však vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, nakoniec sa v daný termín neuskutoční.

Preloženie sudcu

Podľa medializovaných informácií mal byť totiž členom senátu sudca Marián Mačura. V jeho prípade však Súdna rada SR 16. novembra rozhodla o dočasnom ročnom preložení na Najvyšší súd SR od 1. decembra tohto roku. Šéf ŠTS Ján Hrubala v stanovisku pre súdnu radu uviedol, že s dočasným preložením sudcu nesúhlasí.

„Odchod zo súdu ktoréhokoľvek zo sudcov bez potreby ďalšieho vysvetľovania znamená komplikácie," zdôraznil. Podľa prílohy k stanovisku je sudca členom senátu v šiestich trestných veciach a ďalšie má ako samosudca. Preloženie však odobrila sudcovská rada najvyššieho súdu.

Obžalovaní v kauza Očistec

Pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny a korupčné trestné činy sú v kauze Očistec obžalovaní nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, bývalý policajný prezident a súčasný šéf branno-bezpečnostného výboru parlamentu Tibor Gašpar a ďalší bývalí policajní funkcionári.

Najvyšší súd SR ešte v júni tohto roku na základe sťažnosti prokurátora zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu z októbra minulého roku, ktorým bolo prerušené trestné stíhanie a podaný návrh na začatie konania pred Ústavným súdom (ÚS) SR v trestnej veci známej ako Očistec. Najvyšší súd totiž nezistil splnenie zákonných podmienok na rozhodnutie o prerušení trestného stíhania zo strany prvostupňového súdu.

Sudca Špecializovaného trestného súdu Peter Pulman ešte minulý rok prerušil konanie v trestnej veci obvinených bývalých policajných funkcionárov a podnikateľa Norberta Bödöra a obrátil sa na ÚS SR s návrhom na konanie o súlade s Ústavou SR. Dôvodom boli podľa neho pochybnosti o nestrannosti Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý dozeral na vyšetrovanie kauzy. Advokáti obvinených totiž argumentovali, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic je v danom konaní poškodeným.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie