• Dnes je: Piatok 20. mája 2022 meniny má Bernard

Slovenská pošta vydá poštovú známku Svetová výstava EXPO 2020 Dubai, jej motívom je reverz vzácnej arabskej mince (foto)

Slovenská pošta vydá poštovú známku Svetová výstava EXPO 2020 Dubai, jej motívom je reverz vzácnej arabskej mince (foto)

Motívom poštovej známky je reverz vzácnej arabskej mince Hárúna Ar-Rašída z roku 797, nájdenej na svahu Bratislavského hradu.

20.1.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenská pošta vydá v piatok 21. januára poštovú známku Svetová výstava EXPO 2020 Dubai s nominálnou hodnotou 2,10 eura.

Poštová známka s rozmermi 44,4 a 27,2 milimetrov vrátane perforácie vychádza vo forme upraveného tlačového listu so štyrmi známkami a medzihárčím. Známku vytlačila ofsetom v kombinácii s technológiou nanoreliéfnej razby spoločnosť Tiskárna Hradištko.

Reverz vzácnej arabskej mince

Motívom poštovej známky je reverz vzácnej arabskej mince Hárúna Ar-Rašída z roku 797, nájdenej na svahu Bratislavského hradu. Minca reprezentuje obchodné kontakty medzi Slovenskom a Spojenými arabskými emirátmi od 8. storočia a pochádza zo zbierkového fondu Archeologického ústavu SAV v Nitre. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 21. 1. 2022 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače na FDC je fragment paláca v Raqqe (Sýria), sídlo Hárúna Ar-Rašída okolo roku 796, kde pravdepodobne bola vyrobená minca nájdená pod Bratislavským hradom.

Motívom medzihárčia je oficiálne logo Slovenskej republiky na svetovej výstave EXPO 2020 Dubai. Na FDC pečiatke je arabský dirhem s portrétom Hárúna Ar-Rašída z 8.storočia. Prítlač na FDC vytlačila technikou ofsetu spoločnosť BB PRINT. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, FDC a FDC pečiatky je Igor Benca.

Známka vytlačená unikátnou technológiou

Svetová výstava EXPO 2020 Dubai sa nesie v duchu futuristickej budúcnosti. V súvislosti s konceptom prezentácie nových technológií sa Slovenská pošta rozhodla podporiť slovenskú účasť na svetovej výstave po prvý raz konanej v arabskej krajine, vydaním poštovej známky vytlačenej unikátnou technológiou nanoreliéfnej razby.

Pri výbere motívu poštovej známky spolupracoval významný slovenský numizmatik a dlhoročný pracovník Archeologického ústavu SAV Ján Hunka, ktorý dňa 8. februára 2021 zomrel na následky ochorenia COVID-19.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie