• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Slovenské cementárne sa zaradili medzi najekologickejšie na svete, nahradili viac ako 70 percent fosílnych palív

Slovenské cementárne sa zaradili medzi najekologickejšie na svete, nahradili viac ako 70 percent fosílnych palív

Množstvo vyprodukovaného odpadu na Slovensku vzrástlo od roku 2010 takmer o 17 % a jeho energetické zhodnocovanie v cementárňach je podľa zväzu jedným z najlepších riešení, ako sa vysporiadať s nálepkou Slovenska ako „skládkovej veľmoci“.

Slovenské cementárne v minulom roku po prvý raz prekročili hranicu 70 % v zhodnocovaní alternatívnych palív. Nahradili tak 70,5 % fosílnych palív tuhým alternatívnym palivom vyrobeným z nerecyklovateľného odpadu.

Ten by inak končil na skládkach, kde by po istom čase začal produkovať metán, skleníkový plyn až 40-násobne škodlivejší ako CO2.

Zväz výrobcov cementu SR o tom vo štvrtok informoval s tým, že domáce cementárne sa tým definitívne zaradili medzi najekologickejšie závody vyrábajúce cement na svete.

Významne znížili uhlíkovú stopu

V uplynulom roku cementárne na Slovensku zhodnotili viac ako 390-tisíc ton tuhých alternatívnych palív (TAP) a dosiahli ich spomínaný podiel na celkovom palivovom mixe. To predstavuje medziročný nárast o viac ako 4 %. V procese výroby cementu ušetrili 220-tisíc ton uhlia, čo významne znižuje uhlíkovú stopu výroby cementu.


Spolu s rakúskymi, českými a nemeckými závodmi sa už aj slovenské cementárne dostali medzi svetovú špičku vo využívaní alternatívnych palív, pričom sú už dlhodobo nad priemerom Európskej únie približne o 15 %.


„Takýto výsledok len potvrdzuje našu ambíciu byť medzi najlepšími a hlavne najekologickejšími cementárňami na svete. Je to pre nás veľký úspech, ktorý nás posúva bližšie k nášmu ultimátnemu cieľu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050,“ povedal výkonný riaditeľ Zväzu výrobcov cementu SR Rudolf Mackovič.

Slovensko ako „skládková veľmoc“

Odpad je podľa neho surovina, ktorá musí prejsť procesmi triedenia a mechanickej úpravy na špecializovaných linkách. „Tento typ výroby, ako napríklad v Pezinku, či plánovaná linka na východe Slovenska pri Turni nad Bodvou, bude jedným z kľúčov k riešeniu tak významného problému, aký Slovensko momentálne má so skládkovaním odpadu.“ dodal Mackovič.


Množstvo vyprodukovaného odpadu na Slovensku vzrástlo od roku 2010 takmer o 17 % a jeho energetické zhodnocovanie v cementárňach je podľa zväzu jedným z najlepších riešení, ako sa vysporiadať s nelichotivou nálepkou Slovenska ako „skládkovej veľmoci“.

Zväz výrobcov cementu SR zastupuje troch výrobcov cementu a slinku – Danucem, Cemmac a Považská cementáreň, ktorí spolu prevádzkujú štyri cementárne, tri štrkovne, päť kameňolomov a 28 betonární. Poslaním zväzu je presadzovať zameranie na kvalitu stavebných materiálov založených na využití cementu, informovať odbornú a širokú verejnosť o prínose ich využitia pre rezidenčnú výstavbu aj cestnú infraštruktúru.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie