• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Slovenskí europoslanci poukazujú na Ficove nedemokratické sklony, žiadajú preveriť jeho kroky voči novinárom

Slovenskí europoslanci poukazujú na Ficove nedemokratické sklony, žiadajú preveriť jeho kroky voči novinárom

Europoslanci tak narážajú na rozhodnutie predsedu vlády dať preveriť povolenie na vstup a prácu novinárov z viacerých slovenských médií.

16.11.2023 (SITA.sk) - Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu v spoločnom liste žiadajú podpredsedníčku Európskej komisie (EK) Věru Jourovú, aby preverila, či sú rozhodnutia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) týkajúce sa novinárov v súlade s hodnotami a princípmi Európskej únie (EÚ).

Tlak na médiá a nedemokratické sklony

Preverenie iniciovali europoslanci Eugen Jurzyca (SaS) a Ivan Štefanec (KDH), ku ktorým sa pripojil Vladimír Bilčík (Demokrati), Miriam Lexmann (KDH), Lucia Ďuriš Nicholsonová (Jablko), Jozef Mihál (Demokrati), Peter Pollák (hnutie Slovensko) Martin Hojsík (PS) a Michal Wiezik (PS). Autori listu tvrdia, že tlak na nezávislosť médií v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ je vnímaný ako tlak na všetky médiá v EÚ.

„Slovenská vláda vytvára neprimeraný tlak na vybrané médiá, ktoré ona sama subjektívne považuje za nepriateľské. Už samotný slovník premiéra – ,kroky proti nepriateľským médiám‘ – poukazuje na jeho nedemokratické sklony," upozornil Štefanec. Jurzyca doplnil, že slobodné médiá sú súčasťou a zárukou slobodnej demokratickej spoločnosti.

Znepokojení Ficovými krokmi

Europoslanci podpredsedníčku EK v liste informujú o znepokojení s Ficovými krokmi a tvrdia, že to, čo si dovolil v súvislosti s médiami urobiť, si nedovolil žiaden jeho predchodca.

Europoslanci tak narážajú na rozhodnutie predsedu vlády dať preveriť povolenie na vstup a prácu novinárov z viacerých slovenských médií, ako sú TV Markíza, Denník N, SME a portál Aktuality na Úrad vlády SR. Novinári týchto médií by mali mať až do vydania rozhodnutia zakázané vstúpiť do priestorov úradu vlády.

„Domnievame sa, že tým môže brániť časti verejnosti v prístupe k informáciám priamo od vlády a jej členov, ako aj kontrole výkonnej moci," uvádza sa v liste.

Pripomínajú, že kľúčovou povinnosťou orgánov verejnej moci v demokratickom štáte je poskytovať informácie médiám a verejnosti, ako o tom hovorí slovenská legislatíva – Ústava SR či zákon o vydavateľoch a publikáciách.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie