• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

Spory rodičov o deti na súdoch potrebovali radikálnu zmenu, tvrdí Nadácie Zastavme korupciu. K cieľu však ešte vedie dlhá cesta

Spory rodičov o deti na súdoch potrebovali radikálnu zmenu, tvrdí Nadácie Zastavme korupciu. K cieľu však ešte vedie dlhá cesta

Po preštudovaní výsledkov prípadov zistili, že systém má medzery.

12.9.2023 (SITA.sk) - Spory rodičov o deti na súdoch potrebovali radikálnu zmenu. Na utorkovej tlačovej besede to uviedla Nadácia Zastavme Korupciu s tým, že v roku 2019 až 2020 sa na nich postupne začali obracať rodičia s tým, že majú podozrenie na nezákonný postup v ich konaniach na súdoch či korupciu.

Podozrenie na nezákonný postup

Ako uviedla Xénia Makarová z nadácie Zastavme korupciu, po preštudovaní výsledkov prípadov zistili, že systém má medzery. A sú živnou pôdou pre to, aby sa mohli neprimerane predlžovať súdne konania na súdoch, sú živnou pôdou aj pre korupciu a umožňujú tiež účelovo blokovať dieťa od druhého rodiča.

Nadácia sa tejto téme venovala už tri roky dozadu. Vtedy upozornila, že stovky nespokojných rodičov sa obracali na súdy, pretože napriek súdnemu verdiktu sa nemohli dostať k svojim deťom.

Odstránenie systémových nedostatkov

„Prísnejšia legislatíva, špecializácia sudcov a súdov aj nový prístup riešenia rodičovských sporov o deti na súdoch po celom Slovensku. To všetko sa zmenilo za tri roky, aby spory o deti prebiehali rýchlejšie, transparentnejšie a s menšími emóciami," uviedla nadácia, ktorá spolu s ministerstvom spravodlivosti zhodnotila, či sa podarilo odstrániť systémové nedostatky, ktoré často viedli k obchádzajú súdnych rozhodnutí aj korupcii.

„Súdy na Slovensku ročne rozhodujú v zhruba deväťtisíc prípadoch o zverení maloletých. Každý šiesty súdny spor o deti už končí dohodou rodičov, čo je rýchlejšia a stabilnejšia cesta pre maloletých. Umožnilo to rozšírenie multidisciplinárneho modelu riešenia sporov o deti po súdoch na celom Slovensku. Ide o jednu zo zmien, ktorú za posledné tri roky pre túto oblasť prijalo ministerstvo spravodlivosti," uviedla nadácia.

Viacero pozitívnych zmien

Ako zhodnotila sudkyňa Eva Farkašová, v rodinnoprávnej agende sa za posledné roky udialo viacero pozitívnych zmien. „Multidisciplinárny prístup a funkcia vyššieho súdneho úradníka koordinátora a psychológa na súde je len jednou z nich. Okrem toho ministerstvo v rámci projektu pripravuje aj metodiky na takzvané ‚tabuľkové výživné‘ či na posilnenie participačných práv detí," doplnila Farkašová s tým, že najdôležitejšia je premena rodičov v konflikte na rodičov, ktorí spolupracujú počas súdneho konania.

Zuzana Vasičák Očenášová z Nadácie Zastavme korupciu doplnila, že cieľom je najlepší záujem maloletého, a to je vytvorenie priestoru pre dlhodobú spoluprácu rodičov. „Zrýchlenie konania je skvelou správou, nie však, ak rýchlosť je na úkor kvality dohody, a teda aj samotného maloletého,” podotkla Očenášová.

Nadácia zhodnotila, že k cieľu vedie ešte dlhá cesta a výzvy čakajú aj nové vedenie rezortu spravodlivosti, ktoré bude podľa nadácie musieť pracovať aj s ministerstvom práce. „Práve pod neho spadajú kolízni pracovníci a ďalšie profesie, ktoré sú nevyhnutné na lepšie hájenie práv maloletých pred súdom," uzavrela Makarová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 28. november 2023

horoskopy na dnes utorok 28 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 28. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

V práci pôjde všetko ani po masle. Dokážete sa dokonale sústrediť. Využite to na vyriešenie záležitostí, do ktorých ste doteraz nemali odvahu sa pustiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaša optimistická nálada poteší okolie. Zistíte, že to nie je s vašimi možnosťami také zlé, len sa treba zbaviť predsudkov a skúšať nové spôsoby.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neberte tragicky, ak budete musieť urobiť niečo, o čo vás požiada partner. Radi by ste si poleňošili, ale zrejme sa vám to len tak ľahko nepodarí. Nechcete iste počúvať výčitky partnera.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše narábanie s financiami nie je práve najhospodárnejšie. Mal by sa vám prihlásiť človek, ktorý vám má čo povedať. Nechajte si dostatok času na rozhovor s ním.Všetky Horoskopy pre Utorok 28. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie