• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Slovenskí poslanci sú v predkladaní návrhov zákonov usilovnejší než v iných krajinách. Čo to znamená?

Slovenskí poslanci sú v predkladaní návrhov zákonov usilovnejší než v iných krajinách. Čo to znamená?

Na Slovensku bolo z celkového počtu schválených zákonov len 61,36 percenta iniciovaných vládou, zatiaľ čo priemer v krajinách strednej a východnej Európy je 84,5 percenta.

Na Slovensku bolo z celkového počtu schválených zákonov len 61,36 percenta iniciovaných vládou, zatiaľ čo priemer v krajinách strednej a východnej Európy je 84,5 percenta.

Slovensko sa tak ocitlo na prvom mieste v prijímaní legislatívy iniciovanej poslancami bez štandardného pripomienkového konania, čoho následkom sú nie vždy kvalitné zákony prijímané bez konzultácie so zamestnávateľmi a podnikateľskými združeniami.

Vyplýva to zo správy AcTrend, ktorú vypracovala agentúra Grayling, poradenská spoločnosť v oblasti komunikácie a vládnych vzťahov.

Slovensko vyčnieva aj v inom

Slovensko vedie aj v podiele poslaneckých návrhov k vládnym návrhom zákonov, ktoré majú dopad na podnikateľské prostredie.

Kým v niektorých krajinách nebola prijatá žiadna poslanecká legislatíva ovplyvňujúca podnikateľské prostredie, na Slovensku tvorila viac než 16 percent z celkového počtu prijatých zákonov s dopadom na podnikateľské prostredie.


Správa AcTrend analyzuje legislatívne zmeny, ku ktorým došlo v Rumunsku, Bulharsku, Srbsku, Maďarsku, Poľsku, Česku, na Slovensku a v Chorvátsku v období od 1. januára 2022 do 31. decembra 2022.


Z kvantitatívneho hľadiska jednoznačne vedie Rumunsko s viac ako tretinou (573) z celkového počtu zákonov, nasleduje Poľsko so 189 zákonmi primárnej legislatívy, Slovensko (176) a Chorvátsko (158). Na opačnom póle je Srbsko (60) a Maďarsko (83).

Počet prijatých zákonov narástol

V porovnaní s údajmi spred rokov piatich až desiatich rokov došlo v roku 2022 v krajinách strednej a východnej Európy k percentnému nárastu počtu prijatých zákonov.

Možno to pravdepodobne zdôvodniť tým, že oživenie po skončení krízy, ako aj začiatok vojny na Ukrajine, motivovali miestnych zákonodarcov k prijatiu väčšieho počtu zákonov upravujúcich podnikateľské aj všeobecné prostredie.


Takmer 25 percent z celkového počtu prijatých zákonov bolo prijatých v skrátenom legislatívnom konaní. Tento počet je ešte vyšší v prípade zákonov s priamym dopadom na podnikateľské prostredie, kde predstavuje 38,95 percenta.


V priemere 46,5 percenta zákonov malo priamy vplyv na podniky, čo je výsledok podobný obdobiu pre pandémiou. Takmer polovica prijatých zákonov, ktoré mali priamy vplyv na podniky, sa týkala všeobecných podnikateľských tém (43,85 percenta), pričom najviac ovplyvnené boli sektory služieb (13,59 percenta) a financií (10,3 percenta).

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie