• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Spojené štáty sa môžu dostať do platobnej neschopnosti. Hrozí globálna finančná kríza?

Spojené štáty sa môžu dostať do platobnej neschopnosti. Hrozí globálna finančná kríza?

Republikánska väčšina v Snemovni najnovšie schválila návrh zákona na zabezpečenie zníženia výdavkov výmenou za zvýšenie dlhového limitu.

Americká ministerka financií Janet Yellen v pondelok oznámila Kongresu, že Spojené štáty by sa už 1. júna mohli dostať do neschopnosti splatiť svoj dlh.

Stať sa tak môže, ak zákonodarcovia dovtedy nezvýšia alebo nepozastavia dlhový strop a neodvrátia to, čo by sa potenciálne mohlo stať globálnou finančnou krízou.

Hrozí, že sa minie hotovosť

V liste vedúcim predstaviteľom Snemovne reprezentantov a Senátu Yellen vyzvala členov Kongresu, „aby chránili plnú vieru a kredit Spojených štátov tým, že budú konať čo najskôr“ a budú sa zaoberať limitom 31,4 bilióna dolárov na svoju zákonnú autoritu na pôžičky. Zdôraznila, že nie je možné s istotou predpovedať presný dátum, kedy sa v USA minie hotovosť.

Ministerka zároveň upozornila, že už v minulosti sa ukázalo, že čakať na poslednú chvíľu s pozastavením alebo zvýšením dlhového limitu „môže vážne poškodiť dôveru podnikov a spotrebiteľov, zvýšiť náklady na krátkodobé pôžičky pre daňových poplatníkov a negatívne ovplyvniť úverový rating Spojených štátov“.

USA hrozí väčšie riziko

Aj úrad pre rozpočet Kongresu v pondelok varoval, že Spojeným štátom hrozí väčšie riziko, že im začiatkom júna dôjdu finančné prostriedky.


Riaditeľ úradu Phillip L. Swagel povedal, že pre nižšie daňové príjmy, ako sa očakávalo v tejto sezóne podávania, a rýchlejšiemu spracovaniu už prijatých priznaní zo strany daňového úradu, „mimoriadne opatrenia ministerstva financií budú vyčerpané skôr, ako sme pôvodne predpokladali“.

Záťažou pre ekonomický rast USA zostáva ruská vojna na Ukrajine, ale predstavitelia ministerstva financií poukazujú na to, že debata o dlhovom strope predstavuje najväčšie riziko pre finančnú pozíciu Spojených štátov.

Biden pozval lídrov do Bieleho domu

Demokrati a Biely dom tlačia na Kongres, aby prijal zvýšenie federálneho dlhového stropu. Prezident Joe Biden chce tento limit zvýšiť bež vyjednávaní.


Republikánska väčšina v Snemovni najnovšie schválila návrh zákona na zabezpečenie zníženia výdavkov výmenou za zvýšenie dlhového limitu. Biden v pondelok pozval štyroch lídrov v Kongrese na 9. mája do Bieleho domu, aby o tejto záležitosti diskutovali.


(1 EUR = 1,0981 USD)

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie