• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Študenti žurnalistiky protestovali pred Úradom vlády voči prístupu Fica a Pellegriniho k médiám (video+foto)

Študenti žurnalistiky protestovali pred Úradom vlády voči prístupu Fica a Pellegriniho k médiám (video+foto)

Ešte predtým im adresovali otvorený list, v ktorom oboch vyzývajú k verejnému ospravedlneniu a prehodnoteniu postoja voči novinárom.

20.11.2023 (SITA.sk) - Niekoľko desiatok študentov žurnalistiky z Univerzity Komenského v Bratislave v pondelok protestovalo pred Úradom vlády voči prístupu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) k médiám.

Fico prerušil komunikáciu so štyrmi médiami

S transparentami ako "Cenzúra nezastaví pravdu, len ju urobí hlasnejšou“, „Nie novinári sú návštevou na úrade vlády, vláda je“ alebo „Útok na médiá = útok na demokraciu“ vyjadrili svoj názor na to, že Robert Fico sa rozhodol prerušiť komunikáciu so štyrmi médiami (TV Markíza, Denník N, denník SME a portál Aktuality.sk), ktoré považuje za nepriateľské.

Podľa oficiálneho zdôvodnenia tlačového odboru Úradu vlády SR „sú to médiá, ktoré otvorene prejavujú nepriateľské politické postoje založené predovšetkým na zverejňovaní nepravdivých, neúplných informácií alebo na zamlčiavaní informácií".

Kancelária Národnej rady (NR) SR zakázala novinárom prakticky ich činnosť v akýchkoľvek iných priestoroch okrem kapacitne obmedzenej Knižnice NR SR.

Žiadajú ospravedlnenie

Na protestné zhromaždenie študentov prišiel poslanec Erik Kaliňák zo Smeru-SD, ktorý sa vyjadril, že TV Markíza, Denník N, denník SME a portál Aktuality.sk sú dezinformačné médiá. „Stopercentne áno,“ povedal.

Študenti v otvorenom liste žiadajú Fica a Pellegriniho, aby umožnili všetkým akreditovaným médiám vykonávať slobodne svoju činnosť v priestoroch Národnej rady SR tak, ako tomu bolo doteraz.

Chcú tiež, aby sa ospravedlnili za útoky voči žurnalistom z predošlých rokov, ale aj z posledných dní a aby prehodnotili svoju rétoriku voči médiám a uvedomili si vážne dôsledky svojich slovných útokov. Zároveň žiadajú, aby prijímali na úrovni vlády a národnej rady transparentné a férové rozhodnutia v oblasti fungovania médií, ktoré nepovedú k ich umlčiavaniu, ale budú poskytovať priestor na zveľaďovanie slovenskej žurnalistiky a slobody slova v krajine.

Dôkaz pomstychtivosti premiéra

Hnutie Slovensko zaslalo médiám stanovisko, v ktorom uvádza, že konanie Roberta Fica voči médiám, s ktorými prerušil akúkoľvek komunikáciu, považuje za neprípustné a nehodné predsedu vlády.


Zdôrazňuje, že je to nielen neúcta voči divákom a čitateľom týchto médií, ale tiež ich odrezanie od aktuálnych informácií z Úradu vlády SR.


„Ide o ďalší dôkaz pomstychtivosti Roberta Fica. Ako predseda vlády má dostatok možností, ako uviesť nepravdivé alebo neúplné informácie na pravú mieru. Jeho dnešné rozhodnutie však kladie novinárom z vybraných redakcií nesplniteľnú podmienku. Na jednej strane od nich žiada, aby informovali pravdivo, všestranne a včas, na druhej strane s nimi odmieta komunikovať, a tým im znemožňuje, aby pravdivo, všestranne a včas informovali,” uviedol poslanec NR SR Gábor Grendel.

Hnutie Slovensko ďalej dodalo, že po tom, čo sme oslávili už 34. výročie Dňa boja za slobodu a demokraciu, je toto pľuvanec predsedu vlády do tváre všetkým občanom, ktorí majú právo na slobodný prístup k informáciám.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie