• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Slovensko si pripomína výročie smrti Štefánika, Kollár vyzdvihol jeho osobnostné i politické úspechy (foto)

Slovensko si pripomína výročie smrti Štefánika, Kollár vyzdvihol jeho osobnostné i politické úspechy (foto)

Za najzáslužnejšie Štefánikové počiny označil myšlienku vybudovania samostatnej Česko-Slovenskej armády či nového štátu.

4.5.2021 (Webnoviny.sk) - Slovensko si v utorok pripomína 102. výročie od tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika. Pri návrate z Talianska na Slovensko 4. mája 1919 sa jeho lietadlo pri pristávacom manévri zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji.

Jeho pamiatku si uctili Kollár i Majer

Ako informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková a odbor komunikácie s médiami a verejnosťou kancelárie Národnej rady SR (NR SR), mohylu v Brezovej pod Bradlom, kde je Štefánik pochovaný spolu s dvomi talianskymi letcami, navštívil predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) a štátny tajomník MO SR Marian Majer. Tí sa zúčastnili v pondelok 3. mája aj na spomienkovej slávnosti venovanej Štefánikovi.

Kollár vo svojom príhovore 3. mája vyzdvihol osobnostné, kariérne či politické úspechy generála Štefánika. „O úspechu Štefánika ako vojaka i ako politika najvýraznejšie hovorí jeho vojenská kariéra. Málokedy sa totiž stáva, aby v priebehu štyroch rokov postúpil niekto vo vojenskej hierarchii z pozície obyčajného, radového vojaka do hodnosti brigádneho generála. Štefánikovi sa to podarilo a Česko-slovenské légie, ktoré vybudoval v Rusku, Francúzsku a Taliansku svedčia o jeho organizačnom talente i vojenských schopnostiach," zhodnotil.

Pričinil sa o vznik Česko-Slovenska

Za najzáslužnejšie Štefánikové počiny označil myšlienku vybudovania samostatnej Česko-Slovenskej armády či podporu vzniku nového štátu Česko-Slovenska.

„História nás učí, že činy odvahy, pomoci a dobra v prospech národa a vlasti neostanú nepovšimnuté. Aj týmito slovami by sme mohli opísať pôsobenie jedného z našich najvýznamnejších štátnikov, ktorí významným spôsobom prispeli k budovaniu slobodnej a demokratickej spoločnosti,“ povedal Majer.

Zľava v popredí: Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko, prezidentka Zuzana Čaputová a primátor mesta Brezová pod Bradlom Jaroslav Ciran prichádzajú k mohyle na Bradle počas spomienkovej slávnosti pri príležitosti 102. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika. Brezová pod Bradlom, 3. máj 2021.Foto: SITA/Martin Medňanský

Zľava: Predseda NR SR Boris Kollár a ministerka kultúry SR Natália Milanová počas spomienkovej slávnosti na mohyle na Bradle pri príležitosti 102. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika. Brezová pod Bradlom, 3. máj 2021.Foto: SITA/Martin Medňanský

Tradičné regionálne zapálenie vatier na Mohyle generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle v rámci spomienkovej slávnosti pri príležitosti 102. výročia jeho tragickej smrti. Brezová pod Bradlom, 3. máj 2021.Foto: SITA/Martin Medňanský

Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle počas tradičného regionálneho zapálenia vatier v rámci spomienkovej slávnosti pri príležitosti 102. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika. Brezová pod Bradlom, 3. máj 2021.Foto: SITA/Martin Medňanský

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie