Slabý alebo prerušovaný prúd moču, bolesti a pálenie pri močení, krv v moči alebo v semennej tekutine či bolesť v krížoch alebo bedrách patria medzi najčastejšie varovné príznaky, že prostata nie je v poriadku.
Slovenskí vedci prišli s prelomovou metódou na skoré odhalenie rakoviny prostaty

Rakovina prostaty je druhou najčastejšou formou rakoviny u mužov. Štatistiky naznačujú, že lekári ju počas života diagnostikujú jednému z ôsmich mužov.
O výrazný pokrok v diagnostike rakoviny prostaty sa postarali aj slovenskí vedci. Celosvetovo unikátny krvný test od slovenskej spoločnosti Glycanostics dokáže s najvyššou presnosťou odlíšiť nezhubné zväčšenie prostaty od onkologického rizika.
Inovatívna, neinvazívna metóda je postavená na prístupe hodnotenia tzv. glykánov na povrchu bielkovín, ktorý získal v roku 2022 Nobelovu cenu.
Zo začiatku nebolí
Rakovina prostaty si vyžiada na Slovensku ročne stovky životov. Začína sa nenápadne a zo začiatku nebolí.
„Rizikovými faktormi pri vzniku rakoviny prostaty sú najmä genetika, vyšší vek i hormonálna nerovnováha, patria sem ale aj nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie i obezita,“ tvrdí primár urológie v Nemocnici Bory v Bratislave Boris Kollárik.
Slabý alebo prerušovaný prúd moču, bolesti a pálenie pri močení, krv v moči alebo v semennej tekutine či bolesť v krížoch alebo bedrách patria medzi najčastejšie varovné príznaky, že prostata nie je v poriadku.
Sledovania tzv. glykánov
Najnovšie poznatky v diagnostike ponúkajú v tejto oblasti riešenie, ktoré prináša revolúciu vo včasnom a presnom záchyte rakoviny prostaty.
„Namiesto nutnosti podstúpiť bolestivú biopsiu u všetkých mužov s podozrením, ako tomu bolo doteraz, dnes už jedno neinvazívne vyšetrenie z krvi bezpečne odlíši nezhubné zväčšenie prostaty od onkologického ochorenia. Určí teda, u ktorých mužov je biopsia skutočne potrebná a u ktorých nie. A čo je hlavné, odhalí rakovinu prostaty už v počiatočných štádiách, kedy môže byť úspešne liečiteľná,“ upozornil Kollárik.
Táto nová cesta k skorému odhaleniu rakoviny je založená na metóde sledovania tzv. glykánov na povrchu bielkovín. Práve jej sa začali venovať aj slovenskí vedci s dlhoročnými skúsenosťami práce v Slovenskej akadémii vied v oblasti biotechnológií.
„Glykány sú, zjednodušene povedané, cukry na povrchu bielkovín a je podľa nich možné zistiť, v akom stave sa bunky nachádzajú. Ich sledovanie dokáže veľmi účinne odhaliť už v skorom štádiu aj rakovinový proces v bunke. Prístup v oblasti hodnotenia glykánov bol natoľko prelomový, že získal v roku 2022 dokonca aj Nobelovu cenu,“ vysvetľuje vedec Ján Tkáč, popredný slovenský expert na biotechnológie, spoluzakladateľ slovenskej spoločnosti Glycanostics.
Najčítanejšia najnovšia správa
Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.
Zvýšené sumy dôchodkov
Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.
Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.
Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.
Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.
Základná výška minimálnej penzie
Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.
Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.
Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.
Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.