• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Sudcovia kritizujú niektorých politikov, vyjadrenia o urýchlenú zmenu sporného paragrafu sú alarmujúce

Sudcovia kritizujú niektorých politikov, vyjadrenia o urýchlenú zmenu sporného paragrafu sú alarmujúce

Takúto „unáhlenú a čiastkovú“ zmenu právnej úpravy považuje združenie v právnom štáte neprípustnú politickú reakciu na rozhodnutie justičného orgánu.

6.9.2021 (Webnoviny.sk) - Vyjadrenia niektorých vrcholných politikov o zámere urýchlene zmeniť paragraf 363 Trestného poriadku sú alarmujúce. Skonštatovalo to v stanovisku Prezídium Združenia sudcov Slovenska (ZSS), ktoré agentúre SITA poskytol prezident ZSS František Mozner.

Sú pripravení pomôcť

Vyzývajú preto všetky zainteresované subjekty, aby k prípadnej komplexnej zmene Trestného poriadku pristúpili až na základe riadneho, transparentného a zodpovedného legislatívneho procesu, do ktorého budú zapojené všetky dotknuté verejné inštitúcie, vedecké inštitúcie, profesijné a stavovské organizácie, ako i verejnosť. Ako dodali, združenie je pri tvorbe takéhoto právneho predpisu pripravené pomôcť.

„Združenie sudcov Slovenska dlhodobo upozorňuje na to, že reakcie politikov na konkrétne rozhodnutia súdov často prekračujú hranice prípustnej odbornej a vecnej kritiky súdnych rozhodnutí, čím nielen podkopávajú ich autoritu a dôveru verejnosti v justíciu, ale zároveň, najmä v prípade vrcholných predstaviteľov zákonodarnej a výkonnej moci, vytvárajú neprípustný tlak na rozhodovanie sudcov v konkrétnych veciach, ktorý je spôsobilý ohroziť ich nezávislosť,“ uviedlo vo vyhlásení ZSS.

Osobné útoky

Tomuto negatívnemu trendu zodpovedajú podľa združenia aj súčasné vyjadrenia časti politickej reprezentácie. Ako zdôraznilo ZSS, tie majú charakter až osobných útokov na adresu generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, respektíve jeho námestníka Jozefa Kanderu.

Koalícia sa minulý týždeň dohodla na zriadení pracovnej skupiny na preskúmanie a úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku. Na základe tohto paragrafu generálna prokuratúra 31. augusta zrušila obvinenia voči podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému šéfovi kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomírovi Arpášovi a jeho manželke Dane Arpášovej a tiež dve obvinenia voči exriaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie