• Dnes je: Sobota 03. júna 2023 meniny má Karolína

Stovky žien na Slovensku zbytočne zomrú na rakovinu prsníka, pretože neabsolvovali preventívnu mamografiu

Stovky žien na Slovensku zbytočne zomrú na rakovinu prsníka, pretože neabsolvovali preventívnu mamografiu

Výskyt rakoviny prsníka sa celosvetovo zvyšuje. Kým v minulosti sa najčastejšie diagnostikovala u žien nad 60 rokov, posledné roky vo zvýšenej miere zasahuje aj ženy v období 25. až 45. roku života.

Rakovina prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien. Na Slovensku je úmrtnosť na toto onkologické ochorenie jedna z najvyšších a ročne ju diagnostikujú približné trom tisíckam žien.

Napriek tomu preventívne prehliadky absolvuje pravidelne len okolo 30 percent žien. Kombináciou kvalitného skríningu, včasného záchytu a moderných liečebných postupov sa podľa odborníkov vedia tieto čísla zmeniť.

„Nárok na preventívnu mamografiu majú ženy od 40 do 69 rokov, ženy vo veku 20 až 39 rokov majú nárok na ultrasonografiu prsníkov. Len malé percento však tieto služby využíva,“ upozorňuje podpredsedníčka predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne Beata Havelková.

Výskyt rakoviny prsníka sa celosvetovo zvyšuje

Až 300 žien na Slovensku podľa nej ročne zbytočne zomiera na rakovinu prsníka, pretože neabsolvovali preventívnu mamografiu. Ženy, u ktorých sa zistí nádor s priemerom menším ako jeden centimeter, majú podľa Havelkovej 90-percentnú až 100-percentnú šancu na úplné vyliečenie bez nutnosti väčšieho zásahu či chemoterapie.


Výskyt rakoviny prsníka sa celosvetovo zvyšuje. Kým v minulosti sa najčastejšie diagnostikovala u žien nad 60 rokov, posledné roky vo zvýšenej miere zasahuje aj ženy v období 25. až 45. roku života.


„Úspešnosť liečby závisí od toho, ako ďaleko rakovina pokročila. Kriticky dôležité sú preto prevencia, skríning, včasný záchyt, ale aj znalosť typu karcinómu prsníka. Ak je karcinóm zachytený včas, vieme pacientkam podať liečbu, ktorá im môže zachrániť život,“ vysvetľuje onkologička Miroslava Malejčíková.

Pozvánky na mamografiu končia v koši

Skríningová mamografia vie odhaliť malé ložiská zhubných buniek, ktoré sa ešte nijako neprejavili a zatiaľ ani nevytvorili metastázy.


„Pozvánky na mamografiu od zdravotných poisťovní často končia v koši. V krajinách Európskej únie takýto skríning funguje už desiatky rokov a úmrtnosť medzi 50 až 69-ročnými ženami za posledné roky klesla o 35 percent. Ak by ženy mamografiu absolvovali pravidelne, môžeme ich zachrániť oveľa viac,“ doplnil Andrej Čižmár zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

Na Slovensku vieme liečiť rakovinu prsníka pri jej včasnom záchyte, preto je aj podľa riaditeľa Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve Michala Staňáka prevencia podstatná.


„Úlohou nášho inštitútu je pri hodnotení liekov pozerať aj na to, ako daná liečba zlepší kvalitu života a dĺžku. Pri skorých štádiách rakoviny prsníka máme na Slovensku plne hradenú liečbu pre pacientky, dôležité je, aby sa ochorenie včas zachytilo. Takáto liečba je, samozrejme, aj menej náročná na rozdiel od metastatického prsníka,“ dodal.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie