• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Slováci zostávajú verní tradičným dodávateľom energií, minulý rok zmenilo svojho dodávateľa historicky najmenej odberateľov

Slováci zostávajú verní tradičným dodávateľom energií, minulý rok zmenilo svojho dodávateľa historicky najmenej odberateľov

Nie je prekvapením, že najväčšími dodávateľmi energií na slovenskom trhu zostávajú tradiční dodávatelia.

Slováci nie sú veľkými fanúšikmi zmeny svojho dodávateľa energií. V minulom roku dokonca zmenilo svojho dodávateľa energií historicky najmenej odberateľov.

Najväčší dodávatelia energií

Zostávajú verní takzvaným tradičným a najväčším dodávateľom energií, ako sú ZSE Energia, Stredoslovenská energetika, Východoslovenská energetika či Slovenský plynárenský priemysel.

Na posúdenie úrovne liberalizácie trhu s energiami sa používa percentuálny koeficient, takzvaný switching, ktorý vyjadruje pomer počtu odberných miest so zmenou dodávateľa plynu alebo elektriny k celkovému počtu odberných miest.

Ako vyplýva z údajov zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), v minulom roku bol switching pri odbere elektriny na úrovni 1,14 %, pri odbere plynu 1,74 %.

Traja tradiční dodávatelia elektriny

Počas uplynulých sa switching pohyboval od 3 do 5 %. Slovenskí odberatelia môžu zmeniť svojho dodávateľa energií už zhruba 15 rokov.


Nie je prekvapením, že najväčšími dodávateľmi energií na slovenskom trhu zostávajú tradiční dodávatelia.


V dodávke elektriny majú stále najväčší podiel traja tradiční dodávatelia – ZSE Energia, Stredoslovenská energetika a Východoslovenská energetika.

ZSE Energia mala podľa údajov regulačného úradu 29-percentný trhový podiel, Stredoslovenská energetika 25-percentný podiel a Východoslovenská energetika 14-percentný podiel.


Za tradičnými dodávateľmi elektriny nasleduje prvý takzvaný alternatívny dodávateľ elektriny Slovenský plynárenský priemysel (SPP) s trhovým podielom 7 %.

SPP kraľuje na trhu

SPP dlhé roky kraľuje na trhu s dodávkami zemného plynu. Štátny podnik vlani ovládal 60 % trhu s dodávkami plynu.

Ďaleko za ním nasledujú Východoslovenská energetika (do 30.6. 2022 firma innogy) s 11-percentným podielom, MET Slovakia s takmer 10-percentným podielom a ZSE Energia s vyše 6-percentným trhovým podielom. Stredoslovenská energetika ovládla takmer 3-percentný trhový podiel s dodávkami plynu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie