• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

SNS považuje žalobu Ukrajiny na Slovensko za nehoráznu, zákaz dovozu by rozšírili o ďalšie potraviny

SNS považuje žalobu Ukrajiny na Slovensko za nehoráznu, zákaz dovozu by rozšírili o ďalšie potraviny

Slovensko po 15. septembri predĺžilo zákaz dovozu ukrajinského obilia. Zákaz bude platiť do konca tohto roka.

Slovenská národná strana (SNS) považuje žalobu Ukrajiny na Slovensko vo veci zákazu dovozu poľnohospodárskych komodít za neakceptovateľnú. Ak bude SNS súčasťou vlády, rozšíri zákaz dovozu o ďalšie potraviny z Ukrajiny vrátane medu, mäsa, či ďalších obilnín.

Koordinácia s V4

„Slovensko otvorilo Ukrajine transportné koridory pre jej poľnohospodárske komodity určené do Afriky a na Blízky východ. Naším cieľom je jediné – ochrániť slovenských spotrebiteľov a slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Žalobu Ukrajiny podanú na Svetovú obchodnú organizáciu preto považujeme za nehoráznu a absolútne scestnú,“ uviedla bývalá podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka za SNS Gabriela Matečná.

Keďže Európska komisia nie je ochotná chrániť svojich vlastných členov, SNS vidí dôležitú úlohu v koordinácii postupu s krajinami V4 – Poľskom a Maďarskom. Maďarsko pritom od 15. septembra rozšírilo zoznam zakázaných komodít zo štyroch až na 24. Slovenské obmedzenie dovozu by SNS rozšírila o komodity ako sú med a včelie produkty, bravčové mäso, hydinu, múku, ale aj ďalšie obilniny a olejniny.

Nevidia možnosť spolupráce

„Pokiaľ sa bude Ukrajina, ktorej vlády Matoviča a Hegera darovali majetok slovenských daňových poplatníkov v hodnote prevyšujúcej miliardu eur, správať takýmto spôsobom, nevidíme možnosti na konštruktívnu spoluprácu. Nedovolíme kvôli tomu Ukrajine zničiť náš agropotravinársky sektor ani dodávať našim spotrebiteľom nebezpečné potraviny,“ povedala Matečná.


Slovensko po 15. septembri predĺžilo zákaz dovozu ukrajinského obilia. Zákaz bude platiť do konca tohto roka. Slovenská vláda tak reagovala na nečinnosť Európskej komisie, ktorá takýto zákaz po 15. septembri neprijala. Zákaz dovozu z Ukrajiny sa týka štyroch komodít, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien.

Hľadanie riešenia

„Európska komisia nepredĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, vrátane pšenice, po 15. septembri, preto vláda rozhodla o zákaze ich dovozu na národnej úrovni. Musíme zabrániť nadmernému tlaku na slovenský trh, aby sme zostali féroví aj voči domácim farmárom,“ uviedol minulý týždeň premiér Ľudovít Ódor.


Vláda týmto krokom podľa neho reagovala na rovnaký postup Poľska a Maďarska. Vláda bude podľa premiéra aj počas platnosti národného zákazu dovozu štyroch komodít na Slovensko intenzívne pracovať s Európskou komisiou a členskými štátmi EÚ pri hľadaní celoeurópskeho, systémového riešenia a je pripravená zákaz v takom prípade zrušiť.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie