• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Slovenskí podnikatelia sú stále najčastejšími zahraničnými vlastníkmi českých firiem

Slovenskí podnikatelia sú stále najčastejšími zahraničnými vlastníkmi českých firiem

Podnikatelia zo Slovenska vlastnia podiel v 15 251 firmách z Českej republiky.

22.5.2023 (SITA.sk) - Slovenskí podnikatelia sú stále najčastejšími zahraničnými vlastníkmi českých firiem. Toto prvenstvo si držia už od roku 2020, kedy sa dostali pred ukrajinských a ruských podnikateľov.

Ako ďalej vyplýva z najnovších dát spoločnosti Dun & Bradstreet, podnikatelia zo Slovenska vlastnia podiel v 15 251 firmách z Českej republiky. Hlavnými dôvodmi sú spoločná minulosť, teritoriálna blízkosť, podobná ekonomická situácia, ako aj nulová jazyková bariéra.

Podiel vo firmách z Českej republiky

V roku 2022 vstúpili Slováci do 499 českých spoločností. Každý rok sa pritom tento počet zvyšuje. Pre porovnanie, v roku 2017 vlastnili slovenské firmy 12 884 českých, o tri roky neskôr sa počet priblížil k hranici 14-tisíc. Práve vtedy dokonca slovenskí podnikatelia získali prvenstvo v počte najčastejších zahraničných vlastníkov českých spoločností, a to si udržujú dodnes,“ uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Aj napriek faktu, že podnikatelia zo Slovenska patria k najčastejším zahraničným vlastníkom, rok 2022 bol za posledných šesť rokov najslabší v počte kúpených firiem či podielov vo firmách.

Nižší záujem zahraničných podnikateľov

Spoločnosť Dun & Bradstreet upozornila, že situácia na trhu, inflácia a geopolitické problémy sa podpísali pod nižší záujem zahraničných podnikateľov pri vstupe na český trh. Aj napriek tomu v minulom roku svoje podnikanie v Českej republike posilňovali najmä podnikatelia z Ukrajiny.

Z našich dát vyplýva, že ukrajinskí podnikatelia vstúpili do 676 českých firiem, no objem ovládnutého kapitálu je šesťkrát nižší ako v prípade 499 firiem, ktoré prešli do slovenských rúk,“ doplnila Štěpánová. Do top trojice vlastníkov spoločností u našich západných susedov patria Ukrajinci s 12 764 spoločnosťami a Rusi s počtom 10 725 firiem.

Dun & Bradstreet sa venuje poskytovaniu dát a analytických riešení.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie